Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Drugi i trzeci stopień alarmowy w całej Polsce. Premier podjął decyzję
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 30.11.2023 21:33

Drugi i trzeci stopień alarmowy w całej Polsce. Premier podjął decyzję

Mateusz Morawiecki
Pawel Wodzynski/East News

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w czwartek 30 listopada o przedłużeniu przez premiera Mateusza Morawieckiego obowiązywania w całej Polsce drugiego i trzeciego stopnia alarmowego. W komunikacie podkreślono, że "stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania".

Drugi i trzeci stopień alarmowy w Polsce przedłużone

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało w czwartek 30 listopada komunikat, w którym poinformowało o ważnej decyzji premiera Morawieckiego. Szef rządu przedłużył obowiązywanie w całym kraju drugiego i trzeciego stopnia alarmowego.

- Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe: trzeciego stopnia CHARLIE-CRP, drugiego stopnia BRAVO na terenie całego kraju oraz drugiego stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w swoim komunikacie.

Nie żyje 14-latka z Andrychowa. Wyziębione dziecko przez kilka godzin mijali przechodnie

Stopnie alarmowe przedłużone. Co to oznacza?

Chodzi o kwestię cyberbezpieczeństwa. Zaznaczono, że "stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania". Obowiązywanie stopni alarmowych w Polsce zostało przedłużone do 28 lutego 2024 r. Poprzednia decyzja premiera Morawieckiego w tej kwestii była z 31 sierpnia.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, że obowiązywanie alertów to także zadania dla obywateli. Służby apelują o zachowanie ostrożności, a także informowanie w przypadku zaobserwowania podejrzanych zdarzeń.

Premier przedłuża obowiązywanie stopni alarmowych

Wspomniany w komunikacie Charlie CRP to trzeci z czterech stopni alarmowych, które określają skalę zagrożenia w cyberprzestrzeni. Jest wprowadzany wówczas gdy dochodzi do zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku terrorystycznego w cyberprzestrzeni lub planów o zdarzeniach tego typu.

- Stopień alarmowy BRAVO (drugi w czterostopniowej skali) wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności - wyjaśnia Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Alarm ten zobowiązuje również funkcjonariusze policji, Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej do noszenia kamizelek kuloodpornych i długiej broni. Alert zakazuje wchodzenia do przedszkoli, szkół i uczelni wyższych osobom postronnym.