Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Dodatkowe zniżki dla seniorów. Wystarczy jeden dokument, mało kto zdaje sobie z tego sprawę
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 16.02.2025 09:03

Dodatkowe zniżki dla seniorów. Wystarczy jeden dokument, mało kto zdaje sobie z tego sprawę

Legitymacja emeryta
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Emeryci i renciści mają szansę na wiele obniżek, choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Na tym jednak nie kończą się udogodnienia i warto mieć je na uwadze, zanim zaplanujemy np. wyjazd do uzdrowiska. Jakie korzyści niesie ze sobą posiadanie legitymacji emeryta i w jakich sytuacjach może się nam ona przydać? Wielu będzie kompletnie zaskoczonych.

Legitymacja emeryta-rencisty

Seniorzy będący na emeryturze mogą korzystać z wielu udogodnień za sprawą specjalnej legitymacji. Mimo, że z legitymacji emeryta korzysta wiele osób, nie wszyscy zdają sobie sprawę ze wszystkich okazji, które ona daje. Wystarczy pokazać dokument na telefonie, żeby cieszyć się z m.in. tańszych przejazdów komunikacją miejską. Jakie inne korzyści wynikają z posiadania legitymacji?

ZOBACZ: Seniorzy aż zrobią wielkie oczy, chodzi o waloryzację. Trudno uwierzyć, o ile wzrosną ich emerytury

Dziś ruszyła usługa Twój e-PIT. Na to trzeba uważać przy rozliczeniu

Seniorzy mogą otrzymać dodatkowe zniżki. Wystarczy ten dokument

Legitymacja emeryta-rencisty pozwala na wiele korzyści dla seniorów. Dokument, który można bez trudu zdobyć, otwiera drzwi do licznych ulg. Zainteresowani muszą poświęcić zaledwie chwilę, a będą mogli chociażby skorzystać z tańszych przejazdów komunikacją miejską. To jednak dopiero początek korzyści, jakie wynikają z posiadania legitymacji emeryta-rencisty. 

ZOBACZ: Kiedy zwrot podatku z PIT? Podano ważne terminy

Legitymacja emeryta-rencisty. Jak wyrobić? Co daje?

Legitymacja emeryta-rencisty to dokument potwierdzający prawo do świadczeń emerytalnych lub rentowych. Mogą wyrobić ją wszystkie osoby, które posiadają posiadają prawo do emerytury, renty lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Od 1 stycznia 2023 roku legitymacja emeryta-rencisty wydawana jest domyślnie w formie elektronicznej, co oznacza, że zamiast tradycyjnej plastikowej karty, swoją legitymację znajdziesz w aplikacji mObywatel. Wydawaniem legitymacji emeryta zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Legitymacja emeryta zawiera podstawowe dane osobowe, tym numer PESEL i numer dokumentu. Ma też swój okres ważności potwierdzony odpowiednią datą. Dzięki legitymacji emeryci mogą śmiało korzystać z wielu ulg i zniżek. Jakich?

Okazuje się, że uzyskanie legitymacji emeryta-rencisty nie wymaga wielkiego wysiłku i wystarczy na to jedynie chwila. Musimy mieć dostęp do sieci i pobrać odpowiednią aplikację. Chodzi o mObywatel 2.0, w której łatwo znajdziemy i dodamy swoją legitymację. Warto pamiętać, że legitymacja w formie elektronicznej jest równie ważna jak tradycyjna karta i możemy z niej korzystać zarówno online, jak i offline. W sytuacji, gdy utracimy lub uszkodzimy telefon, możemy odzyskać dostęp do swojej legitymacji po ponownej instalacji aplikacji i zalogowaniu.

Ci, którzy wolą tradycyjną wersję, mogą złożyć wniosek o plastikową legitymację. W przypadku zmian w danych, takich jak rodzaj świadczenia czy nazwisko, niezbędna jest aktualizacja legitymacji. Do dokonania zmian wystarczy wejście w dokument i kliknięcie "Aktualizuj".

Specjalna legitymacja dla emerytów i rencistów niesie za sobą wiele korzyści, z których niekoniecznie mogą oni zdawać sobie sprawę. Po jej otrzymaniu możesz:

  • korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej i innych świadczeń,
  • korzystać ze zniżek na komunikację miejską i kolej,
  • wyjechać do ośrodków uzdrowiskowych w niższej cenie,
  • uzyskać zwolnienie z opłat abonamentu RTV.

Wysokość obniżek może różnić się w zależności od naszego miejsca zamieszkania. Okazuje się, że w niektórych przypadkach do skorzystania ze zniżek nie będzie nam potrzebna legitymacja, chociaż wciąż warto mieć ją przy sobie. Przykładowo do otrzymania upustu ceny biletu Polregio wystarczy pokazać dokument stwierdzający tożsamość oraz dokument potwierdzający wiek (powyżej 60 lat). Może to być jeden i ten sam dokument. W tym przypadku mowa o 25-proc. zniżce od taryfy podstawowej na bilety jednorazowe, a także 10-proc. upuście cen od taryfy podstawowej na bilety okresowe (tygodniowe, miesięczne i kwartalne).