Jak znaleźć swój lokal wyborczy? Co musi zawierać karta głosowania? Jak głosować?
W niedzielę 15 października odbędą się wybory parlamentarne. W przededniu tego wydarzenia wielu Polaków zastanawia się, jak znaleźć swój lokal wyborczy, co powinna zawierać karta do głosowania i jak poprawnie oddać głos. Podpowiadamy.
Jak znaleźć swój lokal wyborczy?
Informacje o przypisanym miejscu do głosowania można znaleźć w Centralnym Rejestrze Wyborców. Żeby dowiedzieć się, w jakim lokalu wyborczym powinniśmy pojawić się 15 października, musimy zalogować się do systemu przez aplikację mObywatel, Profil Zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną.
Po zalogowaniu należy wybrać opcję „Twoje dane”, następnie „Centralny Rejestr Wyborców”. W każdej chwili możemy zamówić dane z rejestru. Otrzymamy je na skrzynkę ePUAP. Skorzystanie z usługi jest bezpłatne. W rejestrze znajdują się dane wszystkich wyborców, zarówno Polaków, jak i cudzoziemców uprawnionych do głosowania w Polsce.
Wyszukiwarka obwodowych komisji wyborczych znajduje się także na rządowej stronie wybory.gov.pl. Odwiedzając witrynę, można sprawdzić wszystkie adresy lokali wyborczych dla poszczególnych województw, z informacją, czy są one przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Pilna akcja służb w Warszawie. Mężczyzna wszedł na pomnik smoleński, grozi wysadzeniemCo musi zawierać karta do głosowania?
Kartę do głosowania otrzymamy, gdy nasze nazwisko znajduje się na liście wyborców. Przed głosowaniem należy upewnić się, że karta do głosowania spełnia wymogi formalne dokumentu. W zależności od jej typu powinny widnieć na niej pieczęci:
- wszystkie karty - pieczęć obwodowej komisji wyborczej;
- karta referendalna - dodatkowo wydrukowany odcisk PKW;
- karty do Sejmu i do Senatu - dodatkowo wydrukowany odcisk okręgowej komisji wyborczej.
Kodeks wyborczy wskazuje również, że na kartach do głosowania musi znaleźć się informacja o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu. Jeśli karta do głosowania wygląda poprawnie, można przejść do głosowania.
Jak głosować?
Żeby głos był uznany za ważny, w przypadku wyborów do Sejmu należy postawić znak „x” przy nazwisku jednego, konkretnego kandydata, wyłącznie na jednej liście wyborczej. Kodeks wyborczy jasno określa, że wspomnianym znakiem są dokładnie dwie przecinające się linie w obrębie kratki. Jeśli znaków „x” jest więcej lub znaku nie ma, głos uznawany jest za nieważny.
W wyborach do Senatu nazwiska kandydatów na senatorów będą widnieć na żółtym tle. Obok nazwiska znajdziemy nazwę lub skrót nazwy jego komitetu wyborczego, a także znak graficzny. Również na tej karcie stawiamy „x” przy jednym nazwisku.
Na karcie do głosowania w referendum znajdą się cztery pytania na białym tle. Pod każdym z pytań należy wybrać odpowiedź „tak” lub „nie” stawiając znak „x” w odpowiednim okienku. Należy udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania lub zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi pod jednym pytaniem unieważnia głos. Karta referendalna nie będzie spięta z kartami do głosowania.
Wyborca może samodzielnie zdecydować, czy weźmie udział we wszystkich głosowaniach, czy tylko w wybranych. Ostatnim krokiem jest złożenie karty wyborczej na pół i wrzucenie jej do urny. Głosowanie powinno odbywać się w obrębie wyznaczonego stanowiska wyborczego, które gwarantuje prywatność.