Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Zatrucie Odry. Na chwilę zanurzył rękę w skażonej rzece. Lekarz był przerażony
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 13.08.2022 14:25

Zatrucie Odry. Na chwilę zanurzył rękę w skażonej rzece. Lekarz był przerażony

zatrucie odry
Domena publiczna / lek. Filip Zatyka

Zatrucie Odry to w temat, który w szczególny sposób interesuje polską opinię publiczną. W jednym z dolnośląskich szpitali lekarz przyjął na swoim dyżurze pacjenta, który przez przypadek włożył na chwilę rękę do Odry. Kiedy doktor zobaczył, co stało się z jego skórą, dosłownie zaniemówił. Widok odbiera mowę.

Rozmawialiśmy z lek. Filipem Zatyką, który zajmował się poszkodowanym pacjentem. Podobnych przypadków będzie więcej, a to nie jedyna rzecz, która może się przytrafić osobie będącej blisko Odry.

Zatrucie Odry. Mężczyzna na chwilę zanurzył rękę w Odrze. Lekarz był przerażony

Lek. Filip Zatyka, sprawował poranny dyżur w jednym z dolnośląskich szpitali. Miejscowość, w której pracuje, oddalona jest od Odry o dobre kilkanaście kilometrów. Nikt nie spodziewał się, że zgłosi się pacjent, który miał kontakt z wodą w zatrutej rzece.

Kiedy mężczyzna pokazał swoją dłoń, która przez przypadek znalazła cieku wodnym, lekarz był zdumiony. To, co zobaczył, było naprawdę przerażające, szczególnie biorąc pod uwagę, że skóra była w Odrze tylko przez krótki czas.

- Pacjent zgłosił się na mój dyżur z suchą, łuszczącą się skórą, pękającymi krostami i pęcherzykami, pieczeniem i świądem - przekazał Zatyka. Pokazał również zdjęcie poszkodowanej części ciała.

zatrucie odry lekarz
lek. Filip Zatyka

- W wyniku zanurzenia doszło do kontaktowego zapalenia skóry. Te krosty i pęcherzyki pękały, tworząc strupy - tłumaczył lekarz.

To zadziało się zaledwie przy krótkim kontakcie, a warto zaznaczyć, że pacjent specjalnie udał się do szpitala, by zaradzić problemowi, co oznacza, że nastręczał on sporych problemów.

Nie tylko przez bezpośrednie włożenie ręki czy nogi do wody można mieć spore problemy. Szkodliwe mogą okazać się już same opary z rzeki.

- Czytałem już doniesienia o wolontariuszach i innych osobach pracujących przy usuwaniu padłych zwierząt, u których pojawił się kaszel i zapalenie spojówek na skutek oparów - przekazał Zatyka. Takich pacjentów jak wyżej wskazany na pewno jest więcej w miastach, przez które Odra bezpośrednio przepływa. Należy pamiętać, że jeszcze do niedawna w jej wodach kąpali się dorośli i dzieci, bo nie wydano żadnego ostrzeżenia, a o sprawie wiadomo już od dwóch tygodni.

Trudno powiedzieć, co stało za kompletnym brakiem zaangażowania władz w kwestii informowania o zagrożeniach płynących z zatrucia rzeki. Jak wygląda skóra osób, które dłużej przebywały w wodzie, skoro woda była w stanie zabić nie tylko ryby, ale nawet średniej wielkości ssaki, jak bobry?

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl

Tagi: Odra