Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > WP: AGROunia i Porozumienie stworzą jedną partię. Chcą wystartować w jesiennych wyborach
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 02.02.2023 13:05

WP: AGROunia i Porozumienie stworzą jedną partię. Chcą wystartować w jesiennych wyborach

Kolodziejczak i Sroka
Piotr Molecki/East News/ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Według doniesień Wirtualnej Polski, AGROunia i Porozumienie stworzą nowe ugrupowanie polityczne, które wystartuje w najbliższych wyborach parlamentarnych. Jak przekazali dziennikarze, proces rejestracji partii już się rozpoczął, a dwojgiem liderów zostanie Michał Kołodziejczak i Magdalena Sroka.

WP: AGROunia i Porozumienie razem

Takiego połączenia mało kto by się spodziewał. A przynajmniej jeszcze dwa lata temu, kiedy fotel wiceprezesa rady ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego zajmował ówczesny lider Porozumienia Jarosław Gowin.

W polityce jednak dwa lata to mnóstwo czasu i jak można było zaobserwować, wiele od 2021 r. się zmieniło. W tym też czasie ze Zjednoczonej Prawicy wykruszyło się samo Porozumienie, zaś Jarosław Gowin przez pewien czas zmagał się z problemami zdrowotnymi.

Znajdując się w opozycji, wyjątkowo ciężka do udźwignięcia na barkach byłego wicepremiera stała się kilkuletnia współpraca z prezesem PiS. Widząc panującą względem niego niechęć, Jarosław Gowin odsunął się w cień, zaś nową twarzą Porozumienia została Magdalena Sroka.

Od tamtego też czasu nowa liderka Porozumienia przystąpiła do intensywnej pracy związanej ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Nie mniejsze wysiłki podejmował również szef AGROunii, Michał Kołodziejczak. Zarówno przedstawiciele Porozumienia, jak i AGROunii bacznie przyglądali się rozmowom, które prowadzą przedstawiciele największych partii opozycyjnych w kraju.

Dostrzegając jednak, nomen omen brak porozumienia między ugrupowaniami w sprawie utworzenia jednaj listy wyborczej i coraz poważniejsze widmo powołania kilku list, Michał Kołodziejczak i Magdalena Sroka przystąpili do wspólnych rozmów.

Magdalena Sroka i Michał Kołodziejczak liderami nowego ugrupowania

- Od pewnego czasu prowadzimy rozmowy z Michałem Kołodziejczakiem na temat zbudowania wspólnego projektu. Czas, żeby po stronie opozycji zabrać się do konkretnej pracy, bo tego oczekują od nas ludzie - mówiła w rozmowie z WP Magdalena Sroka.

- Widzę, że opozycja jest sparaliżowana, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji, stąd nasz szybki ruch. Wysyłamy jasny sygnał, że łączymy środowiska, które są na dwóch biegunach: miasto i wieś. Tworzymy projekt dla tych, którzy zawiedli się na PiS - komentował z kolei dla portalu Michał Kołodziejczak.

Obecnie nowa nazwa, która będzie określać formację stanowi tajemnicę. Jak przekazali dodatkowo portalowi politycy Porozumienia, w ich gronie zawsze znajdzie się miejsce dla Jarosława Gowina. Polityk jednak samu musi podjąć decyzję o ewentualnym ubieganiu się o mandat, który zweryfikują wyborcy.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: wp.pl/radiozet.pl

Tagi: wybory