Zaczęło się. Drugi atak zimy w Polsce. Będą wzmożone kontrole
Nagłe uderzenie zimy doprowadziło do komunikacyjnego chaosu na kluczowych trasach, unieruchamiając setki pojazdów. W obliczu kolejnych fal śnieżyc służby wprowadzają rygorystyczne działania prewencyjne, a synoptycy ostrzegają przed skrajnie trudnymi warunkami w kolejnych regionach kraju.
- Zator na trasie S7 pod Ostródą
- Wzmożone działania kontrolne służb
- Alarm pogodowy dla południowej Polski
- Druga fala zimy w Polsce
Zator na trasie S7 pod Ostródą
Intensywne opady śniegu, które 30 grudnia nawiedziły północną Polskę, doprowadziły do krytycznych utrudnień komunikacyjnych. Najgorsza sytuacja wystąpiła na drodze ekspresowej S7 w rejonie Ostródy, gdzie synoptycy odnotowali gwałtowny przyrost pokrywy śnieżnej.
Ruch został całkowicie sparaliżowany przez samochody ciężarowe, które utknęły w śniegu podczas prób wyprzedzania w ekstremalnych warunkach. Pojazdy ustawione w poprzek jezdni skutecznie zablokowały przejazd pługom i innym jednostkom odśnieżającym trasę.
Blokada trasy okazała się niezwykle dotkliwa dla podróżujących. W efekcie zatoru drogowego wielu kierowców zostało uwięzionych w swoich pojazdach, spędzając na nieprzejezdnej drodze nawet kilkanaście godzin.
Wzmożone działania kontrolne służb
MSWiA wraz z Ministerstwem Infrastruktury zdecydowały o wdrożeniu wzmożonych kontroli pojazdów ciężarowych na drogach krajowych i ekspresowych. Działania te mają na celu wyeliminowanie jednostek niesprawnych i zapobieganie kolejnym blokadom tras.
Policja oraz Generalna Inspekcja Transportu Drogowego priorytetowo sprawdzają stan techniczny tirów, wysyłając do 6 stycznia 237 patroli w całym kraju. Funkcjonariusze koncentrują się na elementach wpływających na bezpieczeństwo w warunkach zimowych.
Oprócz restrykcji służby prowadzą działania informacyjne dla kierowców transportu ciężkiego. Funkcjonariusze wskazują bezpieczne miejsca postoju w sytuacjach, gdy przejazd konkretnymi odcinkami dróg staje się niemożliwy z powodu braku odśnieżania.
Alarm pogodowy dla południowej Polski
Trudne warunki atmosferyczne, które wcześniej sparaliżowały północną część kraju, przesuwają się obecnie w kierunku południowym. Kierowcy muszą przygotować się na kolejną falę intensywnych opadów śniegu w nowych regionach.
IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla powiatu gorlickiego oraz południa Podkarpacia, alarmując przed zawiejami i śnieżycami. Wydane przez RCB komunikaty wskazują, że zjawiska te będą znacząco ograniczać widoczność na drogach.
Najtrudniejsza sytuacja spodziewana jest w środę między godziną 3:00 a 8:00 rano, a alerty obowiązują do godziny 13:00. Służby apelują o ograniczenie podróży i zachowanie szczególnej ostrożności w tym czasie.
Druga fala zimy w Polsce
Druga fala zimy w Polsce uderzyła szczególnie mocno w infrastrukturę drogową, unieruchamiając wiele pojazdów na trasie S7. Gwałtowne śnieżyce sprawiły, że standardowe utrzymanie przejezdności stało się wyzwaniem dla służb drogowych.
Katarzyna Kozłowska wskazała, że głównym powodem blokad było nieodpowiedzialne zachowanie części kierowców ciężarówek. Ich błędy doprowadziły do całkowitego odcięcia dojazdu dla pojazdów odpowiedzialnych za odśnieżanie nawierzchni.
Obecnie kontrole techniczne zostały nasilone ze względu na nawrót zimy i mają charakter prewencyjny. Ich głównym celem jest uniknięcie powtórki paraliżu komunikacyjnego w nadchodzących dniach.