Goniec.pl
Ulewy spowodowały ogromne straty

Pixabay.com bayern-reporter_com [zdjęcie poglądowe]

Zalane domy, podtopione szkoły i szpitale. Ubiegłej nocy strażacy interweniowali ponad 800 razy

14 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Wczoraj przez nasz kraj po raz kolejny przetoczyły się nawałnice, a strażacy interweniowali w całej Polsce ponad 800 razy. Gwałtowne ulewy i burze spowodowały ogromne straty, a ich skutki wciąż są usuwane. Meteorolodzy ostrzegają jednak, że dzisiejszej nocy także będzie niebezpiecznie.

Gwałtowne ulewy spowodowały podniesienie się wód w zbiornikach, które pozalewały podwórka i domostwa wielu mieszkańców południa kraju. Najbardziej dotknięci wczorajszym atakiem żywiołu są mieszkańcy województwa śląskiego. 

Ulewy i burze przetoczyły się przez południową Polskę

Wczorajszej nocy nad południowymi województwami przetoczyły się groźne nawałnice. Gwałtowne burze i ulewne deszcze spowodowały przede wszystkim podniesienie się poziomu wód oraz podtopienia i zalania okolicznych terenów, w tym obszarów mieszkalnych.

Strażacy z województwa śląskiego interweniowali wczorajszej nocy ponad 600 razy, a niemal połowa tych wyjazdów dotyczyła powiatu wodzisławskiego. Służby przede wszystkim zajmowały się wypompowywaniem wody z zalanych piwnic i domów. 

Żywioł spowodował również ogromne straty w okolicach Raciborza, gdzie strażacy interweniowali prawie 200 razy. Kilkadziesiąt wyjazdów związanych z usuwaniem skutków nawałnic odnotowano również w rejonie Wodzisławia Śląskiego i Rybnika.

[EMBED-243]

Z kolei w Krzyżanowicach woda zalała budynek urzędu gminy i komendy policji oraz podmyła torowisko. Zalana została również szpitalna piwnica w Rydułtowach, a w Katowicach woda dostała się do jednej ze szkół podstawowych.

Niestety, służby odnotowały również wypadki z udziałem ludzi. Na drodze krajowej nr 86 kierowca samochodu wjechał w drzewo, które najprawdopodobniej przewróciło się w czasie nawałnicy. Z kolei w Krzyżanowicach ranna została kobieta, która niefortunnie upadła podczas próby wejścia do zalanej wodą piwnicy w swoim domu.

Choć w wielu miejscach wciąż trwa usuwanie skutków wczorajszych nawałnic, meteorolodzy już ostrzegają przed ponownym uderzeniem żywiołu. Według prognoz dzisiaj burze spodziewane są głównie we wschodniej połowie kraju.

Specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed możliwością pojawienia się gwałtownych opadów gradu oraz silnego wiatru, który miejscami może osiągać prędkość nawet do 70 km/h.

IMGW wydało także już pierwsze alerty pogodowe w tej sprawie. Ostrzeżenie przed burzami w województwie podlaskim zacznie obowiązywać od godziny 11:00.

  • Syn Krawczyka przerwał milczenie. Odważne wyznanie w programie "UWAGA TVN"

  • Nie żyje aktor Ferdynand Matysik

  • OGAE Poll wskazało faworyta Eurowizji. Szanse Brzozowskiego określono na zero

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >