Goniec.pl > Polska > Wielkanoc 2023 może być najdroższa w historii. To będą bardzo skromne święta
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 27.02.2023 21:03

Wielkanoc 2023 może być najdroższa w historii. To będą bardzo skromne święta

Wielkanoc 2023 będzie najdroższą w historii
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wielkanoc 2023 będzie najdroższa w historii. Eksperci wskazują, że schab kosztować może nawet 30 zł za kg. Drożeje również wieprzowina. Świąteczny stół będzie skromny, a i tak wydasz fortunę.

Wielkanoc 2023 będzie najdroższa w historii

Wielkanoc 2023 będzie dla portfeli Polaków prawdziwym wyzwaniem. Ceny rosną i nic nie wskazuje na to, by przed świętami doszło do zmiany tego trendu. 

Kupisz podstawowe produkty wielkanocne, a pieniądze dosłownie wyparują z twojego konta. Zapomnij o luksusie i przygotuj się na najdroższą Wielkanoc w historii.

Eksperci już teraz alarmują, że Wielkanoc 2023 przyniesie ze sobą dramat w wielu domach. Drożeje nie tylko wieprzowina. Sporo trzeba zapłacić za jajka, a bez tych trudno sobie wyobrazić Wielkanoc. Nie jest również wykluczone, że cena schabu osiągnie 30 zł za kg.

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP napisało do premiera Mateusza Morawieckiego list. Apel jasno wskazuje na to, że pieniądze wydane na zorganizowanie śniadania wielkanocnego będą ogromne.

- Wszystko wskazuje na to, że zbliżająca się Wielkanoc będzie dla konsumentów najdroższa w historii. Dla wielu zakładów mięsnych mogą to być także ostatnie święta w ich często kilkudziesięcioletniej historii - czytamy w piśmie.

Kontrowersyjny ksiądz obraził trenera polskich skoczków. Aż splunął z ambony

Ceny mięs poszybowały, to dopiero początek

Słowa ekspertów nie są jedynie groźbami rzuconymi na wiatr. Widać to w dzisiejszych cenach w sklepach. Schab zbliża się do psychologicznej bariery ceny 30 zł za kg i może zaowocować to faktem, iż stanie się on rarytasem na wielkanocnym stole. Nie każdy będzie mógł pozwolić sobie na jego zakup.

Podobnie sprawa ma się z wieprzowiną. Ona również drożeje i nie ma szans, by przed świętami staniała. - To rekordowo wysoki poziom cen, którego do tej pory nie notowano - mówiła dr Magdalena Kowalewska, analityczka Banku BNP Paribas w rozmowie z PAP. Tematem była cena trzody chlewnej.

Wielkanoc bez białej kiełbasy? Nie jest to niemożliwe

Dane na temat inflacji nie pozostawiają złudzeń. GUS dostarczył dane, z których jasno wynika, że już w grudniu 2022 r. wędliny były droższe od 18 do 25 proc. niż rok wcześniej.

Dr Magdalena Kowalewska wskazała, że ceny trzody chlewnej w ciągu roku wzrosły o 99 proc. To bezpośrednio przekłada się na ceny podstawowych potraw na wielkanocnym stole. Wielkanoc 2023 upłynie pod znakiem braku białej kiełbasy w żurku, czy wyliczonej liczbie pisanek? Nie można tego wykluczyć. 

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca .

Źródło: PAP, innpoland.pl