Goniec.pl
twiiter.com/brave_spirit81

twiiter.com/brave_spirit81

Trzęsienie ziemi w Unii Europejskiej

12 Października 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

We wtorek 12 października na Krecie doszło do bardzo silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,4, o czym poinformowało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). W mediach pojawiły się relacje mieszkańców greckiej wyspy, którzy odczuli wstrząsy i z niepokojem mówili o trzęsących się domach. Warto przypomnieć, że podobne zdarzenie miało miejsce we wrześniu.

Z komunikatu wydanego przez Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne wynika, że do trzęsienia ziemi na Krecie doszło około godziny 9:30 czasu lokalnego. Jak ustalili wstępnie eksperci, epicentrum znajdowało się na morzu – około 51 km na południowy wschód od portowego miasta Sitia i pojawiło się na głębokości 2 km.

Sylwia Bomba

Sylwia Bomba odpadła z "Tańca z gwiazdami"

CZYTAJ DALEJ

Trzęsienie ziemi było na tyle silne, że odczuli je nie tylko mieszkańcy Krety. Wstrząsy były odczuwalne również na innych greckich wyspach – Karpathos, Kassos oraz Rodos. W mediach pojawiły się relacje świadków, którzy czuli, jak ich domy trzęsły się na boki. Opublikowano też pierwsze nagrania pokazujące niepokojące zjawisko.

Trzęsienie ziemi na Krecie – wstępnie brak doniesień o ofiarach

W trakcie trzęsienia ziemi na Krecie doszło do niewielkich uszkodzeń budynków. Jak na razie jednak nie pojawiły się doniesienia o ofiarach i poszkodowanych. Oficjalne dane wskazują na to, że służby ratunkowe jak dotąd nie otrzymały żadnych natychmiastowych wezwań o pomoc.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Mieszkańcy Krety mogli jednak najeść się strachu. W rozmowie z mediami świadkowie przyznali, że choć na pierwszy rzut oka nie widać poważnych szkód, to przez moment trzęsły się całe domu. Wstrząsy odczuwali nawet osoby jadące samochodami. Potwierdzają to nagrania, który trafiły do sieci. Widać na nich, jak ze sklepowych półek spadają towary, a świadkowie wybiegają na zewnątrz z biur.

Potężne drżenie. Cały dom trząsł się na boki o co najmniej 15 cm. Trwało to ok. 20 sekund – powiedział jeden z mieszkańców miejscowości Analipsi w pobliżu Heraklionu dla EMSC.

– Na szczęście nie wygląda na to, by doszło do poważnych szkód, mimo że było to silne trzęsienie i miało miejsce na małej głębokości – stwierdził kolejny świadek.

Kolejne trzęsienie ziemi na Krecie

Warto przypomnieć, że zaledwie trzy tygodnie temu na Krecie doszło do silnego trzęsienia ziemi. Wówczas odnotowano duże zniszczenia, a siłę magnitudy oceniono na 5,8. Wstrząsy, do których doszło 27 września, zburzyły mały kościół Agios Nikolaos w miejscowości Sita. Wskutek trzęsienia jedna osoba straciła życie.

Jak na razie wszystko wskazuje na to, że wtorkowe wstrząsy nie doprowadziły do tak dramatycznych skutków. Fakt, że to drugie silne trzęsienie w tym regionie w ciągu miesiąca, może jednak dawać powody do niepokoju.

Wyciągnęli nagranie kompromitujące Kaczyńskiego. Prezes PiS się nie wytłumaczy

Slajd 1 z 5

Nagranie z Kaczyńskim podbija sieć

Po sieci krąży spot PiS-u z 2011 roku. Na nagraniu występuje prezes PiS, który mówi, jak w prosty sposób można obniżyć ceny benzyny. Przypomnijmy, że paliwo jest obecnie o nawet 50 groszy droższe, niż wtedy. / fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: BBC; Onet.pl

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: mateusz.sidorek@goniec.pl

Podobne artykuły

W pożarze w wieżowca we Wrocławiu zginęła jedna osoba

Wiadomości

W pożarze wrocławskiego bloku zginął mężczyzna

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Wiadomości

Kaczyński do dziennikarza: "Pan zabiega o interesy agresywnych państw"

Czytaj więcej >
Ewakuacja

Wiadomości

Wrocław: Pożar wieżowca mieszkalnego. 100 osób ewakuowanych

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Prezydencka minister stanęła w obronie Agaty Dudy

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda dokonał zmian w składzie Rady Ministrów

Czytaj więcej >
Bytów: zakład pogrzebowy pomylił ciała nieboszczyków

Wiadomości

Bytów: W zakładzie pogrzebowym pomylono trumny

Czytaj więcej >