Goniec.pl
14. emerytura dla Polaków

Iberion materiały własne

Znika dodatkowa emerytura. Minister potwierdza

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami "Super Expressu", że 14. emerytura była rozwiązaniem jednorazowym. Seniorzy, którzy skorzystają w listopadzie z wypłaty dodatkowego świadczenia, nie mają co liczyć na kolejny dodatek.

14. emerytura ma być wsparciem dla seniorów jedynie w 2021 roku. Minister Maląg potwierdziła, że rząd nie planuje kontynuacji wypłat dodatkowego świadczenia. Jednocześnie przedstawicielka rządu zapewniła, że władza nie zostawi emerytów bez wsparcia.

14. emerytura zostanie wypłacona tylko raz

Minister rodziny i polityki społecznej przekazała seniorom smutne wiadomości. Marlena Maląg potwierdziła w rozmowie z redakcją „Super Expressu”, że wprowadzenie tzw. 14. emerytury było jedynie rozwiązaniem jednorazowym, który miał doraźnie pomóc najbiedniejszym emerytom.

Minister Maląg zapewniła jednak, że choć kontynuacja programu nie jest przewidziana, rząd nie zostawi seniorów bez wsparcia. Nasz rząd opracował i przedstawił Komisji Europejskiej Wieloletni Plan Finansowy, obejmujący lata 2021-2024. Nie ma w nim wzmianki o kolejnych wypłatach 14. emerytur, jednak planowane są wypłaty trzynastek, które mają być dodatkowo co roku waloryzowane. 

- 14. emerytura była rozwiązaniem świadomie wprowadzonym jednorazowo, aby poprawić sytuację seniorów w 2021 r. W kolejnych latach już systemowo chcemy wprowadzać inne, wspomniane przed chwilą rozwiązania, które pomogą emerytom - tłumaczyła minister Maląg.

[EMBED-243]

Zapowiadana przez premiera Mateusza Morawieckiego 14. emerytura ma zostać wypłacona seniorom w listopadzie 2021 roku. Świadczenie ma pomóc szczególnie tym emerytom, którzy pobierają najmniejsze comiesięczne świadczenia.

Jak wskazała w rozmowie z mediami minister Maląg, obecny rząd kładzie duży nacisk na zapewnienie polskim seniorom bezpieczeństwa materialnego, a wszelkie dotychczasowe działania zmierzały ku temu, by ich świadczenia emerytalne były w przyszłości większe.

- Stąd wzrost minimalnej emerytury, wprowadzenie 13. i 14. emerytury. Stąd także zniesienie podatków dla emerytur do 2500 zł. Robimy to w ramach solidarności międzypokoleniowej, ale w żadnym razie nie jest to uznanie, że obniżka wieku emerytalnego była błędem - dodała Marlena Maląg.

Dodatkowe wsparcie dla seniorów zawarto również w nowym planie społeczno-gospodarczym dla Polski, który rząd przedstawił w minioną sobotę. W Polskim Ładzie zawarto propozycję zniesienia opodatkowania dla emerytury do 2500 zł.

Dodatkowo zaproponowano również rozwiązanie, które ma zachęcić seniorów do pozostania aktywnymi zawodowo nawet pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Seniorzy, którzy zdecydują się na kontynuowanie pracy i nie będą pobierać świadczenia, mieliby zostać zwolnieni z podatku PIT.

  • Córka Katarzyny Dowbor to zjawiskowa piękność. Niewielu wie, kto jest jej ojcem

  • Wielka awaria systemu do wystawiania e-recept w całej Polsce

  • Czajka zbierał pieniądze na pogrzeb mamy. Powiedział, na co je wydał

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Super Express

Podobne artykuły

PIT: termin mija jutro

Pieniądze

Tylko do jutra można rozliczać PIT. Za niewypełnienie obowiązku grozi kara grzywny

Czytaj więcej >
Premier: kwota wolna od podatku niska

Pieniądze

Kwota wolna od podatku mniejsza niż zapowiadano. Rząd zmienił zdanie

Czytaj więcej >
ZUS: protest

Pieniądze

77-letni muzyk protestował pod siedzibą ZUS. Odmówili mu wypłaty emerytury

Czytaj więcej >
Pieniądze

Pieniądze

Świąteczna przerwa w bankach. Nie wszyscy dostaną pieniądze na czas

Czytaj więcej >
Podatek za psa

Pieniądze

Obowiązkowy podatek od psa należy zapłacić do końca kwietnia

Czytaj więcej >
Ile dać pieniędzy na pierwszą komunię?

Pieniądze

Wiemy, ile Polacy wkładają do koperty na komunię. Ogromne kwoty

Czytaj więcej >