Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Czekają nas pogodowe zawirowania, zacznie się już za chwilę. Synoptycy ostrzegają
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 27.01.2023 12:14

Czekają nas pogodowe zawirowania, zacznie się już za chwilę. Synoptycy ostrzegają

Pogoda
TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News

Chłodny front atmosferyczny dotarł do Polski, co wiąże się z gwałtownymi zmianami pogody. Czeka nas zimny weekend, po którym nastąpi wzrost temperatur. IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia obejmujące pas od Elbląga po Gorzów Wielkopolski.

Gwałtowna zmiana pogody. Termometry Polaków dosłownie oszaleją

Dziś (27.01) utrzyma się pochmurna pogoda z większymi przejaśnieniami na Pomorzu, a miejscami pojawią się opady śniegu, na północy Polski zaś deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna będzie wynosić od -1°C do 2°C. Wiatr pozostanie słaby i umiarkowany, jednak na Pomorzu będzie porywisty. IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed opadami marznącego deszczu. Pas ostrzeżeń ciągnie się od Elbląga po Gorzów Wielkopolski.

W sobotę (28.01) na niebie zobaczymy sporo chmur, ale od północy zacznie się rozpogadzać. W centrum i na południu kraju zanikające opady śniegu, a temperatura maksymalna wyniesie w zależności od regionu od -1°C do 3°C, na Podhalu zaś tradycyjnie mniej, -3°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany.

W niedzielę (29.01) w całym kraju będzie pochmurno z opadami śniegu, na północy Polski także deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna wyniesie od 0°C do 5°C, na Podhalu zaś -2°C. Wiatr dalej będzie słaby i umiarkowany, w porywach do 60 km/h.

Pogoda pogorszy się na przełomie stycznia i lutego, wtedy bowiem możemy spodziewać się burz śnieżnych. Z modelu GFS wynika, że 5 lutego w całej Polsce z wyjątkiem Pomorza chwyci kilkustopniowy mróz, podobnie 7 lutego na południowych krańcach kraju. Z kolei Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazała, że w okolicach 8 lutego zobaczymy nawet do 10 stopni na plusie.

Niefortunna pogoda dla osób wrażliwych na zmianę ciśnienia

Jak podaje portal fanipogody.pl, największy spadek ciśnienia w perspektywie najbliższych 24-48 godzin już za nami. Dziś ciśnienie nieznacznie wzrośnie do 1025-1028 hPa, zmienią się natomiast kierunki wiatru z południowych na północne, co mogą odczuć osoby szczególnie wrażliwe na zmiany pogody.

Ponownie duża różnica ciśnienia będzie panować dopiero na przełomie stycznia i lutego. Wtedy prędkość wiatru może osiągnąć prędkość wichury i możliwe są burze śnieżne.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: fanipogody.pl, IMGW

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi: Pogoda