Goniec.pl
Piotr Molecki/East News

Piotr Molecki/East News

Wojna w Ukrainie. Złowieszcza wizja wiceszefa MSZ: "Jesteśmy następni w kolejce"

24 Listopada 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Rozpoczął się 274. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. W środę armia Putina ponownie ostrzelała ukraińskie miasta, a po tragicznych zdarzeniach w Przewodowie rosną obawy o bezpieczeństwo także Polski. Potencjalnego ataku putinowskich zbrodniarzy na nasz kraj nie wykluczyli ostatnio prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Teraz głos zabrał wiceszef dyplomacji, Paweł Jabłoński, który wcale nie uspokoił nastrojów.

Władimir Putin terroryzuje Ukrainę

Nie ustaje zmasowany atak rakietowy na ukraińskie miejscowości. Codziennie za naszą wschodnią granicą giną niewinni ludzie, a władze w Kijowie apelują do świata o pomoc i przewidują, że zbliżająca się zima będzie najcięższą od czasów II wojny światowej.

Jarosław Kaczyński odniósł się do propozycji, jaką wystosowała w kierunku Polski minister obrony Niemiec.

Jarosław Kaczyński o bezpieczeństwie. "Gdyby Rosjanie postanowili nas zaatakować"

CZYTAJ DALEJ

Wojna Rosji przeciwko Ukrainie pokazała, jak bardzo bezwzględny i podły potrafi być Władimir Putin, podsycając przy tym obawy tych, którzy od dawna mówili o imperialistycznych zapędach rosyjskiego prezydenta.

Wielu spodziewa się, że jeśli padnie Kijów, dyktator ruszy dalej na zachód, obierając za swój kolejny cel Warszawę. I choć politycy zapewniają, że robią wszystko, by tak się nie stało, nie kryją, że niebezpieczeństwo jest bardzo realne.

Zatrważające słowa wiceszefa MSZ: "Jesteśmy następni w kolejce"

Polska od początku konfliktu wspiera wschodniego sąsiada, dostarczając mu sprzęt wojskowy i udzielając dyplomatycznego wsparcia, tłumacząc, że pomoc Ukrainie jest naszym obowiązkiem, gdyż walczy ona nie tylko o swoją, ale i naszą wolność. Ta narracja przebija się wyjątkowo często przez wypowiedzi naszych władz, o czym świadczy wywiad udzielony przez wiceszefa MSZ Pawła Jabłońskiego dla "Daily Express".

Jeżeli nie chcemy, żeby Rosja zwyciężyła, (...) musimy pomóc Ukrainie ją zatrzymać - powiedział, dodając, że "jeśli Rosja wyjdzie zwycięsko z tego konfliktu, to na pewno rozpocznie kolejny, w którym już się nie zatrzyma".

Polityk jest przekonany, że Rosja nie zamierza dłużej ukrywać swoich zamiarów. - Chodzi o obronę krajów europejskich. (...) Rosjanie bardzo otwarcie (...) używają tego terminu "denazyfikacja". Oskarżają Ukrainę o bycie nazistami tylko dlatego, że Ukraina jest oddzielnym narodem - uważa.

Jak zaznaczył Jabłoński, podobne insynuacje to "absurd", bo za faszystów uznać dziś można Rosję, a Moskwa, zachęcona sukcesem w Ukrainie, nie odpuści kolejnych zdobyczy terytorialnych i prób "denazyfikacji".

- Niektórzy członkowie parlamentu Rosji opowiadali się za tym, że Rosja powinna "zdenazyfikować" wszystkie kraje, w tym Polskę. Zatem jeżeli nie pomożemy Ukrainie powstrzymać Rosji, to jesteśmy następni w kolejce - przestrzegł.

wikimedia.org

Ranking grozy na Kremlu. To oni mogą zastąpić Władimira Putina, mogą być jeszcze gorsi

Kolejne niepowodzenia rosyjskiej armii na froncie ukraińskim oraz desperackie bombardowania ludności cywilnej i infrastruktury krytycznej Ukrainy, wywołują coraz więcej pytań dotyczących przyszłości Władimira Putina. I choć dyktator trzyma się władzy na wszelkie możliwe sposoby, to jego los wydaje się być przesądzony. Oto nazwiska osób, które w wyniku klęski prezydenta Rosji mogłyby zająć jego miejsce.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Daily Express

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Absurdalne sceny w Sejmie, wszystko w trakcie meczu Polska-Argentyna

Wiadomości

Poseł przemawiał, gdy nagle polityk zaczął krzyczeć. Wszystko przez Wojciecha Szczęsnego

Czytaj więcej >
Pożar we Wrześniu, strażacy walczą z ogniem budynku, gdzie mieszkają uchodźcy z Ukrainy

Wiadomości

Pożar we Wrześciu. Budynek przerobiony na mieszkania socjalne stanął w płomieniach

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

"Morawiecki się odegrał". W szeregach PiS kipi od emocji

Czytaj więcej >
Tadeusz Rydzyk prosi słuchaczy o pieniądze, wszystko dzień przed urodzinami Radia Maryja

Wiadomości

Tadeusz Rydzyk prosi słuchaczy o pieniądze. W tle huczne urodziny Radia Maryja

Czytaj więcej >
TVP przejmuje piloty

Wiadomości

Media rządowe i długo nic. "TVP przejmuje piloty"

Czytaj więcej >
Władimir Putin miał wypadek, prezydent Rosji spadł ze schodów

Wiadomości

General SVR: Władimir Putin miał wypadek. Prezydent Rosji spadł ze schodów

Czytaj więcej >