Goniec.pl

Piotr Molecki/East News

Boże Ciało 2022: kiedy przypada Boże Ciało? Data, tradycja, wolne

2 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Boże Ciało 2022: kiedy przypada Boże Ciało w 2022 r.? W tym artykule poznasz nie tylko datę Bożego Ciała, ale również dowiesz się najważniejszej informacji o tym święcie. To warto wiedzieć, możesz sporo zyskać.

Kiedy jest Boże Ciało 2022? Co roku Boże Ciało przypada innego dnia, gdyż w odróżnieniu od Bożego Narodzenia, czy Wszystkich Świętych jest to święto ruchome.

Co to znaczy? Boże Ciało obliczane jest na podstawie specjalnych wskazań wprost z nauk Kościoła. Jaka jest data Bożego Ciała 2022 r.? To już w czerwcu.

Boże Ciało 2022: data, kiedy przypada Boże Ciało

Data Boże Ciało 2022: to święto ruchome przypada równo 60 dni po Wielkanocy. Co więcej, Boże Ciało celebrowane jest przez wiernych Kościoła 10 dni po Zesłaniu Ducha Świętego.

Na szczęście nie trzeba samemu wyliczać, kiedy przypada Boże Ciało 2022. W tym roku Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - czyli potocznie: Boże Ciało - przypada w 2022 r. w czwartek 16 czerwca.

W zeszłym roku Boże Ciało przypadło na początku miesiąca: 3 czerwca. Kiedy będziemy obchodzić Boże Ciało w następnych latach? Boże Ciało 2022 przypada 16 czerwca. Boże Ciało 2023 wypada 8 czerwca 2023 r. Natomiast Boże Ciało 2024 celebrowane będzie wcześniej, bo aż 30 maja 2024 r.

Nie tylko data Bożego Ciała 2022 r. jest ważna

Dla wielu najważniejszą informacją na temat Bożego Ciała będzie fakt, iż jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Jest to równoznaczne z dodatkowym dniem wolnym w ciągu tygodnia.

16 czerwca 2022 r., czyli w dniu, kiedy przypada Boże Ciało 2022, wiele osób w całej Polsce nie pójdzie do pracy. Ważne jest jednak również to, iż w Boże Ciało zamknięte będą sklepy i banki.

Boże Ciało: co to za święto

Chociaż data Bożego Ciała jest ruchoma, to niezmienne jest to, co wierni celebrują w tym dniu: w tym roku w czwartek 16 czerwca. Ulicami całej Polski przechodzić będą procesje.

Boże Ciało ma na celu uczczenie Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. W czasie procesji, w których uczestniczą wierni, duszpasterz oraz przeważnie orkiestry, orszaki, a nawet strażacy odwiedza się cztery ołtarze.

Ksiądz prowadzący procesję Bożego Ciała uroczyście i przy zachowaniu wszelkich honorów oraz sacrum przenosi monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Na koniec procesji udzielane jest uroczyste błogosławieństwo sakramentalne.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

14-latek z Wielkiego Wałcza pod Grudziądzem nie żyje. Jego ciało znaleziono w Wiśle
Czytaj więcej >

Świat

USA. Córka i wnuczka zabiły 71-latkę i upiekły jej ciało na grillu
Czytaj więcej >

Polska

Ulewy i burze na południu Polski. Ulice zamieniły się w rzeki, strażacy nie nadążali
Czytaj więcej >

Wiadomości

Motocykliści wbili się w skręcającą naczepę ciężarówki. Nie mieli żadnych szans
Czytaj więcej >

Wiadomości

Kasy samoobsługowe mogą zniknąć ze sklepów? Wszystko przez zwiększenie kradzieży
Czytaj więcej >

Polska

Dramatyczna akcja służb na Mazurach. Mężczyzna wyskoczył z łódki na jeziorze i nie wypłynął
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Wiadomości

Wiadomości

Agnieszka Kamińska

"Kobiety umierają i będą umierały". Lewica grzmi po śmierci ciężarnej 33-latki
Czytaj więcej >
Polska

Agata Jaroszewska

Nie żyje 17 osób. Policja opublikowała statystyki utonięć
Czytaj więcej >
Wiadomości

Agata Jaroszewska

Pożar w Bornem Sulinowie. Ogień pojawił się w czasie festynu, ewakuowano 300 osób
Czytaj więcej >
Wiadomości

Agata Jaroszewska

Wypadek Polki w Albanii. 55-latka wypadła z okna na 6. piętrze
Czytaj więcej >
Wiadomości

Agnieszka Kamińska

Jarosław Kaczyński w liście do zwolenników PiS: "Niemcom nie jest w smak silna Polska"
Czytaj więcej >
Polityka

Agnieszka Kamińska

Kto będzie lepszym premierem? Dziwi odpowiedź najmłodszych Polaków
Czytaj więcej >