Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Bez tego dokumentu wielu zapłaci drastycznie więcej za prąd. Termin mija już 28 lutego
Elżbieta Włodarska
Elżbieta Włodarska 18.02.2025 09:35

Bez tego dokumentu wielu zapłaci drastycznie więcej za prąd. Termin mija już 28 lutego

licznik prądu
Fot. Marek BAZAK/East News

Ważne informacje dla wielu Polaków, którzy w 2024 roku postanowili skorzystać z zamrożonych cen energii elektrycznej. Niebawem mija termin składania kluczowych dokumentów, które pozwolą uniknąć wysokich korekt rozliczeń. Sprawdź, do kiedy należy je złożyć. Ujawniono kluczowe informacje, które podratują domowe budżety wielu Polaków.

Bez tego dokumentu wielu Polaków zapłaci więcej za prąd

Niestety, ale od dłuższego czasu ceny energii w naszym kraju osiągają irracjonalny poziom, a Polacy każdego miesiąca przeznaczają na rachunki lwią część swoich dochodów. Z pomocą przyszedł rząd, który zdecydował się odciążyć portfele wielu obywateli, zamrażając ceny energii.

W 2024 roku nastąpiła istotna pomoc dla małych i średnich firm, która znacznie mogła wpłynąć na ich finanse. Mowa o możliwości skorzystania z zamrożonych cen energii elektrycznej. W drugiej połowie ubiegłego roku cena dla gospodarstw domowych na ten okres została ustalona na poziomie 500 zł/MWh netto. Za to dla MŚP ustalono cenę na poziomie 693 zł/MWh netto, która funkcjonowała nie tylko w drugiej połowie roku, ale także w pierwszej. 

Chcesz dostać rentę wdowią? ZUS ostrzega seniorów, przez te błędy nie dostaniesz pieniędzy Tyle po waloryzacji wyniesie 14. emerytura w 2025 roku. Emeryci będą zaskoczeni

Ważne informacje dla tysięcy Polaków. Bez tego dokumentu zapłacą więcej za prąd

Okazuje się jednak, że małe i średnie firmy, by mogły nadal korzystać z zamrożonych cen energii elektrycznej, muszą pamiętać o istotnej kwestii, która następnie pomoże im potwierdzić uprawnienia do rzeczonej pomocy. Co zatem należy zrobić?

ZOBACZ TAKŻE: Termin mija we wtorek. Action oszalało, trzeba się pospieszyć

Jeżeli przedsiębiorca korzystał z zamrożonej ceny prądu w dniach od 1 lipca 2024 roku do 31 grudnia 2024 roku, musi złożyć odpowiednie oświadczenie. Jego brak może skutkować poważnymi konsekwencjami, a mianowicie można zostać obciążonym zaległymi opłatami po rynkowej cenie prądu. Jak warto wspomnieć, były one wyższe niż te zamrożone. 

Co zrobić, by uniknąć obciążenia zaległymi opłatami?

Co zatem można zrobić, by uniknąć konsekwencji? Jeżeli przedsiębiorca korzystał z pomocy de minimis lub pomocy publicznej, powinien potwierdzić uprawnienia do rzeczonej pomocy. Zrobić to można dzięki stosownemu oświadczeniu dotyczącego otrzymanej pomocy. Dokument ten powinien zostać złożony do końca lutego 2025 roku. 

Warto pilnować tej daty, bowiem w momencie, gdy przedsiębiorca nie złoży odpowiedniego oświadczenia, może to zakończyć się obowiązkiem dopłaty do rachunków za zużycie energii elektrycznej. Oznacza to, że w momencie, gdy dokument nie zostanie złożony, przedsiębiorca będzie zobowiązany, by zwrócić PGE różnicę pomiędzy ceną maksymalną a ceną wynikającą z łączącej umowy, wraz z odsetkami. Oświadczenie to można złożyć na kilka sposobów: elektronicznie oraz tradycyjnie, kierując je do odpowiedniego biura. 

Pieniądze
fot. Goniec.pl