Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Kiedy zwrot podatku z PIT? Podano ważne terminy
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 15.02.2025 17:45

Kiedy zwrot podatku z PIT? Podano ważne terminy

podatki
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News, Goniec

Od 15 lutego Polacy mogą już rozliczać podatek dochodowy za 2024 r. Obywatele na złożenie deklaracji mają czas do środy 30 kwietnia. Można to zrobić na wiele różnych sposób, jednak ten zdecydowanie najwygodniejszy nie wymaga od nas nawet wychodzenia z domu. Wiceminister finansów ostrzega – tym razem nie będzie przedłużeń terminów. Wiadomo również, kiedy będzie można spodziewać się zwrotu podatku. Wyjaśniamy. 

Wiadomo, kiedy można oczekiwać tegorocznego zwrotu podatku

Już od soboty 15 lutego oficjalnie ruszyła możliwość tegorocznego rozliczenia podatku dochodowego za 2024 r. Wiadomo, że Polacy mają na spełnienie tego obowiązku ponad dwa miesiąc. Wiceminister finansów ostrzega jednak, że w tym roku nie będzie przedłużeń terminów. Ostatecznie, PIT należy rozliczyć do 30 kwietnia.

Tym razem nie będzie przedłużeń. Zeznania można złożyć na różne sposoby, ale zachęcamy do tego, aby złożyć je przez usługę Twój e-PIT, albo przez stronę podatki.gov. pl - powiedział na konferencji prasowej wiceminister finansów i szef KAS Marcin Łoboda.

goniec portfel.png
Wiadomo, kiedy Polacy otrzymają zwrot podatku (fot. Goniec)

Zazwyczaj mówi się, że im prędzej zaakceptujemy rozliczone zeznanie podatkowe, tym szybciej otrzymamy ewentualny nadpłacony podatek. Ministerstwo Finansów podczas konferencji prasowej ujawniło, kiedy najwcześniej w tym roku będzie można spodziewać się zwrotu podatku. Warto o tym pamiętać. Wyjaśniamy zasady.

ZUS przypomina emerytom o ważnym terminie, można stracić emeryturę lub rentę. Czas do końca lutego Skarbówka już ruszyła do akcji. Posypią się kontrole, te osoby muszą mieć się na baczności

Podatnicy muszą znać te daty. Wiadomo, kiedy nastąpi zwrot podatku

Podczas konferencji prasowej, wiceminister finansów i szef KAS Marcin Łoboda przypomniał, że w tym roku można złożyć zeznanie także za pośrednictwem aplikacji, która jest już dostępna i oferuje dostęp do e-Urzędu Skarbowego.

Tę aplikację pobrało już 80 tys. osób. Na przełomie marca i kwietnia uruchomimy płatności kartami płatniczymi, co będzie stanowić rozwiązanie korzystne dla podatników - mówił.

ZOBACZ: ZUS przypomina emerytom o ważnym terminie, można stracić emeryturę lub rentę. Czas do końca lutego

Aktualnie e-Urząd Skarbowy oferuje również możliwość dokonania zapłaty podatku poprzez BLIK, lub zwykły przelew elektroniczny. Wiceminister finansów i wiceszefowa KAS Małgorzata Krok podkreśliła, że w obu przypadkach przelew będzie trafiał na rachunek podatnika. Ujawniono również terminy, w jakich Polacy mogą spodziewać się w tym roku zwrotu nadpłaconego podatku, jeśli takowy będzie im przysługiwał. Wielu może się zdziwić. 

Zwrot podatku w 2025 roku, wiadomo kiedy się go spodziewać

Podczas konferencji prasowej, resort finansów poinformował również, które ulgi będą z automatycznym uzupełnieniem.

Formularze będą uzupełniane automatycznie o ulgę dla dzieci, jeśli podatnik korzystał z niej w 2023 r., oraz ulgi dla młodych. Będą także uzupełnione o ulgę dla pracujących seniorów, ulgę na powrót oraz ulgę ma rodzin wielodzietnych, jeśli tylko ta ulga została uwzględniona w formularzu podatkowym, nadesłanym przez pracodawcę. W innym wypadku trzeba tę ulgę uwzględnić samemu - przekazano.

Wiceminister finansów ponadto przypomniała, że jeśli podatnicy nie korzystają z ulg i odliczeń, nie muszą akceptować zeznania. Zostanie ono zaakceptowane automatycznie w ostatnim dniu okresu rozliczeń - 30 kwietnia.

Ale akceptacji będą podlegać PIT-37 i PIT-38. Podatnicy, którzy wypełniają PIT-28, PIT-36 i PIT-36L muszą wejść do usługi i samodzielnie zaakceptować zeznanie - powiedziała Małgorzata Krok.

W przypadku, gdy zdecydowaliśmy się rozliczyć swój PIT w formie papierowej, deklaracje mogliśmy złożyć jeszcze przed 15 lutego. Wówczas dokument jest wstępnie weryfikowana już wcześniej. Czy to sprawia, że możemy liczyć na szybki zwrot nadpłaconego podatku? Warto pamiętać, że pracodawca ma czas na wysłanie pracownikowi PIT-11, czyli informacji o uzyskanych dochodach i zaliczkach pobranych na podatek dochodowy od osób fizycznych, oraz o wysokości potrąconych składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne do 28 lutego. Zanim zatem zaakceptujemy wypełnioną deklarację, warto zweryfikować, czy podane dane pokrywają się z informacją od pracodawcy.

Ministerstwo Finansów ujawniło podczas konferencji prasowej ważne informacje szczególnie dla tych, którzy będą mieli szansę na zwrot nadpłaconego podatku. Wiadomo, w jakich terminach mogą spodziewać się pieniędzy. Standardowe terminy zwrotu podatku to 45 dni w przypadku zeznania złożonego drogą elektroniczną oraz trzy miesiące przy zeznaniu w formie papierowej.

Jednak w ubiegłym roku średni termin zwrotu wynosił 15 dni, a najkrótszy termin to był 1 dzień - podkreśliła wiceminister.

Jak dodała, osoby, które będą chciały skorzystać z porady w urzędach skarbowych, będą mogły uzyskać niezbędne informacje.

Ale prosimy, aby podatnicy szli do urzędów tylko wtedy, jeśli muszą. Mogą przy tym skorzystać z możliwości umówienia się na wizytę. Ale podkreślam – usługa Twój e-PIT, aplikacja oraz e-Urząd Skarbowy, to preferowane przez nas formy kontaktu. Można także skorzystać z infolinii – podkreśliła.

Podatnicy mogą skorzystać z usługi Twój e-PIT i gotowego, przygotowanego przez fiskus zeznania PIT-37 lub PIT-38. Oficjalnie termin, w jakim można liczyć na zwrot podatku, zależy od tego, co zrobimy z przygotowanym wstępnie rozliczeniem. Jak wskazuje dziennik "Fakt":

  • Jeżeli w dniu udostępnienia zeznania zaakceptujemy jego treść, to zwrot podatku otrzymamy nie później niż w terminie 45 dni, licząc od 16 lutego 2025 r., nastąpi to nie później niż 1 kwietnia 2025 r.;
  • Jeżeli nie podejmiemy żadnego działania i przygotowanej deklaracji nie zaakceptujemy do 30 kwietnia 2025 r. – to zwrot podatku otrzymamy nie później, niż w terminie 45 dni licząc od 1 maja 2025 r. i nie później niż 15 czerwca 2025 r.;
  • Jeżeli w okresie 15 lutego – 30 kwietnia zalogujemy się do usługi Twój e-PIT i zaakceptujemy przekazane tam zeznanie podatkowe, to zwrot podatku otrzymamy nie później, niż w terminie 45 dni licząc od dnia następującego po dacie akceptacji, przykładowo – gdy zaakceptujemy takie zeznanie 1 marca – zwrot otrzymamy w ciągu 45 dni, licząc od 2 marca 2025 r. (czyli od dnia następującego po ostatecznym terminie wysłania deklaracji);
  • Jeżeli odrzucimy treść deklaracji udostępnionej w przygotowanym dla nas profilu usługi Twój e-PIT lub nie logując się do usługi, samodzielnie wyślemy deklarację elektronicznie – wówczas zwrot otrzymamy w terminie 45 dni, licząc od dnia następującego po dniu złożenia swojego zeznania;
  • Jeżeli odrzucimy treść deklaracji udostępnionej w przygotowanym dla niego profilu usługi Twój e-PIT lub nie logując się do usługi, samodzielnie przekażemy wydrukowaną, lub odręcznie przygotowaną deklarację listem poleconym, lub samodzielnie dostarczymy ją do urzędu – wówczas termin na zwrot to 3 miesiące, licząc od daty przekazania deklaracji. Termin 3 miesięcy liczy się od daty złożenia, jednak nie wcześniej niż od 16 lutego 2025 r.

Posiadacze Karty Dużej Rodziny muszą pamiętać, że są w tej sytuacji nieco uprzywilejowani i mogą liczyć na szybszy zwrot podatku. Resort finansów dba, by takie zwroty były realizowane nie później niż 30 dni od dnia złożenia deklaracji. Posiadacze Karty Dużej Rodziny powinni potwierdzić to, zaznaczając w części "Informacje uzupełniające" na poszczególnych deklaracjach PIT, że takowy dokument posiadają.

Zwrot podatku wypłacany jest na konkretny rachunek bankowy podatnika, który podajemy w deklaracji, lub w gotówce, jeśli podatnik nie jest obowiązany do posiadania rachunku bankowego.

Warto pamiętać, że wiele osób może liczyć na zwrot nadpłaconego podatku, ale znajdzie się również spora grupa obywateli, która zobowiązana będzie do zapłaty podatku. Dopłata powinna zostać dokonana do 30 kwietnia. Kwotę należy przelać na nasz mikrorachunek podatkowy, czyli indywidualny numer bankowy każdego podatnika. Zapominalscy otrzymają upomnienie od skarbówki, która może naliczać również odsetki, za każdy dzień zwłoki. 

iberion.png
Polacy mogą już rozliczać PIT (fot. Goniec)