Goniec.pl > Wiadomości > Donad Tusk zareagował na decyzję Andrzeja Dudy. Przedstawił prezydentowi propozycję
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 29.05.2023 14:27

Donad Tusk zareagował na decyzję Andrzeja Dudy. Przedstawił prezydentowi propozycję

Andrzej Duda, Donald Tusk
EMMANUEL DUNAND/East News

Prezydent podpisał dziś (29.05) budzącą skrajne emocje ustawę o powołaniu komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich, tzw. Lex Tusk, co spotkało się z falą oburzenia ze strony opozycji. Głos w sprawie zabrał m.in. Donald Tusk, który złożył Andrzejowi Dudzie nietypową propozycję.

Andrzej Duda podpisze "Lex Tusk"

Andrzej Duda podjął dziś (29.05) decyzję o podpisaniu uchwalonej w piątek (26.05) przez Sejm ustawy o utworzeniu komisji ws. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022. Dokumentowi sprzeciwia się cała opozycja, a jej politycy podkreślają złamanie konstytucji i wymierzenie ustawy w przeciwników politycznych PiS-u z Donaldem Tuskiem na czele.

Przewodniczący PO pojawił się w Sejmie w dniu przyjęcia ustawy. Można domniemywać, że Donald Tusk przybył do budynków parlamentu, aby po głosowaniu w pełnej chwale triumfować  nad głowami polityków Zjednoczonej Prawicy. Sprawy obróciły się jednak na niekorzyść byłego premiera.

Michał Szpak zaśpiewał utwór Violetty Villas. Tuż po występie odezwał się do niego syn artystki

Donald Tusk zwrócił się do prezydenta

Już w piątek (26.05) Donald Tusk mówił, że przyjęcie ustawy przez Sejm jest kolejnym powodem, dla którego należy wybrać się na marsz opozycji 4 czerwca. - Najlepszą odpowiedzią na to, co dzisiaj się tutaj stało i co jest rzeczywiście jednym z najdramatyczniejszych momentów naszej polskiej demokracji po 1989 roku, tą odpowiedzią będzie marsz 4 czerwca. Było 100 powodów, żeby wyjść na ulice i protestować przeciwko temu, co się dzieje w Polsce. To jest 101. powód. Równie poważny jak poprzednie - podkreślił.

Dziś (29.05) przewodniczący PO skomentował podpisanie ustawy przez prezydenta. Swoją wypowiedź w mediach społecznościowych skierował bezpośrednio do Andrzeja Dudy. - Panie Prezydencie, zapraszam na konsultacje społeczne 4 czerwca. Będzie nas dobrze słychać i widać z okien Pańskiego pałacu. Przyjdziecie? - zapytał.

Fala oburzenia po ogłoszeniu decyzji Dudy

W sieci pojawiła się lawina komentarzy ze strony polityków, dziennikarzy i ekspertów. Nie jest zaskakujące, że osoby sympatyzujące z opozycją nie pozostawiły na ustawie i samym prezydencie suchej nitki. Barbara Nowak z Inicjatywy Polskiej uznała, że Andrzej Duda popełnił swój największy błąd polityczny. Marcin Kierwiński z PO uznał, że “Polska nie ma Prezydenta. To już tylko tchórzliwy podnóżek prezesa”, zaś jego partyjny kolega Dariusz Joński stwierdził, że “podpisanie tej haniebnej ustawy wyklucza nas z demokratycznego świata”.

- Warszawski marsz 4 czerwca to już nie jest tylko i wyłączeni manifestacja jednej partii politycznej. To już jest dzisiaj rzecz o bezpieczeństwie narodowym, to jest dzisiaj spotkanie, manifestacja, która jasno będzie dawała wyraz temu, że trzeba w Polsce powstrzymać kandydatów na dyktatorów, na tych, którzy chcą zabrać nam demokrację - podkreślił dziś w kontekście “Lex Tusk” lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

Źródło: Donald Tusk/Twitter, Konferencja prasowa Szymona Hołowni z dn. 29.05.2023