Wszystkich Świętych. Polacy masowo robią to przy grobach. Zarządcy cmentarzy alarmują: "Tak nie wolno"
Już niebawem kościół katolicki czeka uroczystość Wszystkich Świętych. W tym czasie Polacy tłumnie ruszają na cmentarze, aby odwiedzić groby swoich najbliższych. Zanim jednak to nastąpi, zazwyczaj w ostatnich tygodniach października rodziny sprzątają groby. Zarządcy cmentarzy biją na alarm, aby podczas prowadzonych porządków nie robić pewnej rzeczy, która zdarza się nagminnie, a jest bardzo szkodliwa. O czym mowa?
Wszystkich Świętych. Polacy popełniają ten błąd
W środę 1 listopada przypada uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia cmentarze utonął w morzu zniczy i kwiatów, a Polacy ruszą bardzo licznie, aby uczestniczyć w nabożeństwie i wspominać w modlitwach wszystkich bliskich, którzy odeszli.
W trakcie przygotowań do Święta Zmarłych, wielu z nas podczas cmentarnych porządków popełnia jeden drobny błąd, który jest bardzo szkodliwy w skutkach. Zarządcy cmentarzy przestrzegają, aby tego nie robić, bowiem niszczymy w ten sposób środowisko.
Gdzie jest Grzegorz Borys? Byli sąsiedzi ujawnili nieznane fakty, tego nikt się nie spodziewałWszystkich Świętych. Tego nie wolno robić podczas porządków na grobach
Zazwyczaj podczas cmentarnych porządków wyrzucamy stare znicze i kwiaty, a także myjemy płytę nagrobną. Dla wielu jest to najbardziej uciążliwe. Wszystko przez wyrastające chwasty, które niekiedy mogą spędzać sen z powiek, bowiem trudno się z nimi uporać. Wielu z nas stosuje w tym celu środki chwastobójcze, jednak wciąż zdarzają się i tacy, którzy, aby pozbyć się uporczywych chwastów, stosują w tym celu sól. To błąd.
Rozsypanie soli na ziemi wokół grobu powoduje, że chwasty przez pewien okres przestają nas nękać. Jest to jednak bardzo niekorzystne dla gleby. Sól zakwasza ją, powodując, że umierają nie tylko chwasty, ale także reszta roślinności wokół, również ta zdrowa i niezbędna. Sól bardzo negatywnie wpływa na rozwój drzew, krzewów czy roślin ozdobnych.
Wszystkich Świętych. Cmentarze proszą, aby tego nie robić
Sypanie solą wokół nagrobków zdarza się głównie wśród ludzi starszych. Seniorzy przekonani o działaniu tej metody, bardzo często nie zważają na konsekwencje, jakie za sobą niesie. Zarządcy cmentarzy ostrzegają. - Gdy zauważę sól rozsypaną wokół grobu, to zwracam uwagę osobom, które mogły to zrobić, i mówię, że tak nie wolno. Problem w tym, że nie zawsze chcą mnie słuchać - mówił już w 2012 r. Piotr Pabisz, dyrektor Miejskiego Zakładu Cmentarnego w Kędzierzynie-Koźlu cytowany przez "Fakt".
Cmentarze walczą z takimi działaniami już od wielu lat i, mimo iż zdarza się to coraz rzadziej, to wciąż warto apelować o powstrzymywanie się od takich zachowań, szczególnie w trwającym obecnie okresie, poprzedzającym Dzień Wszystkich Świętych.