Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Boże Ciało 2022: kiedy przypada Boże Ciało? Data, tradycja, wolne
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 02.06.2022 22:59

Boże Ciało 2022: kiedy przypada Boże Ciało? Data, tradycja, wolne

Data Boże Ciało 2022: kiedy przypada Boże Ciało
Piotr Molecki/East News

Boże Ciało 2022: kiedy przypada Boże Ciało w 2022 r.? W tym artykule poznasz nie tylko datę Bożego Ciała, ale również dowiesz się najważniejszej informacji o tym święcie. To warto wiedzieć, możesz sporo zyskać.

Kiedy jest Boże Ciało 2022? Co roku Boże Ciało przypada innego dnia, gdyż w odróżnieniu od Bożego Narodzenia, czy Wszystkich Świętych jest to święto ruchome.

Co to znaczy? Boże Ciało obliczane jest na podstawie specjalnych wskazań wprost z nauk Kościoła. Jaka jest data Bożego Ciała 2022 r.? To już w czerwcu.

Boże Ciało 2022: data, kiedy przypada Boże Ciało

Data Boże Ciało 2022: to święto ruchome przypada równo 60 dni po Wielkanocy. Co więcej, Boże Ciało celebrowane jest przez wiernych Kościoła 10 dni po Zesłaniu Ducha Świętego.

Na szczęście nie trzeba samemu wyliczać, kiedy przypada Boże Ciało 2022. W tym roku Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - czyli potocznie: Boże Ciało - przypada w 2022 r. w czwartek 16 czerwca.

W zeszłym roku Boże Ciało przypadło na początku miesiąca: 3 czerwca. Kiedy będziemy obchodzić Boże Ciało w następnych latach? Boże Ciało 2022 przypada 16 czerwca. Boże Ciało 2023 wypada 8 czerwca 2023 r. Natomiast Boże Ciało 2024 celebrowane będzie wcześniej, bo aż 30 maja 2024 r.

Nie tylko data Bożego Ciała 2022 r. jest ważna

Dla wielu najważniejszą informacją na temat Bożego Ciała będzie fakt, iż jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Jest to równoznaczne z dodatkowym dniem wolnym w ciągu tygodnia.

16 czerwca 2022 r., czyli w dniu, kiedy przypada Boże Ciało 2022, wiele osób w całej Polsce nie pójdzie do pracy. Ważne jest jednak również to, iż w Boże Ciało zamknięte będą sklepy i banki.

Boże Ciało: co to za święto

Chociaż data Bożego Ciała jest ruchoma, to niezmienne jest to, co wierni celebrują w tym dniu: w tym roku w czwartek 16 czerwca. Ulicami całej Polski przechodzić będą procesje.

Boże Ciało ma na celu uczczenie Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. W czasie procesji, w których uczestniczą wierni, duszpasterz oraz przeważnie orkiestry, orszaki, a nawet strażacy odwiedza się cztery ołtarze.

Ksiądz prowadzący procesję Bożego Ciała uroczyście i przy zachowaniu wszelkich honorów oraz sacrum przenosi monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Na koniec procesji udzielane jest uroczyste błogosławieństwo sakramentalne.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl