Goniec.pl
Wyciekły dane funkcjonariuszy i pracowników rządowych

Pixabay/StockSnap

Wyciekły dane funkcjonariuszy i pracowników rządowych

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Dane ponad 20 tysięcy funkcjonariuszy i pracowników rządowych wyciekły do sieci. Plik zawierający poufne informacje został udostępniony w jednym z serwisów. Prawdopodobnie znajdują się w nim dane pracowników zgłoszonych do szczepień p

Kontrowersyjny dokument pojawił się w serwisie ArcGIS, który jest używany do analizy danych. Serwis Niebezpiecznik podaje, że za niedopatrzenie miał odpowiadać pracownik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, o czym świadczy końcówka jego loginu.

Wyciekły dane funkcjonariuszy i pracowników rządowych

W pliku ma znajdować się lista funkcjonariuszy i pracowników instytucji rządowych, którzy zostali zgłoszeni do szczepień. Na wyciek natknął się anonimowy użytkownik internetu, który poszukiwał szczegółowych informacji na temat Narodowego Programu Szczepień.

Otwierając dokument mógł zapoznać się z danymi policjantów, pracowników CBŚP, celników, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, Administracji Skarbowej, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Miejskiej, a także SOK-u i Służby Więziennej.

Plik składa się z dwóch arkuszy. Ustalenia wskazują na fakt, że jedna osoba miała zapisywać w nich dane chętnych do szczepienia ze swojej jednostki. W poszczególnych komórkach znajdują się imiona i nazwiska pracowników, numery PESEL oraz telefony kontaktowe. Nie zabrakło też nazwy i adresu instytucji, pod którą podlegają.

- Kieruję w tej sprawie interwencję do premiera - żądam wyjaśnień, jakim cudem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa doprowadziło do ujawnienia tak wrażliwych informacji, kto sprawuje nadzór nad przetwarzaniem tych danych? - pytał na Twitterze senator Krzysztof Brejza.

W kolejnym wpisie wskazał, że odpowiedzialność za przeprowadzenie interwencji powinien ponieść Jarosław Kaczyński, który sprawuje funkcję premiera ds. bezpieczeństwa. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa postanowiło potwierdzić doniesienia za pośrednictwem mediów społecznościowych.

- W związku z potencjalnym incydentem naruszenia ochrony danych osobowych informujemy, iż rozpoczęliśmy wewnętrzną procedurę wyjaśniającą. [...] Zgodnie z obowiązującym w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa protokołem bezpieczeństwa gromadzone dane zostały odpowiednio zabezpieczone niezwłocznie po powzięciu ww. informacji. Analizujemy potencjalne przyczyny zaistniałej sytuacji i zbieramy szczegółowe informacje dot. ewentualnego pobrania plików przez podmioty do tego nieuprawnione - czytamy.

Stosowne zgłoszenie związane z naruszeniem bezpieczeństwa danych osobowych ma zostać złożone na ręce Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Wynika to z wymogów, które stawiają przed pracownikami instytucji zasady RODO.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Minister zdrowia podał wstępny termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu

  • Lichtman ujawnił, co stało się na przedostatnim spotkaniu z Krawczykiem. Padła wyjątkowa prośba

  • Od 9 maja nowa zmiana w systemie szczepień na COVID-19

Irmina Jach

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Agresor napadł na 16-latka. Nie wiedział, że to multimedalista w sztukach walki

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pracownik TVP3 w obraźliwy sposób połączył wegetarianizm i homoseksualizm

Czytaj więcej >
Donald Tusk

Wiadomości

TVP Info przerwała program i pokazała wystąpienie Donalda Tuska

Czytaj więcej >
Informacje

Wiadomości

Tragedia w Białym Miasteczku. TVP Info ustaliła, kim był mężczyzna, zostawił list pożegnalny

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Marcin Niedziela, mąż posłanki Doroty Niedzieli, związany z PO

Czytaj więcej >

Wiadomości

Huk pod Kancelarią Premiera. Mogło dojść do próby samobójczej, mężczyzna nie żyje

Czytaj więcej >