NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Żukowo. Wzruszający pogrzeb strażaków z OSP. "Niosąc pomoc, ponieśli najwyższą ofiarę"
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 20.09.2023 22:47

Żukowo. Wzruszający pogrzeb strażaków z OSP. "Niosąc pomoc, ponieśli najwyższą ofiarę"

pogrzeb
Państwowa Straż Pożarna/OSP Żukowo

W środę 20 września odbył się pogrzeb druhów OSP Żukowo. Karolina i Łukasz zginęli, gdy jechali ratować innych. Podczas ostatniego pożegnania towarzyszyły im tłumy ludzi i liczne delegacje z Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy pożegnali druhów w przejmujących słowach.

Zginęli podczas służby

Tragiczny wypadek, w którym zginęło kuzynostwo Karolina i Łukasz miał miejsce około 3:40 w nocy z czwartku na piątek (14-15 września). Pięciu strażaków z OSP w pomorskim Żukowie jechało wozem na akcję w Małkowie, gdzie miało miejsce zdarzenie drogowe, w którym zginęła jedna osoba.

W pewnym momencie kierujący wozem strażackim chciał ominąć wysepkę w Żukowie, ale zahaczył niefortunnie o naczepę jadącego tira. Pojazd strażacki przewrócił się na bok, w wyniku czego zginęło dwoje druhów: 21-letnia Karolina Dargacz i o trzy lata starszy Łukasz Dargacz.

Mateusz Murański do dziś nie został pochowany? "Nie ma takiego miejsca"

Żukowo. Pogrzeb tragicznie zmarłych strażaków

Ostatnie pożegnanie tragicznie zmarłych druhów odbyło się w środę, 20 września o godzinie 11:00. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Żukowie. We mszy udział wzięła rodzina i przyjaciele zmarłych Karoliny i Łukasza. Obecne były również liczne delegacje funkcjonariuszy i pracowników Państwowej Straży Pożarnej na czele z komendantem głównym PSP generałem brygadierem Andrzejem Bartkowiakiem. Oddając hołd zmarłym, wystawiono czteroosobowy posterunek honorowy. Po mszy świętej nastąpiło odprowadzenie zmarłych na Cmentarz Parafialny.

- Niosąc pomoc, ponieśli najwyższą ofiarę. Cześć Ich Pamięci! - napisali strażacy. Poświęcili w swoim wpisie również kilka słów bezpośrednio o tragicznie zmarłych koledze i koleżance. - Karolina była pochłonięta strażacką pasją, której bezgranicznie się oddawała  - podkreślili strażacy. - Łukasz pochodził z rodziny ze strażackimi tradycjami, jego ojciec, bracia, siostry oraz wujkowie są strażakami. Przez te kilka lat swojej czynnej służby brał udział w kilkuset zdarzeniach, był jednym z druhów, którzy najczęściej stawiali się na alarm do strażnicy, aby nieść pomoc bliźniemu w potrzebie - napisali druhowie o zmarłym koledze.

Żukowo. Uczczono pamięć Karoliny i Łukasza

Aby uczcić pamięć młodych strażaków, w piątek o godzinie 18:00 we wszystkich jednostkach Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej mundurowi włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe. - Minutą ciszy oddajmy hołd śp. druhnie Karolinie i druhowi Łukaszowi z OSP Żukowo, którzy zginęli dziś w nieszczęśliwym wypadku, jadąc do zdarzenia. Cześć Ich pamięci! - przekazała w piątek PSP.

Kondolencje rodzinom ofiar złożył również prezydent RP Andrzej Duda. - Składam wyrazy najgłębszego współczucia Rodzinom i Bliskim Strażaków. Ochotników z OSP Żukowo, którzy zginęli dziś w tragicznym wypadku, na służbie, w drodze, by nieść pomoc. Łączę się w bólu z całą strażacką społecznością - Druhami OSP i Strażakami PSP, którzy każdego dnia, o każdej porze służą 'Bogu na chwałę, ludziom na ratunek' i chronią nas z narażeniem własnego życia - przekazał prezydent.

Policja i prokuratura prowadzą śledztwo i wyjaśniają przyczyny wypadku. Wsparcia funkcjonariuszom pracującym na miejscu, uczestnikom wypadku oraz bliskim ofiar udziela policyjny psycholog.