NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Badania prenatalne – co każda przyszła mama powinna wiedzieć?
Redakcja Redakcja
Redakcja Redakcja 27.09.2023 16:32

Badania prenatalne – co każda przyszła mama powinna wiedzieć?

kobieta w ciąży

Przygotowanie do macierzyństwa to nie tylko radość i emocje, ale także odpowiedzialność i troska o zdrowie maleństwa. Badania prenatalne to jeden z kluczowych etapów w ciąży. Poznaj ich znaczenie i odpowiedzi na pytania, które mogą nurtować przyszłą mamę.

Każda kobieta oczekująca narodzin swojego dziecka pragnie zapewnić mu najlepszy możliwy start w życie. Badania prenatalne stanowią integralną część tej opieki, pomagają bowiem ocenić stan zdrowia rozwijającego się płodu i identyfikować ewentualne nieprawidłowości. W tym artykule odpowiemy na pytania, które nurtują wiele przyszłych mam, wyjaśniając, czym są badania prenatalne, jakie są ich rodzaje i dlaczego są tak ważne w ciąży. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ją w najbliższej przyszłości, zapraszamy do lektury.

Czym są badania prenatalne?

Badania prenatalne to zestaw procedur diagnostycznych przeprowadzanych podczas ciąży. Mają na celu ocenę stanu zdrowia rozwijającego się płodu oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości czy wad wrodzonych. Dzięki nim lekarze i przyszli rodzice mogą uzyskać informacje na temat zdrowia dziecka, jego rozwoju oraz potencjalnego ryzyka wystąpienia określonych schorzeń czy wad. Rodzice mogą poczuć się spokojniejsi, wiedząc, jak rozwija się ich mające przyjść na świat dziecko.

To koniec plotek. Katarzyna Cichopek przekazała pilne wieści z domu w Starej Miłosnej. Długo na to czekała

Rodzaje badań prenatalnych – od ultrasonografii po testy genetyczne

Badania prenatalne mają na celu ocenę stanu zdrowia rozwijającego się płodu i identyfikację ewentualnych nieprawidłowości lub ryzyka określonych schorzeń. Oto niektóre z najpopularniejszych rodzajów badań prenatalnych:

 • Badania ultrasonograficzne (USG):
  •  USG I trymestru (tzw. badanie NT) – wykonywane między 11. a 13. tygodniem ciąży, pozwala na ocenę przezierności karkowej płodu oraz wykrycie ryzyka wystąpienia pewnych wad genetycznych;
  • USG II trymestru, czyli tzw. badanie połówkowe – kiedy jest wykonywane? Najlepszym momentem jest okres między 18. a 22. tygodniem ciąży. To szczegółowa ocena anatomiczna płodu;
  • USG III trymestru – kontrolne badanie służące ocenie dobrostanu płodu oraz przygotowaniu do porodu.
    
 • Badania biochemiczne krwi matki – służą ocenie ryzyka wystąpienia wad genetycznych, np. zespołu Downa.
  • PAPP-A i beta-HCG – wykonywane w I trymestrze ciąży; 
  • test potrójny lub czteroskładnikowy – wykonywane w II trymestrze, ocenia poziomy AFP, estriolu, HCG i inhibiny A.
    
 • Testy genetyczne:
  • NIPT (non-invasive prenatal testing) – nieinwazyjne badanie genetyczne krwi matki (takie jak badanie Nifty Pro), które pozwala wykryć ryzyko trisomii 13., 18. oraz 21. i innych aberracji chromosomowych;
  • amniopunkcja – pobranie próbki płynu owodniowego w celu oceny genetycznej płodu. Wykonywane najczęściej między 15. a 18. tygodniem ciąży;
  • biopsja kosmówki – pobranie próbki tkanki łożyska w celu oceny genetycznej płodu. Można przeprowadzić w I trymestrze ciąży;
  • kordocenteza – pobranie próbki krwi z pępowiny w celu oceny genetycznej lub diagnostyki chorób krwi płodu.

Test Nifty Pro – dlaczego warto się na niego zdecydować?

Nifty Pro to jedno z badań genetycznych, które pozwala wykryć liczne choroby genetyczne. Jest to badanie nieinwazyjne, polegające na analizie krwi matki. Jego skuteczność sięga 99%. Dzięki testowi Nifty Pro możesz podjąć świadome decyzje dotyczące dalszej ciąży.

Jak przygotować się do badań prenatalnych?

Nie każde badanie wymaga specjalnego przygotowania. Jednak warto zadbać o swój komfort: założyć luźne ubranie i pić odpowiednią ilość wody przed USG. W przypadku niektórych testów genetycznych, takich jak Nifty Pro, wystarczy jedynie oddanie próbki krwi.

Dlaczego warto inwestować w badania prenatalne?

Decyzja o poddaniu się badaniom prenatalnym jest oczywiście indywidualna. Jednak mają one kluczowe znaczenie dla zdrowia i rozwoju twojego dziecka. Wiedza, jaką dzięki nim zdobywasz, pozwala lepiej przygotować się do roli rodzica i podjąć świadome decyzje związane z ciążą.

Podsumowanie informacji

Badania prenatalne to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim troska o zdrowie i rozwój twojego dziecka. Dzięki nim możesz podjąć świadome decyzje i cieszyć się spokojem w tym wyjątkowym okresie życia. Pamiętaj, że każda ciąża jest inna, więc warto korzystać z wiedzy specjalistów i dbać o siebie oraz swoje maleństwo.

Tagi: dziecko