Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > W poznańskiej Żabce masło poda tylko sprzedawca
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 24.10.2021 10:17

W poznańskiej Żabce masło poda tylko sprzedawca

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
fot. Przemysław Terlecki

Masło to jeden z produktów spożywczych, który mocno zdrożał w wyniku niespotykanej od 20 lat skali inflacji. Ceny za kostkę masła dotąd nie należały do najniższych, a szczególnie głośno o sprawie zrobiło się w połowie 2017 roku. To wówczas media donosiły, że w rok cena za kostkę wrosła dwukrotnie. 4 lata później inflacja znów daje o sobie znać. Do tego stopnia, że część klientów postanowiła wejść w jego posiadanie, nie płacąc ani grosza.

Ceny masła znów osiągają wysokie pułapy. Obecnie w Polsce szaleje inflacja, której nie widzieliśmy od 20 lat. Ceny artykułów spożywczych windują przede wszystkim drożejące w zastraszającym tempie paliwa. Odbija się to na koszcie także kostki masła.

Polacy oszczędzają na drożejącym maśle

Drożyzna na rynku doprowadziła do sytuacji, w której Polacy na zakupach chociaż część artykułów starają się zastąpić tańszymi zamiennikami. Co trzeci Polak jednak, jak wskazuje badanie zachowań konsumenckich zlecone przez Rzeczpospolitą, oszczędza na mięsie, owocach, warzywach całorocznych oraz właśnie na maśle.

Czy masło jest naprawdę aż tak drogie? Dane wskazują, że niestety tak. Pod koniec kwietnia za 1 kg masła płaciliśmy średnio 17,76 zł. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, tak wysokich cen ten produkt nie osiągał od marca 2019 roku. Co więcej - od początku 2021 roku do kwietnia wartość masła wzrosła średnio o 20 proc. na kostce.

Zdaniem ekonomistów nie powinniśmy widzieć w 2021 roku powtórki z 2017, kiedy ceny masła osiągnęły rekord. Wyższe ceny tego produktu zaliczanego do nabiału wyraźnie jednak rzucają się w oczy Polaków. Niektórych prowadzą do naprawdę niecnych czynów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Żabka w Poznaniu wycofuje masło za ladę

Jak się okazuje w jednym ze sklepów sieci Żabka pracownicy wycofali masło z lodówek sklepowych. Osobiście byłem świadkiem wystawionej kartki z napisem "Masło podaje sprzedawca". Sprawa zaintrygowała mnie do tego stopnia, że postanowiłem zagadnąć ekspedientkę, która akurat stała przy kasie.

Rzecz miała miejsce w sklepie umiejscowionym na placu Cyryla Ratajskiego w Poznaniu. To znany wszystkim mieszkańcom punkt miasta. Na malowniczo położony przystanek tramwajowy dziennie przyjeżdżają i odjeżdżają stąd tłumy ludzi. Odbija się to na częstotliwości zakupów w położonej nieopodal przystanku Żabce.

Niestety, okazuje się, że część klientów wcale nie zamierza masła kupować. Jak dowiedziałem się od sprzedawczyni ze sklepu, kartka pojawiła się w lodówce po fali kradzieży masła, jaka przetoczyła się przez sklep.

- Tak, wystawiliśmy kartkę z informacją o wycofaniu masła z lodówek po fali kradzieży, która niedawno miała miejsce. Ludzie po prostu wynosili je ze sklepu. Teraz sami je podajemy - oświadczyła ekspedientka.

Nasza rozmowa była krótka - tradycyjnie już w tym sklepie kolejka za mną rosła z momentu na moment, więc nie było czasu na dłuższe pogadanki. Sprzedawczyni potwierdziła jednak moje przypuszczenia, że kartka w lodówce na miejscu masła to nie dowcip.

Image 20211023 204629
fot. Przemysław Terlecki

Ceny masła w Żabce

Sprawdziłem w gazetkach Żabki ceny masła, by zorientować się, czy gra złodziei w wynoszenie masła ze sklepu jest warta świeczki. Z materiałów sieci wynika, że za kilogram nawet najtańszego masła trzeba zapłacić grubo ponad 20 złotych. Jest tak w przypadku nawet najtańszych maseł, które kosztują niecałe 5 zł za kostkę o masie 200 gramów.

Szczególnie drogie jest jednak masło Osełka Górska, za którego kostkę zapłacić trzeba niemal 10 zł. Jeszcze droższa jest Osełeczka Górska sprzedawana w małych kostkach po 100 gramów. Cena kilograma takiego masła to aż 37 złotych.

Wygląda więc na to, że masło znów zmierza do kategorii towarów luksusowych, a okazja coraz bardziej czyni złodzieja. Oby jednak kradzieże nie szły już jak po maśle.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: Goniec

Tagi: pieniądze