Goniec.pl
1 listopada może zabraknąć chryzantem, ceny przed cmentarzami będą wysokie

Wikimedia.org/Public domain Pit1233

1 listopada może zabraknąć chryzantem na cmentarzach

28 Października 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Część handlarzy i analityków wskazuje, że we Wszystkich Świętych braknie świeżych chryzantem. To pokłosie zeszłorocznego zamknięcia cmentarzy na 1 listopada. W tym roku część hodowców ograniczyła swoją produkcję z obawy przed kolejnymi dużymi stratami w przypadku wprowadzenia obostrzeń.

Mniej chryzantem u handlarzy jest równoznaczne z mniejszą ilością kwiatów dostępnych 1 listopada na stoiskach przed cmentarzami. Planując wizytę na grobach bliskich, warto zaopatrzyć się w chryzantemy wcześniej. Decydując się na zakup w ostatniej chwili ryzyko, że kwiatów już nie będzie, jest duże.

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

OdNowa RP dołącza do Zjednoczonej Prawicy

CZYTAJ DALEJ

W tym roku handlarze chryzantemami nie chcieli ryzykować, że po raz drugi we Wszystkich Świętych zostaną z masą towaru. Wprost mówią, że mają zdecydowanie mniej kwiatów.

Na 1 listopada może zabraknąć chryzantem

- W zeszłym roku część wyhodowanych w moim ogrodnictwie chryzantem musiałem po prostu rozdać, co się wiązało ze stratami - powiedział w rozmowie z fakt.pl Tomasz Jesiak, ogrodnik z Niekanina.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Hodowca i handlarz wprost wyznaje, że zdecydował o ograniczeniu produkcji w obawie, że pandemia koronawirusa ponownie spowoduje wprowadzenie zakazu wstępu na cmentarze.

- Bojąc się, że rząd w tym roku też zamknie cmentarze, ograniczyłem o 20 procent produkcję - dodaje Tomasz Jesiak.

Kwiaty są w tym roku droższe

Pędząca inflacja i wzrost cen jest odczuwalny w każdej sferze życia Polek i Polaków. Nie inaczej jest w przypadku zakupów dokonywanych na 1 listopada.

Mniej chryzantem u hodowców i handlarzy jest równoznaczne z tym, że zapłacimy za nie więcej. Już teraz ceny są wyższe względem zeszłego roku o 25 proc.

Ile kosztują chryzantemy? Mała doniczka to koszt rzędu 15-20 złotych. Za większe doniczki trzeba zapłacić od 35 do nawet 50 złotych.

Samego 1 listopada handlarze, którzy będą mieli jeszcze chryzantemy, mogą wywindować cenę. To nie jedyny produkt, który Polacy masowo wykupują we Wszystkich Świętych.

Drożeją również znicze

Niedawno w serwisie goniec.pl informowaliśmy o tym, że producenci zniczy alarmują, iż parafina niezbędna do ich wyprodukowania drożeje i jest trudno dostępna.

Dodatkowo więcej zapłacić trzeba również za plastik i szkło. Polacy otwarcie mówią, że w tym roku kupują mniej, a przede wszystkim zdobią groby bardziej rozważnie (więcej na ten temat przeczytasz >tutaj<). Sporą popularnością cieszy się akcja "tylko jeden znicz".

Niewiarygodne sceny w "Tańcu z gwiazdami". Widzowie oniemieli, polały się łzy

Slajd 1 z 5

Wpadka jurora w "Tańcu z Gwiazdami"

Finał "Tańca z Gwiazdami": wpadki w tanecznym show

Michał Malitowski zasiadający z jury "Tańca z Gwiazdami" w 11. edycji show użył słowa "ku*wa". Usłyszały je miliony widzów śledzących występy gwiazd na tanecznym parkiecie. Wulgaryzm miał być emocjonalnym uznaniem dla walczącego o Kryształową Kulę Sebastiana Wilka. fot. Polsat

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: fakt.pl, o2.pl

Agata JaroszewskaAutor

Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej. Do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Glovo przez przypadek aktywowało kupon na 125 złotych

Pieniądze

Glovo przez przypadek aktywowało kupon na 125 złotych

Czytaj więcej >

Pieniądze

Ceny w Polsce będą rosnąć aż do Bożego Narodzenia

Czytaj więcej >
koszyk

Pieniądze

Zrobili zakupy na stacjach benzynowych i porównali ceny. Paragony pokazały całą prawdę

Czytaj więcej >
pilne

Pieniądze

NBP ogłosiło decyzję ws. stóp procentowych. "Szczyt inflacji w styczniu"

Czytaj więcej >

Pieniądze

Rząd wydłuża termin ważności bonu turystycznego

Czytaj więcej >
5 tys. złotych kary za niezłożenie deklaracji o źródłach ciepła do CEEB

Pieniądze

Budujesz dom? Na zgłoszenie pieca masz nie rok, a dwa tygodnie

Czytaj więcej >