Goniec.pl
Skazany ksiądz odprawia mszę

Archiwum parafii Wniebowzięcia NMP

Skazany ksiądz odprawiał mszę. Wierni oburzeni

23 Maja 2021

Autor tekstu:

Bartłomiej Cieślak

Udostępnij:

Wierni z parafii św. Anny w Białej Podlaskiej przeżyli niemały szok, gdy zobaczyli, że mszę będzie odprawiał ksiądz skazany za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu. Wielu się to nie spodobało.

Grzegorz K. w 2017 roku brał udział w spotkaniu, na którym nie żałował sobie alkoholu. Wracał z niego samochodem na parafię, gdy na ul. Stacyjnej w Białej Podlaskiej uderzył w inny samochód. Nikomu nic się nie stało, jednak policja, która pojawiła się na miejscu zdarzenia przebadała go alkomatem, który wskazał 1,2 promila.

Sprawa trafiła do sądu, a 39-letni wówczas duchowny przyznał się do winy podczas przesłuchania. Wyraził skruchę za swój uczynek i oddał się w ręce sądu. Ten skazał księdza na grzywnę w wysokości tysiąca złotych oraz pięć tysięcy złotych, które miał wpłacić na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym w wypadkach.

Ponadto sąd zakazał mu prowadzenia pojazdów mechanicznych przez 4 lata. Sprawa ta wstrząsnęła lokalną społecznością, która nie wyobrażała sobie, by duchowny dalej odprawiał msze w ich parafii. Zapowiedziano wtedy, że ksiądz poniesie kanoniczne konsekwencje.

- Zastosowano środki dyscyplinujące, polegające na zawieszeniu jego pracy duszpasterskiej, skierowaniu go do zamieszkania w Domu Księży Emerytów, a także dozór dyrektora w tym domu, zakazie sprawowania publicznie sakramentów oraz poddaniu się odpowiedniej terapii - wyjaśnił rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Siedlcach w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim”.

Nic więc dziwnego, że po tym wszystkim część wiernych nie mogła uwierzyć, gdy po wejściu do kościoła ponownie zobaczyli księdza odprawiającego mszę w ich parafii. Część osób wyraziło swój sprzeciw wobec takiego rozwoju sytuacji.

Okazuje się, że Grzegorz K. formalnie nie jest przypisany do kapłanów posługujących w tej parafii, a ks. Ryszard Kozieł, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Siedlcach, wyjaśnił, że biskup podjął taką decyzję, ponieważ ksiądz wychodzi na prostą i wykazał poprawę, dlatego należy mu się kolejna szansa.

Głos w tej sprawie zabrał również ks. Jacek Świątek, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Siedlcach. Jego słowa z jednej strony wyjaśniają całą sytuację, z drugiej jednak nijak mają się do tego, że skazany ksiądz ponownie odprawia msze.

- Ksiądz biskup pozwolił mu zamieszkać w domu rodzinnym oraz sprawować publicznie sakramenty w najbliższej parafii od jego domu. Nie skierował go do konkretnej parafii, nie wyznaczył mu zadań duszpasterskich, ani nie przywrócił do posługi wikariuszowskiej - twierdzi.

A jakie jest wasze zdanie? Ksiądz odpokutował za swoje grzechy i powinien znów mieć prawo do posługi duszpasterskiej, czy może jednak to za wcześnie, by po raz kolejny stawać przed wiernymi, których zaufanie zawiódł?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • 30 maja TVP wyemituje koncert poświęcony twórczości Krawczyka. Na scenie pojawi się jego hologram

  • Ruszyła zbiórka pieniędzy dla syna Krzysztofa Krawczyka

  • Na półwyspie Helskim trwa inwazja owadów

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: O2

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >