Goniec.pl > Wiadomości > Wariant Omikron dotarł do Czech
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 29.11.2021 12:33

Wariant Omikron dotarł do Czech

koronawirus
PAWEL SKRABA/AGENCJA SE/East News

Wariant Omikron koronawirusa ostatecznie potwierdzony w Czechach. O sprawie poinformował dziś szpital w Libercu. Pierwszą zakażoną jest kobieta, która wróciła niedawno z Namibii.

Wariant Omikron potwierdzono do tej pory w kilku krajach europejskich, m.in. Włoszech, Belgii, Niemczech czy Wlk. Brytanii. Kwestią czasu jest aż pojawi się w Polsce, dlatego dziś zbiera się sztab kryzysowy, mający wypracować nowe rozwiązania w walce z pandemią.

Specjalne środki wprowadzili już nasi południowi sąsiedzi, Czesi, jednak mimo tego nie udało się odłożyć w czasie zidentyfikowania pierwszej zakażonej nowym wariantem osoby. Dziś szpital w Libercu potwierdził dramatyczne doniesienia.

Wariant Omikron zidentyfikowany w Czechach

- Potwierdziliśmy to, sekwencja koronawirusa zostanie umieszczona w bazach danych. Pomogło nam Krajowe Laboratorium Referencyjne, próbkę ocenialiśmy także z ekspertami z Akademii Nauk – powiedziała kierowniczka działu genetyki i diagnostyki molekularnej szpitala w Libercu Iva Dolinova.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Zakażoną jest 60-letnia kobieta, która znajduje się już w izolacji. Wróciła ona z wyprawy fotograficznej po Afryce. Co istotne, jak donoszą media, była zaszczepiona przeciw Covid-19.

Wiadomo także, że razem z chorą w podróży uczestniczyło osiem osób z Czech Środkowych i Ołomuńca. W próbkach pobranych przez laboratoria w drugim z regionów nie wykryto wariantu Omikron.

Czesi wprowadzają kwarantannę

W związku z pierwszym przypadkiem Omikronu stwierdzonym w Czechach, władze wprowadziły obowiązek odbycia co najmniej 10-dniowej kwarantanny przez Czechów i innych obywateli państw UE po przyjeździe do Republiki Czeskiej z ośmiu afrykańskich krajów.

Obywatele państw trzecich, którzy nie mają prawa stałego pobytu w Czechach, nie mogą przekroczyć granicy.

Omikron atakuje kolejne kraje

Najnowsze wieści ze świata potwierdzają, że w stolicy Kanady Ottawie wykryto dwa pierwsze przypadki zakażenia nowy wariantem koronawirusa. Chorzy wrócili z Nigerii, a zaledwie w piątek Kanada wprowadziła ograniczenia dla podróżnych z siedmiu krajów Afryki, gdzie stwierdzono obecność wariantu Omikron, a Nigerii na tej liście nie było.

Z kolei we Francji wykryto osiem prawdopodobnych przypadków zakażenia nowym wariantem. Potwierdzenie, czy mamy do czynienia z Omikronem zajmie kilka dni.

Wczoraj zaś ministerstwo zdrowia i opieki społecznej Wielkiej Brytanii ogłosiło, że na poniedziałek zwoła pilne spotkanie ministrów zdrowia grupy G7. Tematem rozmów ma być rozprzestrzeniający się po świecie nowy, niebezpieczny wariant koronawirusa.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet, Interia

Tagi: Koronawirus