Goniec.pl
Cena czereśni zwala z nóg

Screen dziendobry.tvn.pl

Zobaczyła cenę czereśni i od razu chwyciła za telefon. Przechodzi ludzkie pojęcie

22 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Klientka sklepu w miejscowości Wilkszyn pod Wrocławiem przecierała oczy ze zdumienia na widok ceny czereśni. Kobieta natychmiast sięgnęła po telefon i wykonała zdjęcie, które przekazała redakcji "Dzień dobry TVN". Kilogram owoców kosztował ponad 160 zł.

Czereśnie to sezonowe owoce, które od kilku lat osiągają zawrotne ceny. To wina m.in. niestabilnej pogody i wiosennych przymrozków, które powodują, że kwiatostany drzew obumierają i nie dają owoców. Sprzedawcy ostrzegają, że podwyżki będą dotyczyć także innych owoców i warzyw.

Kilogram czereśni wyceniono na 163 złote

Dostawcy z giełdy w podwarszawskich Broniszach nie mają wątpliwości, że w tym roku również zobaczymy na straganach wysokie ceny warzyw i owoców. Winne temu mają być przede wszystkim wiosenne przymrozki. Zapotrzebowanie na produkt jest duże, a na rynku nie ma wystarczającej ilości. To winduje ceny.

- Nieurodzaj. [...] Właściwie wszystkie stare drożeją, bo ich brakuje. Młodych nie ma, bo nie rosną, bo jest zimno - wskazywali przedsiębiorcy w rozmowie z RDC.

Jak dodali sprzedawcy, produkty zaczęły drożeć w momencie, gdy zadecydowano o ponownym otwarciu gastronomii, a ceny niektórych z nich są przerażające. Redakcja „Dzień dobry TVN” otrzymała zdjęcie od czytelniczki, na którym widać hiszpańskie czereśnie, których kilogram wyceniono na 163 złote.

[EMBED-243]

To dopiero początek sezonu, dlatego należy się spodziewać, że wkrótce ceny te zaczną spadać. Doświadczenie z minionych lat pokazuje jednak, że nie ma co liczyć na znaczną obniżkę. W zeszłym roku Polacy również narzekali na ceny czereśni, które przekraczały nawet 60 zł/kg.

Nie jest to również jedyny produkt, którego cena może nas zaskoczyć. Obecni kilogram polskich truskawek kosztuje około 30 złotych. Tyle samo zapłacimy za kilogram fasolki szparagowej. Pęczek szparagów natomiast to wydatek kilkunastu złotych.

Jak wskazali dostawcy warzyw i owoców, problem dotyczy nie tylko wiosennych nowości na straganach. Wzrastają również ceny starych warzyw i owoców, bowiem nowe nie nadążają ze wzrostem z powodu kiepskich warunków pogodowych.

Polacy już dawno zauważyli niepokojący wzrost cen żywności. Z danych przekazanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w kwietniu br. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 4,3 procent rok do roku.

Jak podał GUS, to najwyższy wzrost tego wskaźnika od ponad roku, a jego odbiciem są właśnie m.in. obecne ceny warzyw i owoców, które niejednego Polaka przyprawiły o zawrót głowy.

Screen dziendobry.tvn.plArtykuł oryginalny: Szokująca cena czereśni w Polsce! Sprawdź, czy będzie Cię na nie stać

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Dzień dobry TVN/Dziennik Zachodni

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >