Właśnie ogłoszono drugi stopień zagrożenia. Sytuacja jest bardzo poważna, śniegu ciągle przybywa
Silne opady śniegu w ciągu ostatnich dni spowodowały, że w górach zrobiło się bardzo niebezpiecznie. W związku z tym ratownicy TOPR zdecydowali się ogłosić w niedzielę bardzo ważny komunikat. “Te miejsca należy traktować jako szczególnie niebezpieczne” - napisano.
TOPR wydało pilny komunikat
Kilka dni temu do Polski zawitała prawdziwa zima. Pogoda przyniosła intensywne opady śniegu, silny wiatr oraz zamiecie, a IMGW nie ustaje w wydawaniu alertów. W związku z niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi synoptycy ogłosili ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Te pomarańczowe dotyczą m.in. małopolski. W niedzielę, w rejonach podgórskich Karpat grubość pokrywy śnieżnej ma wzrosnąć nawet o 15 cm, a w Tatrach o 25 cm. Niebezpieczna sytuacja pogodowa sprawiła, że pilny komunikat zdecydowali się ogłosić również ratownicy TOPR.
Skandal na Jasnej Górze. Karol Nawrocki wparował na mównicę przed Matką Boską, nagle rozległy się krzyki Polski żołnierz otworzył ogień do bezbronnej rodziny. Nowy komunikat w sprawieBardzo niebezpieczne warunki w Tatrach
Ratownicy TOPR ogłosili drugi stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu leży już 65 cm śniegu, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - 74 cm.
Bardzo silny wiatr, połączony ze znacznym opadem śniegu, gwałtownie pogorszył sytuację lawinową. Problemem są świeże depozyty odłożonego przez wiatr śniegu we wszystkich formacjach wklęsłych oraz na rozległych polach śnieżnych, w szczególności powyżej górnej granicy lasu. Te miejsca należy traktować jako szczególnie niebezpieczne - czytamy w komunikacie TOPR.
Tymczasem służby Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają, że w wyższych partiach Tatr panują bardzo niekorzystne warunki dla turystów. W związku z intensywnymi opadami śniegu szlaki są niewidoczne, a miejscami utworzyły się głębokie zaspy. Na graniach utworzyły się nawisy śnieżne.
ZOBACZ: Stanął w obronie 5-letniej córki. Chwilę później 33-latek już nie żył
“Niski pułap chmur oraz mgła, utrudniają widoczność, co może prowadzić do pobłądzeń. Dodatkowo na grani wieje silny i porywisty wiatr. Poruszanie się w takich warunkach w tej części Tatr, wymaga dużego doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz użycia sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim” - informuje TPN.
Alarm na Babiej Górze
Po raz pierwszy tej zimy drugi stopień lawinowy ogłoszono również na Babiej Górze. Według ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR pokrywa śnieżna na niektórych stromych stokach nie jest już tak dobrze związana jak wcześniej. Wyzwolenie na nich lawiny jest możliwe przy dużym dodatkowym obciążeniu, jednak samoistne zejście bardzo dużych mas śniegu jest mało prawdopodobne.
ZOBACZ: Pod żadnym pozorem nie przechowuj tak leków. Konsekwencje mogą być opłakane
Pokrywa śniegu na Babiej Górze jest nierównomierna i wzrasta wraz z wysokością. Na Markowych Szczawinach leży około 50 cm śniegu, w partiach szczytowych 60-80 cm, a miejscami nawet powyżej 100 cm.