Goniec.pl
Godzina policyjna dla niezaszczepionych

Pixabay Alexandra_Koch

Doradca Morawieckiego proponuje godzinę policyjną dla niezaszczepionych

14 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Zdaniem doradcy premiera ds. pandemii profesora Miłosza Parczewskiego, nie można dawać szansy ludziom niezaszczepionym przeciwko COVID-19, by zarażali kolejne osoby. W związku z tym lekarz zaproponował kontrowersyjne rozwiązania, a wśród nich m.in. godzinę policyjną dla mieszkańców kraju, którzy nie skorzystali z możliwości zaszczepienia się.

Według głównego lekarza ds. COVID-19 w Zachodniopomorskiem godzina policyjna oraz zakaz przemieszczania się pomiędzy województwami miałby skłonić do zaszczepienia się przeciwko COVID-19 osoby, które do tej pory sceptycznie podchodziły do tej możliwości.

Godzina policyjna dla niezaszczpionych - pomysł doradcy premiera wywołał ogromne emocje

Jak przekazał wczoraj szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, w Polsce wykonano już ponad 15 milionów szczepień przeciwko COVID-19. Z informacji podanych z kolei przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że obecnie w pełni zaszczepionych ma być ponad 4 mln mieszkańców kraju.

Choć to imponujące liczby, sporo brakuje jeszcze do stanu, o którym specjaliści mówią „odporność zbiorowa”. By ją osiągnąć, należy zaczepić 60-70 procent społeczeństwa, choć wielu ekspertów mówi o znacznie wyższym procencie. Prof. Włodzimierz Gut jest zdania, że liczba zaszczepionych osób powinna przekraczać 90 procent, by w pełni chronić społeczeństwo przed zagrożeniem epidemicznym.

Do tego stanu brakuje nam jeszcze wiele, a być może nigdy nie zostanie on osiągnięty. Szczepienie przeciwko COVID-19 nie jest bowiem obowiązkowe i zależy od indywidualnej decyzji każdego członka społeczeństwa. Jak wyznał w rozmowie z reporterem Radia ZET Miłoszem Gocłowskim jeden z doradców premiera ws. pandemii profesor Miłosz Parczewski, nie można pozwolić jednak, by osoby niezaszczepione narażały innych na niebezpieczeństwo.

[EMBED-243]

- Nie można dać takim ludziom szansy na zakażanie innych - stanowczo podkreślił specjalista.

W związku z tym profesor Parczewski zaproponował kontrowersyjne rozwiązanie, które mogłoby nakłonić sceptyków do skorzystania z możliwości przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19. Specjalista zasugerował wprowadzenie godzin policyjnych oraz ograniczeń w przemieszczaniu się pomiędzy województwami, które objęłyby osoby niezaszczepione przeciwko COVID-19.

Pomysł ten, choć wydaje się zaskakujący, nie jest niczym nowym, bowiem w Polsce od dawna mówi się o możliwych benefitach, jakie miałyby otrzymać osoby, które zdecydowały się na szczepienie. 

Choć rząd zapowiadał wcześniej, że nie ma zamiaru dzielić społeczeństwa, to osoby zaszczepione odczuły już pierwsze profity swojej decyzji. W rozporządzeniu zawarto przepis, który mówi o tym, że osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 nie wliczają się w limit gości na imprezach okolicznościowych.

Od początku pandemii koronawirusa w Polsce potwierdzono 2 845 762 przypadków zakażenia wirusem SARS-COV-2, a 71 021 osób zmarło w wyniku COVID-19.

  • Syn Krawczyka przerwał milczenie. Odważne wyznanie w programie "UWAGA TVN"

  • Nie żyje aktor Ferdynand Matysik

  • OGAE Poll wskazało faworyta Eurowizji. Szanse Brzozowskiego określono na zero

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >