Goniec.pl

Pixinio

Wygłodzone i martwe psy w schronisku w Posadówku. Jest nadzieja dla ocalałych z horroru

4 Lutego 2023

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Jest nadzieja dla psów, które udało się ocalić z piekła, jakie zgotowano im w schronisku w wielkopolskim Posadówku. Wygłodzone i chore zwierzęta trafiły w końcu pod opiekę dobrych ludzi z poznańskiego ZOO oraz wolontariuszy, teraz czeka je długa rehabilitacja. Tymczasem Prokuratura Rejonowa w Tomyślu wszczęła śledztwo ws. znęcania się nad nimi. To, co odkryto w miejscu, które miało zapewnić psom bezpieczną przystań, dosłownie jeży włosy na głowie.

Dramat w schronisku dla zwierząt w Posadówku

W tym przypadku słowo skandal to mało powiedziane. Schronisko w Posadówku (woj. wielkopolskie) było istna kaźnią dla dziesiątek psów, które szukały tam choć odrobiny opieki i troski.

Niestety, w środę na terenie ośrodka konieczna była interwencja związana z niepokojącymi doniesieniami o praktykach, jakim poddawane miały być zwierzęta. Martwiące głosy napłynęły m.in. od nauczycielek, które miejsce odwiedziły ze swoimi uczniami, a także mężczyzny, który adoptował jednego z pupili, a już kilka dni później musiał zmierzyć się z jego śmiercią.

W związku z tym o wszystkim zawiadomiono działaczy na rzecz praw zwierząt, a także policję i prokuraturę. - Po przyjeździe służb i wejściu na teren schroniska, pierwsze co nam się rzuciło w oczy to kojce. Powiedzieliśmy sobie "kurde, naprawdę fajne kojce tu są". I niestety tylko one były fajne. To, co się działo później, było dramatyczne - mówił radiu RMF FM wolontariusz z z Fundacji Wielkopolski Inspektorat Ochrony Zwierząt.

Szokujący widok. W budach zagłodzone psy, w chłodniach liczne zwłoki

Z relacji pana Piotra wynika, że po wejściu na teren schroniska oczom jego oraz jego towarzyszy ukazał się drastyczny obrazek. Wygłodzone i chore psy to nie wszystko, co mocno zatroskało interweniujących. W budach leżały także martwe zwierzęta.

- Wolontariusze największego szoku doznali w budynku schroniska, gdzie odkryto miejsce do sterylizacji zwierząt oraz zamrażarki z martwymi ciałami. Miejsce nie było przystosowane do jakichkolwiek zabiegów, a widok zwierząt w chłodniach był przerażający - informuje portal rmf24.pl.

W sumie na terenie schroniska znaleziono 47 psów, które były zaniedbane i którym postanowiono natychmiast poszukać tymczasowych domów. Dziś, na szczęście, wszystkie są już w bezpiecznych miejscach.

Poznańskie ZOO zaopiekuje się psami. Sprawę bada prokuratura

Część uratowanych psów trafiła do poznańskiego ogrodu zoologicznego, gdzie mają odbudować się po miesiącach zaniedbań.

- Zwierzęta, którymi zajęli się nasi pracownicy są w takim stanie, że to jest cud, że one żyją. Wygłodzone, wychudzone, z żebrami na wierzchu. Mamy nadzieję, że uda się je uratować i trafią one do dobrych domów - powiedziała RMF FM Małgorzata Chodyła z ZOO, dodając, że opieka, jaką trzeba objąć psy jest specjalistyczna. To nie tylko odpowiednia dieta, ale także podstawowe badania, szczepienia, kastracja czy odrobaczanie.

Sprawą zajęła się już Prokuratura Rejonowa w Nowym Tomyślu, która wszczęła śledztwo ws. znęcania się nad zwierzętami. - Obecnie zabezpieczamy wszelkie ślady oraz dokumentację - podano. Oprócz tego, przeprowadzona ma zostać też sekcja zwłok zwierząt, które zostały znalezione w zamrażarce.

Nie milczy też Powiatowy Inspektorat Weterynarii, który utrzymuje, że dokonywał kontroli na terenie schroniska, które, choć wykazywały uchybienia, nie były podstawą do wszczynania alarmu.

W każdym schronisku zdarzają się sytuacje, w których psy padają i w każdym schronisku musi być taka zamrażarka, w której ciała są trzymane do czasu ich utylizacji. Tu również znajdowała się zamrażarka i nie jest to nic dziwnego. (...) Został powołany biegły i przyczyna śmierci zostanie wyjaśniona - zapewnił pytany o zwłoki zwierząt inspektor Janusz Kalemba.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Wielkopolskie. 21-latka w ciąży straciła przytomność na ulicy. Chwilę później ona i dziecko już nie żyli

  • Pomorskie: Śmiertelny wypadek w Krzywym Kole. Samochód roztrzaskał się o drzewo, nie żyje jedna osoba

  • O krok od tragedii. Wyciągnęli kierowcę z auta chwilę przed wybuchem

Źródło: RMF FM

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Pokazał zdjęcie śniadania w polskim szpitalu i się zaczęło. Internauci nie mogli się powstrzymać
Czytaj więcej >

Polska

Fryzjerka otrzymała 304 tys. zł zasiłku. ZUS chciał ją pozbawić tej kwoty, ale przedsiębiorczyni wygrała w sądzie
Czytaj więcej >

Polska

Otrzymała do zapłaty podatek od nieruchomości i załamała ręce. Polacy nie mogą uwierzyć
Czytaj więcej >

Wiadomości

Przed nami dynamiczne dni w pogodzie. Najpierw burze, później eksplozja ciepła
Czytaj więcej >

Wiadomości

Bydgoszcz. Zaginęła 17-letnia Wiktoria Obrembska. Policja apeluje o pomoc w poszukiwaniach
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zielona Góra. Dramatyczne znalezisko koło szpitala. Nie żyje 41-letni pacjent
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]