Goniec.pl > Wiadomości > Zbigniew Pawłowicz nie żyje. B. poseł był wybitnym lekarzem, zmarł w wieku 80 lat
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 27.08.2023 19:30

Zbigniew Pawłowicz nie żyje. B. poseł był wybitnym lekarzem, zmarł w wieku 80 lat

Zbigniew Pawłowicz świeczka
Centrum Onkologii; Unsplash.com/ Sixteen Miles Out

Zbigniew Pawłowicz nie żyje. Był posłem i senatorem, ale przede wszystkim wybitnym lekarzem. Były polityk zmarł niecały miesiąc przed swoimi urodzinami. Miał 80 lat.

Nie żyje Zbigniew Pawłowicz

Zbigniew Pawłowicz zmarł w sobotę 26 sierpnia. Wiadomość o śmierci wybitnego i cenionego lekarza przekazała jego szpital, gdzie zapisał się w pamięci pacjentów oraz innych medyków, jako wybitny specjalista w swojej dziedzinie.

- Pozostawał wierny swoim przekonaniom i intuicji, która przez lata kierowania ośrodkiem go nie zawiodła. W swojej strategii działania konsekwentnie kierował się zasadą “Jesteśmy dla Ciebie”, koncentrując swoją uwagę na potrzebach pacjenta - czytamy w pożegnaniu Zbigniewa Pawłowicza na stronie szpitala, którym kierował.

Na co zmarł Andrzej Precigs? Aktorka "M jak miłość" ujawniła bolesną prawdę

Zbigniew Pawłowicz był lekarzem, zasiadał także w Sejmie i Senacie

Zmarły Zbigniew Pawłowicz był wieloletnim dyrektorem Centrum Onkologii im. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy. Wiele osób pamięta go również z czasów, gdy zasiadał w poselskich ławach.

Lekarz był bowiem posłem, który reprezentował Platformę Obywatelską. W latach 2007-2011 Zbigniew Pawłowicz pełnił funkcję senatora. Wchodził również w skład Komisji Zdrowia. Polityka go nie pochłonęła i po latach wrócił do szpitala. Centrum Onkologii pożegnało dyrektora emocjonalnym wpisem. - Zbigniew Pawłowicz jest i zawsze będzie człowiekiem, który wywarł niewątpliwie wielki wpływ na obecny wizerunek Centrum Onkologii w Bydgoszczy - czytamy.

Był lekarzem z powołania

Urodzony 22 września 1943 r. na terenie dzisiejszej Ukrainy Zbigniew Pawłowicz był absolwentem łódzkiej Wojskowej Akademii Medycznej (WAM). W 1973 r. uzyskał drugi stopień doktora nauk medycznych.

- Jego innowacyjne podejście do choroby nowotworowej przejawiało się zarówno w działaniach na profilaktykę, jak również na technikach diagnozowania i leczenia nowotworu. Wzorując się na modelu ośrodków amerykańskich, stworzył w Bydgoszczy placówkę kompleksowego leczenia chorób nowotworowych  - wspomina w pożegnaniu Centrum Onkologii. To właśnie Zbigniew Pawłowicz doprowadził do tego, iż w 2003 r. Doszło do uruchomienia w Centrum Onkologii Pracowni Pozytonowej Emisyjnej Tomografii Komputerowej z laboratorium radiofarmaceutyków. Było to pierwsze tego typu miejsce w całym kraju.

Źródło: radiozet.pl