Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Kodeks pracy. Nowe przepisy. Od jutra pracodawca nie musi mieć zgody pracownika
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 20.02.2023 20:28

Kodeks pracy. Nowe przepisy. Od jutra pracodawca nie musi mieć zgody pracownika

Już od jutra pracodawca nie będzie musiał mieć zgody pracownika na badanie alkomatem
Pixabay/Pexels/zdjęcie ilustracyjne

Od jutra w życie wchodzą zmiany w Kodeksie Pracy, regulujące postępowanie pracodawcy w przypadku sprawdzania trzeźwości pracowników. Za ich sprawą ci ostatni będą musieli być poinformowani z odpowiednim wyprzedzeniem o przeprowadzeniu takiej kontroli. Nie będą oni jednak mogli odmówić jej przeprowadzenia.

Kodeks pracy. Nowe przepisy

Nowe przepisy sprawią, iż pracodawca otrzyma nieco szersze pole manewru w zakresie sprawdzania trzeźwości swoich pracowników. Od początku grudnia Sejm umożliwił im bowiem przeprowadzanie kontroli trzeźwości pracownika czysto “zapobiegawczo” lub w przypadku zaistnienia uzasadnionego podejrzenia, iż ten jest pod wpływem alkoholu. 

Zasadniczym problemem dotychczasowych rozwiązań był jednak zapis, który warunkował przeprowadzenie takowego badania zgodą pracownika. To bowiem od jego pozwolenia zależało czy pracodawca dowie się, czy w organizmie danego pracownika jest alkohol. Od 21 lutego jednak zapis ten się zasadniczo zmieni.

Rafał Brzozowski gwiazdą "Sprawy dla reportera". Zupełnie przyćmił uczestników

Od jutra badanie alkomatem bez pytania

Zdanie to dla niejednego amatora trunków może zabrzmieć jak wyrocznia, szczęśliwie jednak dla takiego delikwenta badanie to dotyczyć będzie jedynie pracowników w miejscu zatrudnienia. 

Jak już wspomniano, w grudniu pracodawcy mieli możliwość przeprowadzania kontroli trzeźwości swoich pracowników, jednak o powodzeniu takiego przedsięwzięcia decydowała zgoda pracownika, który musiał dać pracodawcy zielone światło. Teraz jednak zapis ten odchodzi w zapomnienie i pracodawcy nie będą musieli uzyskiwać zgody swojego podwładnego.  

Nie oznacza to jednak, iż nowe przepisy dają w tym zakresie pełną dowolność pracodawcy. Za ich sprawą każda kontrola trzeźwości będzie musiała być odpowiednio wcześniej zakomunikowana, najpóźniej na dwa tygodnie przed planowanym badaniem. Zabieg ten również nie będzie mógł zostać powtórzony, do samego badania zaś nie można wykorzystywać inwazyjnych metod (badanie krwi lub moczu). 

 

Pracownik nie może odmówić

W dalszym ciągu obowiązywać również będą poprzednie zapisy, które mówią, iż każdy regulamin pracy winien zawierać informację grupie pracowników, których kontrola trzeźwości obejmuje, sposób przeprowadzania całego badania oraz nazwy urządzenia, jakie jest stosowane podczas badania (np. alkomat). 

W przypadku odmowy przez któregoś z pracowników podlegających kontroli trzeźwości, pracodawca może uznać taki czyn za odmowę wykonania polecenia służbowego i w najgorszym przypadku zwolnić go dyscyplinarnie. 

Jeśli pracownik był nietrzeźwy przed rozpoczęciem pracy, pracodawca nie dopuści go do pracy i może nałożyć na niego karę porządkową w postaci udzielenia upomnienia, nagany, a nawet wyciągnięcia konsekwencji finansowych. 

W przypadku “nakrycia” pracownika na wykonywaniu swoich obowiązków służbowych pod wpływem alkoholu pracodawca ma prawo wezwać policję, która może nałożyć grzywnę w wysokości 5 tys. zł lub nawet skierować takiego delikwenta do aresztu. 

Źródło: inenpoland.pl

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca: https://twitter.com/GoniecPL