Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Zmarł Józef Rusak, kombatant Armii Krajowej
Irmina Jach
Irmina Jach 25.09.2021 12:48

Zmarł Józef Rusak, kombatant Armii Krajowej

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
youtube.com Wiadomości Warmińskie

Józef Rusak, żołnierz 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, odszedł na wieczną wartę. Miał 101 lat. Smutną wiadomość o śmierci kombatanta przekazali za pośrednictwem Twittera administratorzy profilu "PL1918".

- Na wieczną wartę odszedł Pan Józef Rusak ps. "Bylina", żołnierz 5. Wileńskiej Brygady AK. Walczył u boku Łupaszki. Torturowany i przesłuchiwany przez komunistów. Niezłomny. W 2020 roku został odznaczony przez Prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - czytamy.

Zmarł Józef Rusak

Józef Rusak przyszedł na świat 17 marca 1920 roku w Falewiczach w gminie Kobylnik. Był synem leśnika, członka Legionów Polskich, który podczas pierwszej okupacji sowieckiej ukrywał się przed wywózką na Syberię.

Podczas okupacji niemieckiej Józef Rusak działał jako łącznik w oddziale Armii Krajowej podporucznika Antoniego Burzyńskiego ps. "Kmicic". Po rozbrojeniu oddziału przez partyzantów sowieckich i wymordowaniu jego pięćdziesięciu członków oraz "Kmicica", nowym dowódcą pozostałych członków został major Zygmunt Szendzielarz ps. "Łupaszka", który na bazie rozbitego oddziału utworzył 5. Wileńską Brygadę.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Po jej rozwiązaniu Józef Rusak przebił się wraz z kolegą na wschód do Wilna, po czym utworzył 30-osobową grupę samoobrony, walczącej przeciwko sowieckiej okupacji w okolicy jeziora Narocz, następnie przeniósł się do Lublina, a później do Olsztyna, gdzie ponownie nawiązał kontakty z majorem "Łupaszką".

Lata prześladowań

Po przeprowadzce do Lidzbarka Warmińskiego w 1948 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Podczas przesłuchań był torturowany i namawiany do współpracy przeciwko "Łupaszce". Z więzienia został zwolniony 1953 roku. Do 1989 roku był inwigilowany przez aparat państwowy,

Józef Rusak był wielokrotnie odznaczany za zasługi. Otrzymał między innymi: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski, Srebrny Krzyż Zasługi, Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, Medal Wojska, Krzyż Partyzancki, Krzyż Armii Krajowej, Złoty Medal "Za zasługi dla obronności kraju", Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej oraz odznakę "Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny" UDSKiOR.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Twitter

Tagi: Nie żyje