Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Zdrowie > Jak poradzić sobie z przejedzeniem? Ten patent od razu "postawi Cię na nogi"
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 24.12.2024 17:12

Jak poradzić sobie z przejedzeniem? Ten patent od razu "postawi Cię na nogi"

stół Wigilia
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Mdłości, niestrawność, zgaga – przy wigilijnym stole nietrudno o każde z nich. W czasie, gdy nasze lodówki wypełnione są po brzegi przeróżnymi potrawami, ryzyko odczucia skutków przejedzenia jest niemałe. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że przejedzenie może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Jak uniknąć takiej sytuacji?

Przejedzenie – objawy, jak się pozbyć?

O przejedzenie w okresie świątecznym nietrudno, bowiem zewsząd kuszą nas aromatyczne potrawy. Zwłaszcza w Wigilię ciężko nam myśleć o diecie czy umiarze, co może mieć potencjalnie niebezpieczne konsekwencje. Jak pomóc sobie w przypadku niestrawności, mdłości, czy bólu brzucha? 

ZOBACZ: Alerty IMGW w niemalże całej Polsce. Zacznie się w Wigilię wieczorem

Lepiej sprawdzić, czy taka moneta nie zawieruszyła się gdzieś w domu. Obecnie jest warta fortunę

Wigilia 2024. Jakie są objawy przejedzenia i jak z nim walczyć?

Przejedzenie może nieść negatywne skutki dla zdrowia. Zwłaszcza w okresie świątecznym należy pamiętać, jak go uniknąć i jak radzić sobie z jego skutkami. Po wystąpieniu poniższych objawów warto czym prędzej zacząć działać. 

Niestrawność może objawić się u nas wieloma objawami, które nie zawsze pozwolą nam na zidentyfikowanie problemu. Warto pamiętać, że wspólnym mianownikiem dla wszystkich form niestrawności jest ich wpływ na układ pokarmowy, co w konsekwencji prowadzi do występowania symptomów związanych z tym układem. 

ZOBACZ: Nowe fakty o związku Hołowni z Collegium Humanum. Dziennikarz śledczy wszystko ujawnił

Niestrawność, zgaga, przejedzenie – jak sobie z nimi poradzić?

Po czym poznamy, że przesadziliśmy z ilością spożytego jedzenia? Jednymi z najczęstszych objawów przejedzenia są ból brzucha i uczucie przepełnienia. Organizm daje nam tym samym znać, że zjedliśmy sporo tłustych posiłków, które są trudniejsze do strawienia i dłużej pozostają w żołądku. Warto nie lekceważyć tych objawów – nadmiar jedzenia może przeciążać nasz układ trawienny, powodując, że enzymy trawienne nie nadążają z jego rozkładaniem. Na domiar złego zdarza nam się szybko spożywać posiłek, co w połączeniu z brakiem starannego przeżuwania dodatkowo komplikuje proces trawienia.

To może być jednak dopiero początek uciążliwych objawów. Przejedzenie może prowadzić do uczucia ciężkości, zgagi, mdłości, w skrajnych przypadkach nawet wymiotów i biegunki. Do tego dochodzą także długoterminowe skutki: zmiany w poziomie glukozy we krwi, zaburzenia lipidowe, zwiększające ryzyko cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych, czy nawet stłuszczenia wątroby.

Zwłaszcza przed wigilijną kolacją warto zwrócić uwagę na godzinę, o której spożywamy ostatni posiłek. Jedzenie obfitych posiłków do późnego wieczora jest o tyle ryzykowne, że może skutkować gromadzeniem się tłuszczu. Nasz organizm przechodzi w nocy w tryb oszczędzania energii, a to w połączeniu ze sporą porcją jedzenia zwiększa ryzyko problemów żołądkowych, jak zgaga czy niestrawność, a w dłuższej perspektywie nawet nowotworów przełyku, z uwagi na częsty refluks żołądkowo-przełykowy.

Jak poradzić sobie z przejedzeniem? Zwłaszcza w okresie świątecznym warto znać metody radzenia sobie z nadmierną ilością spożytych kalorii. Najlepszym wyborem, jeśli chodzi o napoje okazuje się herbata. Zwłaszcza czarna i zielona mogą przyspieszać proces trawienia i łagodzić uczucie pełności.

Co pomaga na ból brzucha, niestrawność i zgagę? W momencie pojawienia się objawów przejedzenia pomocne mogą okazać się następujące sposoby:

  • zaparzenie herbaty z rumianku – rumianek jest znany ze swoich właściwości łagodzących mięśnie gładkie, dlatego zalecana jest jego codzienna konsumpcja;
  • zaparzenie herbaty z mięty pieprzowej – mięta skutecznie działa przeciwskurczowo i wspomaga eliminację gazów;
  • żucie i połykanie nasion kopru włoskiego lub kminku po obfitych lub pikantnych posiłkach – pomocny może okazać się także napar z mieszanki nasion kopru, kminku i biedrzeńca anyżu (po 1/3 łyżeczki każdego zioła);
  • łyżeczka sody oczyszczonej rozpuszczona w szklance wody, która może neutralizować kwas żołądkowy i łagodzić wzdęcia;
  • napój z octu jabłkowego, przygotowany poprzez wymieszanie łyżeczki octu z połową szklanki wody – świetnie sprawdzi się po ciężkich posiłkach;
  • mikstura z sody oczyszczonej i soku cytryny.