Inflacja zostanie z nami na dłużej. Ekspert przestrzega
Po osiągnięciu szczytu inflacji, wysokość cen utrzyma się przez następne kilka miesięcy. Jak zaznacza ekonomista Banku Pekao, Piotr Bartkiewicz, najbliższy do odnotowania spadek nastąpi w październiku. Później zaś inflacja będzie się utrzymywać na płaskim poziomie około 15,5 procent.
Inflacja zostanie z nami na dłużej
Według ekonomisty Piotra Bartkiewicza, najbliższe miesiące przyniosą minimalny spadek inflacji, która przerodzi się w balansującą na stałym poziome około 15,5 procent.
- W październiku inflacja powinna zacząć spadać. Tutaj największą rolę odegra inflacja bazowa - komentował ekonomista i dodawał, iż dane wzrostowe za czerwiec i lipiec wskazują na spadający impuls wzrostowy. Sam spadek nie oznacza jednak jeszcze powrotu do względnej normalności, bowiem będzie on niewielki i utrzyma się przez dłuższy czas. Dodatkowo kluczowym elementem w jej kształtowaniu, zdaniem Bartkiewicza, będzie zatwierdzenie zmiany taryf trzech firm energetycznych przez Urząd Regulacji Energetyki.
Prosta ekonomia
Eksperci zgodnie stwierdzają, iż nim sytuacja wzrostowa pocznie zauważalnie zmniejszać swój poziom, musi poprzedzić ją relatywna okresowa stagnacja, która wymaga czasu. Nie prędko zatem portfele obywateli odczują ulgę. - W lipcu 2022 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu do lipca 2021 r. o 15,6 procent (wskaźnik cen 115,6), a w stosunku do czerwca 2022 r. wzrosły o 0,5 procent (wskaźnik cen 100,5) - mogliśmy przeczytać w opublikowanym przez GUS wpisie.
W lipcu 2022 r. #ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu do lipca 2021 r. o 15,6% (wskaźnik cen 115,6), a w stosunku do czerwca 2022 r. wzrosły o 0,5% (wskaźnik cen 100,5). https://t.co/YTsZMts5hi#GUS #CPI #WskaźnikCen #inflacja pic.twitter.com/yeL7bxRg5a
— GUS (@GUS_STAT) August 12, 2022
Z przekazanych przez GUS danych wynika, iż największy wzrost cen, w porównaniu do zeszłego roku odnotowano w transporcie - 27,7 procent, na drugim miejscu znalazło się użytkowanie mieszkań i nośników energii - 25,3 procent, zaś na trzecim w branża hotelarska i gastronomiczna - 16,4 procent. Żywność i napoje z kolei podrożały o 15,3 procent.
Sprawdź jak kształtował się wzrost cen w lipcu 2022 r. w porównaniu z lipcem 2021 r. w poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych.https://t.co/gebgIifMrg#GUS #CPI #WskaźnikCen #statystyki #inflacja pic.twitter.com/hye2oUprjz
— GUS (@GUS_STAT) August 12, 2022
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. dodatku węglowego. Polacy mogą szykować wnioski
Tragiczny wypadek w Warszawie. Tramwaj ciągnął 4-letniego chłopca po torowisku, dziecko nie przeżyło
Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Organizator pielgrzymki: "To nie był wyjazd dla każdego"
Źródło: innpoland.pl