Goniec.pl > Polska > Inflacja zostanie z nami na dłużej. Ekspert przestrzega
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 13.08.2022 20:20

Inflacja zostanie z nami na dłużej. Ekspert przestrzega

sklep
Pxhere.com

Po osiągnięciu szczytu inflacji, wysokość cen utrzyma się przez następne kilka miesięcy. Jak zaznacza ekonomista Banku Pekao, Piotr Bartkiewicz, najbliższy do odnotowania spadek nastąpi w październiku. Później zaś inflacja będzie się utrzymywać na płaskim poziomie około 15,5 procent.

Inflacja zostanie z nami na dłużej

Według ekonomisty Piotra Bartkiewicza, najbliższe miesiące przyniosą minimalny spadek inflacji, która przerodzi się w balansującą na stałym poziome około 15,5 procent.

- W październiku inflacja powinna zacząć spadać. Tutaj największą rolę odegra inflacja bazowa - komentował ekonomista i dodawał, iż dane wzrostowe za czerwiec i lipiec wskazują na spadający impuls wzrostowy. Sam spadek nie oznacza jednak jeszcze powrotu do względnej normalności, bowiem będzie on niewielki i utrzyma się przez dłuższy czas. Dodatkowo kluczowym elementem w jej kształtowaniu, zdaniem Bartkiewicza, będzie zatwierdzenie zmiany taryf trzech firm energetycznych przez Urząd Regulacji Energetyki.

Prosta ekonomia

Eksperci zgodnie stwierdzają, iż nim sytuacja wzrostowa pocznie zauważalnie zmniejszać swój poziom, musi poprzedzić ją relatywna okresowa stagnacja, która wymaga czasu. Nie prędko zatem portfele obywateli odczują ulgę. - W lipcu 2022 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu do lipca 2021 r. o 15,6 procent (wskaźnik cen 115,6), a w stosunku do czerwca 2022 r. wzrosły o 0,5 procent (wskaźnik cen 100,5) - mogliśmy przeczytać w opublikowanym przez GUS wpisie.

Z przekazanych przez GUS danych wynika, iż największy wzrost cen, w porównaniu do zeszłego roku odnotowano w transporcie - 27,7 procent, na drugim miejscu znalazło się użytkowanie mieszkań i nośników energii - 25,3 procent, zaś na trzecim w branża hotelarska i gastronomiczna - 16,4 procent. Żywność i napoje z kolei podrożały o 15,3 procent.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: innpoland.pl

Tagi: Inflacja