Goniec.pl
Stanisław Orzechowski nie żyje

Pixabay.com ScorpionD

Nie żyje Stanisław Orzechowski

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Nie żyje ks. prałat Stanisław "Orzech" Orzechowski, znany kapłan odszedł w wieku 82 lat. O śmierci duszpasterza świata pracy diecezji wrocławskiej oraz wieloletniego głównego przewodnika Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej poinformowała Katolicka Agencja Informacyjna, powołująca się na redakcję "Gościa Niedzielnego".

Ks. prałat Stanisław Orzechowski ostatnie kilkanaście dni życia spędził w szpitalu. Informacje o śmierci cenionego duchownego z Wrocławia obiegły krajowe media i pogrążyły w żałobie wiele osób. 

Nie żyje ks. prałat Stanisław Orzechowski

Stanisław Orzechowski z Wrocławiem związany był od 1957 roku. Wówczas rozpoczął tam naukę w szkole średniej, a następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie z rąk abp. Bolesława Kominka duchowny przyjął 28 czerwca 1964 roku.

Ks. Orzechowski w 1967 roku rozpoczął posługę we wrocławskiej parafii św. Wawrzyńca, a w 1972 został diecezjalnym duszpasterzem akademickim. W latach 80. zaczął organizować piesze pielgrzymki na Jasną Górę, które wówczas były nie tylko przeżyciem duchowym, ale również wyrazem sprzeciwu wobec komunistycznej rzeczywistości.

Duchowny uczestniczył w strajkach w sierpniu 1980 roku, m.in. w strajku głodowym wrocławskich kolejarzy. Podczas stanu wojennego celebrował msze św. w intencji ojczyzny i osób internowanych.

Wrocławski kapłan był również wsparciem dla osób oskarżanych i represjonowanych za działalność związkową i polityczną. Od lat 90. kierował placówką Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny”.

Ks. prałat Stanisław Orzechowski był duszpasterzem Rodzin Katyńskich i świadczył posługę religijną w Poradni Rodzinnej przy Duszpasterstwie Rodzin „Pod czwórką”. Pełnił także funkcję diecezjalnego Koordynatora Nowych Ruchów Religijnych.

Wykładał także w Seminarium Duchownym, a za swoje zasługi na tym polu został wyróżniony w 1997 roku Nagrodą Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola.

Duchowny otrzymał także Nagrodę Wrocławia w 2005 r., a w 2006 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Niedługo przed śmiercią ks. prałat Stanisław „Orzech” Orzechowski trafił do szpitala. Kapłan odszedł w środę 19 maja 2021 roku, nie podano jednak oficjalnych przyczyn jego śmierci.

  • Śrem: na cmentarzu leżały wykopane ludzkie szczątki

  • Premier przekazał wiadomość wczoraj wieczorem. Chodzi o plany dot. opieki zdrowotnej

  • Krystyna Feldman była w młodości pięknością

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: TVP Info

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >