Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Europejska Agencja Leków wydała pilne ostrzeżenie. Chodzi o leki z pseudoefedryną
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 08.12.2023 22:40

Europejska Agencja Leków wydała pilne ostrzeżenie. Chodzi o leki z pseudoefedryną

apteka
BiznesINFO

Sezon przeziębieniowy w pełni, a co za tym idzie, wielu Polaków tłumnie wykupuje niezbędne leki w aptekach. Warto uważać, Europejska Agencja Leków wydała właśnie ostrzeżenia w związku z psuedoefedryną - popularną substancją, która często znajduje się w lekach zwalczających grypę i przeziębienie. Wykryto niepożądane skutki uboczne.

Europejska Agencja Leków ostrzega. Chodzi o pseudoefedrynę

Europejska Agencja Leków wydała ostrzeżenie w związku z lekami zawierającymi pseudoefedrynę. Mowa tu o wielu preparatach, które na co dzień stosowane są w leczeniu przeziębienia. Sezon zimowy zagościł w Polsce na dobre, w związku z tym wszelkiego rodzaju infekcje wirusowe i przeziębieniowe są na porządku dziennym.

Komitet ds. bezpieczeństwa EAL wydał zalecenia odnośnie stosowania leków zawierających pseudoefedrynę w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia poważnych dolegliwości neurologicznych. Są to schorzenia, występujące rzadko, jednak mogące wywołać zagrażające życiu powikłania.

Niebywałe nagranie z Gliwic. Tak odśnieżali dach. Internauci bezlitośni

Europejska Agencja Leków ostrzega. Pseudofedryna może wywołać skutki uboczne

Mowa o zespole tylnej odwracalnej encefalopatii (PRES), a także odwracalnego zwężenia naczyń mózgowych (RCVS). Przypadłości te, mogą wiązać się ze zmniejszonym dopływem krwi do mózgu.

Europejska Agencja Leków ostrzega, że leków z pseudoefedryną nie powinno stosować się u pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi, oraz u osób cierpiących na dolegliwości nerek. EAL zaleca także pracownikom służby zdrowia, aby "doradzili pacjentom natychmiastowe zaprzestanie stosowania tych leków i zgłoszenie się na leczenie, jeśli wystąpią u nich objawy PRES lub RCVS, takie jak silny i nagły ból głowy, nudności, wymioty, splątanie, drgawki i zaburzenia widzenia".

Gdzie stosuje się pseudoefedrynę?

Pseudoefedryna obecna jest w wielu popularnych lekach stosowanych na przeziębienie, dostępnych także bez recepty. Przepisywana jest także często na zapalenie górnych dróg oddechowych. Stosuje się ją także przy katarze siennym, alergią czy zapaleniem zatok. Jest więc szeroko obecna w życiu codziennym. Jej działanie pomaga zmniejszyć katar, łagodzi ból gardła i pomaga w oddychaniu.

Ulotki dołączane do leków z pseudoefedryna mają od teraz zawierać szczegółowe informacje o możliwym zagrożeniu wynikającym ze stosowania środka – ryzyku zachorowania na PRES i RCVS.

Tagi: Zdrowie