Goniec.pl
pogrzeb niepokojące sceny

Fot. East News Rex Features

Żołnierz zemdlał na pogrzebie księcia Filipa

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Podczas pogrzebu księcia Filipa cała Wielka Brytania obserwowała uroczystość, która odbywała się przed kaplicą św. Jerzego. Na miejscu obecni byli między innymi żołnierze z Królewskiej Marynarki Wojennej oraz Królewskich Sił Powietrzn

W sobotę 17 kwietnia odbył się pogrzeb księcia Filipa. Już od pewnego czasu mówiło się o niepokojącym stanie zdrowia brytyjskiego monarchy. Mąż królowej Elżbiety II został pożegnany podczas królewskiej uroczystości, która miała jednak charakter prywatny. W związku z sytuacją pandemiczną wzięło w nim udział jedynie 30 osób.

Pogrzeb księcia Filipa odbył się w godzinach popołudniowych. Przed godziną 15:00 czasu lokalnego trumna z ciałem brytyjskiego monarchy została przetransportowana z prywatnej kaplicy. W procesji przeszła czwórka dzieci księcia wraz z trójką wnuków, kuzynem i kilkoma członkami personelu.

Zakończenie pogrzebu księcia Filipa w kaplicy świętego Jerzego

Na koniec pogrzebu trumna z ciałem księcia Filipa została pochowana w królewskiej krypcie kaplicy św. Jerzego. Na terenie zamku w Windsorze w przeszłości pochowano między innymi ojca królowej Elżbiety II.

Brytyjska rodzina królewska zaapelowała o niegromadzenie się w dniu uroczystości, a jednak w Windsorze zebrał się tłum obywateli, którzy chcieli być jak najbliżej centrum wydarzeń i pożegnać zmarłego monarchę.

[EMBED-245]

Najbliżej ołtarza siedziała królowa Elżbieta II, która nie szła w procesji za trumną. Wdowa po księciu Filipie przyjechała na uroczystość samochodem.Ceremonię poprowadzili dziekan Windsoru David Conner oraz zwierzchnik Kościoła Anglii, arcybiskup Canterbury.

O godzinie 15:00 czasu lokalnego przez minutę panowała cisza w całej Wielkiej Brytanii. W ten sposób oddano hołd księciowi Edynburga. Wówczas trumna z ciałem Filipa zatrzymała się na schodach zamku Windsor.

Królowa Elżbieta II miała przy sobie białą poszetkę swojego męża, którą książę Filip zawsze nosił w kieszeni marynarki. Wdowa przyniosła też ze sobą wspólne zdjęcie, które wykonano w trakcie miesiąca miodowego – spędzili ten czas na Malcie w 1974 roku.

Podczas pogrzebu zemdlał jeden z żołnierzy

W trakcie pogrzebu doszło do niepokojącej sceny, której nie zarejestrowały kary. Podczas nabożeństwa jeden z żołnierzy zemdlał. Najprawdopodobniej przyczyną zasłabnięcia było ciepło i przemęczenie.

W dniu uroczystości termometry wskazywały 14 stopni. Mogło to mieć wpływ na osłabienie jednego z żołnierzy. Wojskowy, który podczas nabożeństwa stał przed kaplicą św. Jerzego, stracił równowagę i upadł z bronią na trawę.

Zaraz po tej scenie inni żołnierze pomogli wstać swojemu koledze. Niedługo później mężczyzna po raz kolejny zasłabł, ale tym razem jego koledzy zareagowali na czas i przytrzymali wojskowego, chroniąc go przed upadkiem.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Kupił mięso w markecie. Zauważył niepożądaną substancję

  • Zabójca Andrzeja Zauchy znalazł pracę w TVP

  • Warszawa: policja poszukuje mężczyzny. Ranił kobietę nożem

Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

policja

Wiadomości

Zachodniopomorskie: W pensjonacie znaleziono zwłoki 40-latka. Prawdopodobnie doszło do zbrodni

Czytaj więcej >
sinice

Wiadomości

Mężczyzna wykąpał się w Bałtyku. Jest zakażony bakterią Vibrio vulnificus

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski ocenił wystąpienie Andrzeja Dudy podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Czytaj więcej >
konferencja

Wiadomości

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba zostali wyproszeni z konferencji prasowej

Czytaj więcej >
tk

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda przed sesją ONZ pomylił prezydentów USA

Czytaj więcej >