Goniec.pl
Szymon Miklewski/Flickr

Szymon Miklewski/Flickr

Nadciągają śnieżyce i siarczysty mróz. Zima kontratakuje, Polacy muszą uważać

25 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Jakub Franek

Śnieg i mróz na koniec stycznia, powrót ciepła w lutym — tak prezentuje się długofalowa prognoza pogody na nadchodzące miesiące. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają — w niektórych miejscach pokrywa śnieżna może osiągnąć aż 37 cm grubości.

Styczeń i początek lutego — zima kontratakuje

Przez całą długość Europy, od morza atlantyckiego, wchodząc na tereny Azji w Rosji, rozciąga się wyż atmosferyczny. To zjawisko pogodowe przyciągnie za sobą silny wiatr i opady śniegu w nadchodzących dniach.

Donald Tusk

Donald Tusk zabrał głos ws. wysokich cen paliw. "Gdybym był premierem..."

CZYTAJ DALEJ

Już w czwartek 26 stycznia możemy liczyć na chmury śniegowe. W większości kraju opady będą łagodne, jednak na Podlasiu możemy przygotować się na zwiększoną intensywność. Sobota i niedziela może przynieść ze sobą śnieżyce.

W ostatnich dniach miesiąca do naszego kraju dotrą nie tylko śnieżyce, ale również siarczysty mróz, który da o sobie znać zwłaszcza w nocy z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę. W piątek (27.01) termometry mogą pokazywać nawet -12 stopni Celsjusza.

Szczególnie narażony jest pas od Dolnego Śląska, przez województwo mazowieckie po centrum kraju. Synoptycy przewidują grubość śniegu między 10-15 cm, miejscami na południu Polski ta wartość może jednak dochodzić do aż 37 cm.

Jak już zostało wspomniane, szczególnie zimno będzie w piątek 27stycznia, kiedy to termometry wskażą -12 stopni Celsjusza w okolicach Suwałk. Czym jednak dalej na południe, tym będzie cieplej. W Olsztynie temperatura może wynieść -10° C. Na Dolnym Śląsku temperatura może wynosić od -6° C do -3° C.

W lutym szykuje się powrót ciepła

Śnieg jednak nie utrzyma się długo. Po ochłodzeniu nastąpi powrót ciepłej pogody, w większości kraju temperatury powrócą powyżej zera. Jak wskazują synoptycy, temperatura może wynosić od 1° C do 6° C.

Eksperci jednak ostrzegają — ocieplenie reprezentuje ogólny trend miesięczny. W lutym nadal mogą występować krótkie okresy ochłodzenia, które mogą zaowocować śliskimi drogami. Kierowców prosi się o zachowanie ostrożności.

MikiZbrod

Donald Tusk na spotkaniu w Siedlcach wytrącony z równowagi. Senior zadał mu niewygodne pytanie

CZYTAJ DALEJ

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: interia.pl

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi:

Jakub FranekAutor

Jestem studentem III roku prawa UMK. Szczególnie interesuję się technikami kryminalistycznymi i historią ich rozwoju. Jednocześnie mam słabość do starych filmów sensacyjnych i gier fabularnych. W chwilach wolnych zajmuję się sadem słuchając audiobooków.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.franek@goniec.pl

Podobne artykuły

Sędzia, sądownictwo Polska

Wiadomości

Chcąc zwalczyć gryzonie, zostawił w budynku trutkę. Nie żyje dziecko. Mężczyzna usłyszał wyrok

Czytaj więcej >
PKP
LISI NIESNER/AFP/East News, magro_kr/flickr.com

Wiadomości

Będzie obniżka cen biletów PKP? Premier zabrał głos

Czytaj więcej >
Wybuch gazu katowice

Wiadomości

"Interwencja". Wstrząsające doniesienia o wybuchu w Katowicach. Przed śmiercią ofiary napisały list

Czytaj więcej >
Juszczenko, Lech Kaczyński
ARTUR BARBAROWSKI/East News, Jan BIELECKI/East News

Wiadomości

Wiktor Juszczenko: "Jestem przekonany, że Lecha Kaczyńskiego zabili Rosjanie"

Czytaj więcej >
90-letni mężczyzna skierował się z apelem do młodzieży (Goniec.pl).

Wiadomości

Zapytaliśmy 89-latka o młodzież. Senior zwrócił się z ważnym apelem

Czytaj więcej >
Roksana Węgiel w ogniu krytyki, chciała tylko pochwalić się spełnionym marzeniem

Wiadomości

Roksana Węgiel w ogniu krytyki. Fani byli bezlitośni, wystarczyło niewinne zdjęcie

Czytaj więcej >