Goniec.pl
Jakub Kaminski/East News

Jakub Kaminski/East News

Black Friday. Sklepy zawyżają ceny tuż przed promocjami

25 Listopada 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Z okazji Black Friday klienci mogą kupić produkty w znacznie obniżonych cenach. Jednak nie wszystkie promocje są wiarygodne, ponieważ niektórzy sprzedawcy zawyżają ceny tuż przed wyprzedażą. Jednak przed nieuczciwymi praktykami można się uchronić.

Tym bardziej, że po piątkowych wyprzedażach startują okazyjne oferty z okazji Cyber Monday. Również i tego dnia można natknąć się na nieprawdziwe promocje.

wiadomosci tvp

"Wiadomości" TVP podały numer telefonu do rzecznika PO

CZYTAJ DALEJ

Black Friday 2021. Konsumpcyjne święto z obniżkami nawet o 80 proc.

Już w piątek 26 listopada przypada długo wyczekiwany dzień dla wszystkich zakupowiczów - Black Friday. To święto, które przywędrowało do Polski z USA i rozpoczyna sezon zakupów przed Bożym Narodzeniem.

Na początku promocje pojawiały się tylko w sklepach stacjonarnych, a obecnie klienci poszukują okazyjnych ofert również w internecie. Niektóre sieciówki proponują symboliczne obniżki rzędu kilkunastu procent, a inne przygotowały ogromne promocje specjalnie z okazji Black Friday - w wysokości nawet 80 proc.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

W akcji uczestniczą nie tylko sklepy odzieżowe, lecz także sklepy meblowe czy RTV/AGD. Jednak bez względu na kategorię produktową w czasie Black Friday na klientów czyhają nieuczciwi sprzedawcy.

Sprzedawcy oszukują na Black Friday. Co zrobić?

Skuszeni gigantyczną promocją, często nie wiemy, jaka jest realna wartość kupowanego produktu. Nawet przekreślone cyferki na metce mogą być nieprawdziwe.

Niektórzy sprzedawcy decydują się bowiem na sztuczne podwyższenie cen tydzień lub dwa tygodnie przed Black Friday. Tuż przed dniem wyprzedaży ogłaszają, że mają w planach gigantyczną podwyżkę. W rzeczywistości podwyżka jest jednak minimalna lub w radykalnych przypadkach - zerowa.

Co zrobić, aby uchronić się przed fałszywymi promocjami na Black Friday. Z pomocą przychodzi strona fakefriday.org. Dzięki niej można sprawdzić ceny w popularnych sklepach RTV/AGD.

W polu wyszukiwania wystarczy wpisać nazwę konkretnego produktu lub sklepu, aby zobaczyć, jak zmieniała się jego cena w ostatnim czasie. Dla przykładu pilot Sony Media Remote od czerwca 2021 r. kosztuje tyle samo (139 zł). Zatem klienci nie padną ofiarą oszustwa, jeśli ten produkt pojawi się w promocyjnej cenie z okazji Black Friday.

W pułapkę mogą wpaść natomiast osoby, które planują kupić myszkę Media-Tech. Do października cena tego produktu wynosiła 11,42 zł, ale w listopadzie została podwyższona do 17 zł. 

W związku z tym obniżka nawet o kilkadziesiąt procent może oznaczać, że za myszkę zapłacimy dokładnie tyle samo, co w październiku, albo i więcej. Tego typu "wspaniałych promocji" jest więcej, ale nie wszyscy klienci są świadomi ryzyka.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Oficer wywiadu ocenia dalsze działania Aleksandra Łukaszenki

  • Angela Merkel oskarżona przez Beatę Szydło o łamanie zasad UE

  • Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec. "Jesteśmy suwerennym państwem"

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: fakefriday.org

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenie zdobywała w redakcjach TVN24 i Euractiv. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

ZUS

Wiadomości

Co trzeci Polak na L4 stracił prawo do zasiłku chorobowego

Czytaj więcej >
Policja Śląska

Wiadomości

Jacek Jaworek trafił na listę najbardziej poszukiwanych przestępców Unii Europejskiej

Czytaj więcej >
Iwona Hartwich

Wiadomości

Posłanki opozycji domagają się reasumpcji głosowania ws. Instytutu Rodziny i Demografii

Czytaj więcej >
Pomorze

Wiadomości

Niespodziewana śnieżyca na Pomorzu. Na drogach zrobiło się wyjątkowo niebezpiecznie

Czytaj więcej >
liturgia

Wiadomości

Konferencja Episkopatu Polski wprowadza zmiany dla kobiet w kościołach

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News, Flickr/Совет Федерации, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/

Wiadomości

Oskarżenia Łukaszenki dot. wyborów prezydenckich w Polsce. "Zostały sfałszowane"

Czytaj więcej >