Zainstalowali fotowoltaikę, teraz ostrzegają innych. Przez jeden błąd opłaty wzrosły o ponad 1600 proc.

Para prowadząca stronę "U siebie w domu" na Facebooku zdecydowała się na zainstalowanie u siebie paneli słonecznych. Konsekwencje tej decyzji okazały się opłakane. Ostatni rachunek wprost zwalił ich z nóg.
Zamontowali fotowoltaikę. Rachunek za prąd ich przeraził
Monika i Mariusz znani w sieci z prowadzenia facebookowego profilu "U siebie w domu" dzielą się z internautami doświadczeniami związanymi z budową i wykończeniem domu jednorodzinnego. Cztery lata temu podjęli współpracę z firmą zajmującą się fotowoltaiką. Na ich dachu pojawiły się panele słoneczne.
Początkowo ich doświadczenia z "zieloną energią" były bardzo pozytywne. Ich rachunki za prąd odczuwalnie się zmniejszyły. Jeszcze kilka miesięcy temu płacili 300 zł za pół roku. Kryzys nadszedł wraz z fakturą za drugie półrocze 2023 roku. Kwota, którą zobaczyli, była oszałamiająco wysoka.
Rachunek za fotowoltaikę wzrósł o 4700 zł
Koszt energii z paneli słonecznych niespodziewanie wzrósł do 5000 zł za pół roku. Po przyjrzeniu się zestawieniu Monika i Mariusz zauważyli, że produkcja prądu była zdumiewająco niska — spadła aż o 1/3. Przyczyna okazała się bardzo prozaiczna: winowajcą był spalony bezpiecznik.
"Sprawdziliśmy bezpieczniki i okazało się, że jeden z nich jest spalony. Został on wymieniony, aplikacja się zaktualizowała i panele działają... rachunek pozostał do zapłacenia" — piszą na swoim profilu.
"Po prostu zaufaliśmy temu wszystkiemu i przestaliśmy na bieżąco śledzić aplikację" — dodają, ostrzegając fanów przed podobnymi sytuacjami. Jak widać, małe przeoczenie może mieć bolesne skutki.
ZOBACZ TAKŻE: Rząd szykuje zmiany ws. wcześniejszej emerytury. Ci Polacy będą pracować krócej
Polacy skarżą się na fotowoltaikę
Na problemy z fotowoltaiką skarży się w rozmowach z mediami wielu Polaków. Użytkownicy narzekają na wysokie rachunki, przeciążenia sieci energetycznej i awarie paneli słonecznych. W 2023 roku także do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynęło aż 630 skarg. Samo odświeżanie paneli bywa problematyczne.
Prace na wysokości, szczególnie zimą i w okresach opadów, mogą skutkować wypadkiem. Same panele są delikatne i łatwo porysować ich powierzchnię, co zmniejsza ich zdolność pozyskiwania energii.





































