Goniec.pl

Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda na placu Zamkowym. Symboliczne słowa prezydenta podczas obchodów 3 maja

3 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

3 maja Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda pojawili się na placu Zamkowym. Prezydent zwrócił się do rodaków zgromadzonych w Warszawie oraz do wszystkich, oglądających jego przemówienie w telewizji. - Byliśmy mocarstwem dzięki wspólnocie narodów - powiedział Andrzej Duda.

- Czas wyzwań, których jesteśmy świadkiem, rozpoczął się, ale jeszcze nie zakończył. Przed nami wiele trudów i być może zmartwień. Musimy to przetrwać, prowadzić odpowiedzialną politykę i sobie z tym poradzić - oświadczył Andrzej Duda podczas przemówienia w centrum Warszawy. Wątków w czasie wystąpienia prezydenta było bardzo dużo.

Prezydenckie obchody 3 maja na placu Zamkowym rozpoczęły się od odczytania preambuły wspominanej dziś Konstytucji. Niemniej to wystąpienie Andrzeja Dudy wspieranego przez pierwszą damę wzbudziło największe zainteresowanie.

Najważniejsi politycy wsłuchiwali się w symboliczne słowa Andrzeja Dudy w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. - Wielkie dzieło naszych przodków sprzed 231 lat - mówił do zgromadzonych prezydent RP.

Obchody Święta 3 maja. Andrzej Duda przemówił na placu Zamkowym

Sporo miejsca prezydent poświęcił w swoim przemówieniu samemu Zamkowi Królewskiemu. - To właśnie ten gmach, Zamek Królewski w Warszawie, symbol świetności i potęgi - powiedział do zgromadzonych prezydent w oficjalnym wystąpieniu.

- Świadek i miejsce uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale zarazem świadek upadku Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zbombardowany, ale później odbudowany, jako świadek niezłomności naszego narodu - stwierdził Andrzej Duda na placu Zamkowym w Warszawie. - Symbol naszej historii - dodał.

Prezydent dokonał przeglądu pododdziałów i przyjął honorowy meldunek. W czasie śpiewania Mazurka Dąbrowskiego flaga Polski została uroczyście wciągnięta na maszt. Zanim Andrzej Duda zabrał głos, doszło do salutu narodowego, czyli uroczyście wystrzelono 21 salw armatnich.

- Stoję tutaj ze wzruszeniem i chce wam tutaj moi kochani, najdrożsi rodacy podziękować. Podziękować za coś, co jest żywym zaręczeniem Obojga Narodów... za to, coście w ostatnim czasie uczynili - powiedział Andrzej Duda. Po tych słowach rozległy się gromkie brawa. Prezydent podkreślił, że pomoc i mobilizacja narodu nastąpiła sama z siebie, bez apeli polityków i ministrów.

Andrzej Duda uderzył we Władimir Putina

Nie zabrakło wątku wojny w Ukrainie. Andrzej Duda podkreślił, że Polacy mogą cieszyć się wolnością i celebrować rocznicę uchwalenia swojej Konstytucji, podczas gdy sąsiedzi ze stolicą w Kijowie przeżywają dramat. - Cierpią na skutek rosyjskiej napaści. [...] Cierpi jeden z narodów tamtej Rzeczypospolitej - powiedział Andrzej Duda i wyliczał zbrodnie wojenne w Buczy, czy Borodiance.

Andrzej Duda na placu Zamkowym mówił o
Andrzej Duda na placu Zamkowym mówił o "historycznym zdjęciu"

Źródło: Kancelaria Prezydenta

- Wobec tego, co zrobili Polacy, cała historia jest nieważna - zacytował Wołodomyra Zełenskiego Andrzej Duda. - Wierzę to, że to jest właśnie droga, którą wyście wytyczyli do odbudowy prawdziwej wspólnoty w naszej części Europy - dodawał prezydent RP.

Poza Andrzejem Dudą w centrum Warszawy pojawił się również premier Mateusz Morawiecki. Przed zajęciem miejsca został odprowadzony przez wysokiego rangą wojskowego wzdłuż honorowej loży umiejscowionej przy wejściu do odbudowanej po wojnie siedziby królów. Z takimi samymi honorami powitana została marszałek Elżbieta Witek.

Przed Zamkiem Królewskim, przed którym wczoraj zebrały się tłumy z racji obchodzenia święta Dnia Flagi, para prezydencka rozdawała flagi Polski i chętnie pozowała do zdjęć ze zgromadzonymi ludźmi . Uroczystości związane ze Świętem Konstytucji 3 maja miały zdecydowanie bardziej formalny charakter.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Nie żyje słynny polski ksiądz. Przez wiele lat był egzorcystą
Czytaj więcej >

Wiadomości

Sanepid ostrzega przed popularnymi jajkami. Na skorupkach wykryto groźną bakterię
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nocny pożar w Tarnowie. 33 ewakuowanych, 11 osób poszkodowanych, w tym 4 dzieci
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ogromna wpadka TVP Info. Pokazali wpis Andrzeja Dudy, po chwili go usunęli
Czytaj więcej >

Wiadomości

Przedszkolanka zauważyła siniaki na ciele 5-latki. Matka i jej konkubent zostali aresztowani
Czytaj więcej >

Wiadomości

Opozycja już jest przekonana o sukcesie marszu 4 czerwca. "Największa manifestacja po 1989 roku"
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Wiadomości

Wiadomości

Ada Rymaszewska

Chciała porządnej mogiły dla zmarłej mamy. Niewiarygodne, co zastała na cmentarzu
Czytaj więcej >
Wiadomości

Bartłomiej Binaś

Po śmierci Kamilka, ośrodek pomocy dostaje anonimowe maile. "Macie ręce we krwi"
Czytaj więcej >
Wiadomości

Ada Rymaszewska

Pomorskie. Zwłoki kobiety dryfujące w Wiśle. Policja ustaliła tożsamość denatki
Czytaj więcej >
Polska

Agata Jaroszewska

Dlaczego nikt nie może znaleźć małżeństwa z Warszawy? Zaskakujące informacje
Czytaj więcej >
Polska

Bartłomiej Binaś

Zgierz. Śmiertelne zderzenie z radiowozem. Nie żyje jedna osoba, policjanci w szpitalu
Czytaj więcej >
Wiadomości

Agata Jaroszewska

Niespodziewane informacje o Jacku Jaworku. Prokuratura podjęła decyzję
Czytaj więcej >