Goniec.pl > Życie > Chemiczka stanowczo ostrzega, chodzi o płyny do płukania tkanin. Skutki mogą być opłakane
Weronika Uszakiewicz
Weronika Uszakiewicz 03.09.2023 16:12

Chemiczka stanowczo ostrzega, chodzi o płyny do płukania tkanin. Skutki mogą być opłakane

pralka
pixabay

Wiele osób nie wyobraża sobie prania bez użycia płynu do płukania. Produkt ten sprawia, że ubrania są miękkie i pięknie pachną. Okazuje się jednak, że jego stosowanie może mieć opłakane skutki.

Chemiczka ostrzega przed płynem do płukania

Płyn do płukania to produkt, którego wiele osób regularnie używa do prania odzieży, ręczników czy pościeli. Nadaje on tkaninom miękkości i przyjemnego zapachu, który utrzymuje się jeszcze długo po praniu. Chemiczka Sylwia Panek ostrzega jednak przed stosowaniem tego specyfiku. Zauważyła między innymi, że płyn do płukania się nie wypłukuje.

- Może śmiesznie brzmi to stwierdzenie, ale produkty te używane są na etapie płukania, więc sam płyn nie jest już niczym spłukiwany. Pozostaje we włóknach tkaniny i pozostaje w naszej pralce, zanieczyszczając ją - wyjaśniła.

Śmiertelny wypadek na autostradzie A4. Samochód stanął na masce

Ekspertka ujawnia skład płynów do płukania

Okazuje się, że używanie płynu do płukania wcale nie jest niezbędne. Według ekspertki warto z niego zrezygnować, by zadbać o zdrowie i środowisko. - Serio, możesz zostawić komorę na płyn do płukania pustą i nic się nie stanie. Ubrania może nie będą takie miękkie i pachnące, ale zaoszczędzisz pieniądze, zadbasz o środowisko i być może o swoje zdrowie - napisała chemiczka.

Sylwia Panek zauważyła również, że etykieta na opakowaniu płynu do płukania nie zawiera pełnego składu. Chemiczka podała, z czego składa się przykładowy produkt.

- Kiedyś sprawdzałam skład popularnego płynu do płukania i składników było aż 26, w tym 7 substancji zapachowych, substancje zmiękczające oraz KONSERWANTY, ROZPUSZCZALNIKI, EMULGATORY, BARWNIKI, SUBSTANCJE WYPEŁNIAJĄCE. Czy serio chcecie, aby te wszystkie zbędne dodatki zostawały w Waszej odzieży i miały stały kontakt z Waszą skórą? zapytała internautów.

Płyn do płukania wywołuje alergie?

Sylwia Panek przypomniała również internautom, że Instytut Matki i Dziecka zaleca, aby nie stosować płynów do płukania ubranek dziecięcych co najmniej do 3 roku życia. Podkreśliła ponadto, że mogą one wywoływać reakcje alergiczne.

- Pamiętajcie, że alergia to nie tylko wysypka na skórze. Być może wysuszają się Wam śluzówki od intensywnego zapachu, drapie Was w gardle, łzawią oczy, a może macie częste bóle głowy? Pamiętajcie, że składniki płynów nie tylko mają kontakt z naszą skórą, ale również wdychamy. Warto zastanowić się, czy nasze problemy zdrowotne nie są spowodowane produktami tego typu - radzi ekspertka.

Tagi: Instagram