Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Wybierasz się na emeryturę? Rozsądnie wybierz miesiąc, możesz zyskać nawet 400 zł
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 01.02.2023 12:31

Wybierasz się na emeryturę? Rozsądnie wybierz miesiąc, możesz zyskać nawet 400 zł

pieniadze-emeryt-biznesinfo
Iberion

Choć nie wszyscy o tym wiedzą, miesiąc, w którym decydujemy się przejść na emeryturę, może mieć kolosalne znaczenie. Jeśli tylko umiejętnie wybierzemy termin rezygnacji z zawodowego życia, możemy wiele zyskać. Jak informuje dziennik "Fakt", w 2023 r. okazje do włożenia do portfela nawet kilkuset złotych więcej będą aż trzy. Kiedy więc najlepiej na dobre porzucić pracę?

Dobrze wybierzesz miesiąc przejścia na emeryturę, zyskasz nawet 400 złotych

Nie tylko termin złożenia wniosku o przeliczenie emerytury należy wybierać rozważnie, ale też samo to, kiedy zdecydujemy się porzucić zawodowe życie. Według szacunków, taki dylemat stanie w tym roku przed ok. 300 tys. osób, które albo zyskają nawet 400 zł, albo też będą musiały obejść się smakiem.

Aby nie żałować zmarnowanych okazji, warto więc zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy moment do przejścia na emeryturę jest równie korzystny. I choć dla wielu perspektywa zrzucenia z siebie balastu, jakim jest codzienna, żmudna praca, może wydawać się wyjątkowo nęcąca, czasem warto poczekać kilka miesięcy, by móc cieszyć się wyższym świadczeniem.

Najlepsze miesiące? Pierwsza okazja już wkrótce

Dziennik "Fakt" postanowił rozwiać wszelkie wątpliwości towarzyszące seniorom i zapytał o optymalne miesiące do przejścia na emeryturę dr Antoniego Kolka z Instytutu Emerytalnego. Jak się okazało, w tym roku na odpowiednią chwilę nie trzeba będzie czekać długo, gdyż pierwszą okazją do wykorzystania jest przełom stycznia i lutego.

Dzieje się tak, ponieważ Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma miesiąc na rozpatrzenie naszego wniosku emerytalnego, co oznacza, że przy pozytywnym jego rozpatrzeniu, od marca możemy już liczyć na podwyżkę spowodowaną waloryzacją świadczeń.

Już wiadomo, że ta nie będzie niższa niż zapowiadane 14,8 proc., a dodatkowo, osoby, które złożą wniosek w danym terminie i będą miały status emeryta na dzień 31 marca, otrzymają także tzw. trzynastkę, czyli ekstra 1445,48 zł netto.

- Warto także pamiętać, że przechodząc na emeryturę w styczniu rozwiązanie umowy o pracę oraz wniosek można złożyć nawet pod koniec miesiąca, wówczas możliwym jest otrzymanie całego wynagrodzenia za styczeń, uzyskanie odprawy emerytalnej, a także prawo do całej emerytury za styczeń - mówi dr Antoni Kolek w rozmowie z fakt.pl.

Marzec także nie jest zły

Kolejnym, według ekspertów "Faktu", dogodnym terminem do przejścia na emeryturę jest marzec, gdyż to do jego końca obowiązują aktualne tablice długości dalszego trwania życia, których używa się do wyliczania świadczeń.

Mechanizm wygląda następująco: ZUS dzieli zebrane składki przez prognozowane dalsze trwanie życia, a, jak wiadomo, ta znacznie zmniejszyła się w okresie trwania pandemii, działając na korzyść naszych emerytur. Różnica może więc wynosić nawet kilkaset złotych. Z kolei dane dotyczące nowych tablic nie muszą być już równie sprzyjające.

Kolejny dobry moment dopiero w lipcu

Myślisz o rezygnacji z pracy w kwietniu, maju lub czerwcu, marząc o długich wakacjach? To nie jest najlepszy pomysł. Następna dobra okazja pojawia się dopiero w lipcu, a wszystko to za sprawą rocznej waloryzacji kapitału. - Roczny wskaźnik waloryzacji konta emerytalnego może sięgnąć 12 proc. - uważa dr Kolek cytowany przez fakt.pl.

Jak czytamy, odprowadzane składki raz do roku, w czerwcu, są podnoszone, aby nie traciły na wartości. Z wyliczeń portalu wynika ponadto, że osoby, które poczekają do lipca, mogą zyskać nawet 400 złotych więcej i załapią się na 14. emeryturę, której wypłatę potwierdził ostatnio wiceminister Stanisław Szwed.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: fakt.pl

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!