Maseczki na świeżym powietrzu Żródło: Jakub Kaminski/East News

Właśnie padło potwierdzenie. Wiemy od kiedy zniknie nakaz noszenia maseczek

28 Kwiecień 2021 Klaudia BochenekKlaudia Bochenek

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia, Adam Niedzielski, przedstawili dziś plan na cały przyszły miesiąc odnośnie harmonogramu znoszenia obostrzeń. Jak się okazało, wszystkie branże będą mogły liczyć na powolne odmrażanie. Padła też kwestia noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Niedługo nie będzie to konieczne.

Wszystko jest już jasne jeśli chodzi o noszenie maseczek na świeżym powietrzu. Podczas wcześniejszych konferencji minister zdrowia zapewniał, że ten niewygodny dla wielu obowiązek zostanie zniesiony być może z końcem maja. Teraz okazuje się, że może być to znacznie wcześniej.

Co dalej z maseczkami na świeżym powietrzu?

- Od 15 maja zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu - przekazał minister zdrowia podczas konferencji prasowej.

- Być może zaproponujemy wtedy brak obowiązku noszenia maseczek na twarzy na zewnątrz. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych - przypomina Adam Niedzielski.

Premier przedstawił plan zniesienia obostrzeńPremier przedstawił plan zniesienia obostrzeńCzytaj dalej

Jest to proponowane rozwiązanie, jeśli oczywiście możemy zachować dystans 1,5 m od innych osób. Jest to konieczność, a jeśli nie możemy zapewnić sobie i innym dystansu, powinniśmy ponownie je założyć. Jeszcze tydzień temu minister zdrowia miał nieco inne zdanie o terminie zniesienia obowiązku noszenia maseczek:

- Myślę, że bliżej końca maja, bo według prognoz, którymi dysponujemy, w pierwszej połowie będziemy mieli mniej więcej 10 tys. nowych przypadków dziennie, a to jest cały czas duża liczba - mówił 20 kwietnia w Radiu ZET.

Kolejnych luzowań obostrzeń możemy spodziewać się co 2 tygodnie. Eksperci wraz z rządem będą obserwować, czy po majówce nie wzrasta dynamika pojawiania się nowych przypadków zakażeń - od tego zależy, czy z maseczkami pożegnamy się już na dobre w połowie maja.

Również od 15 maja zmienia się wiele w kwestii gastronomii - będziemy mogli wybrać się do ogródków na świeżym powietrzu oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. Dopiero od 29 maja zjemy wewnątrz restauracji. Ruszymy także do kin i teatrów na świeżym powietrzu (maksymalnie 50 procent obłożenia).

W połowie maja ruszają wesela oraz komunie, również na świeżym powietrzu z limitem 25 osób. Ważnym krokiem jest również otwarcie hoteli - z tych skorzystamy już od 8 maja, jednak musimy liczyć się z ograniczeniami w liczbie wynajmowanych pokoi o połowę, nie skorzystamy też z restauracji i strefy spa.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Konferencja premiera i ministra zdrowia z dnia 28/04/21

Następny artykuł