Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Kluczowe zmiany dla polskich uczniów. Ministerstwo podaje terminy
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 12.02.2024 16:00

Kluczowe zmiany dla polskich uczniów. Ministerstwo podaje terminy

dziecko
Pixabay.com/coyot

Ministerstwo Edukacji przekazało, że 12 lutego rozpoczęły się prekonsultację zmian w podstawie programowej kształcenia ogólnego, dotyczące ograniczenia obowiązkowego zakresu nauczania. Opinie w tej sprawie mogą być przesłane do 19 lutego. Zmiany w podstawie programowej mają wejść w życie już w przyszłym roku szkolnym.

Mniejsza podstawa programowa

Rozporządzenie dotyczące podstawy programowej kształcenia ogólnego określa, jaki obszar wiedzy powinien przyswoić uczeń względem przedmiotu w danym etapie edukacyjnym. Każdy z przedmiotów ma oddzielne wytyczne, do których dostosowywać należy programy nauczania, podręczniki i zajęcia prowadzone przez nauczycieli. Wiele osób od lat podnosi problem wypełnionej po brzegi podstawy programowej, która skutkuje znacznym obciążeniem dla uczniów.

ZUS wypłaci 553 złote niezależnie od wieku. Trzeba się spieszyć

MEN prowadzi konsultacje zmian w podstawie programowej

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o rozpoczęciu prekonsultacji w sprawie zawężenia podstawy programowej. Na stronie resortu pojawiły się dokumenty zawierające wszystkie wymagania określone w podstawie wraz z propozycjami zmian dla każdego etapu edukacji. Mają one objąć znaczną ilość przedmiotów, m.in.: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, wiedzę o społeczeństwie, historię i biologię.

Celem zmian podstawy programowej jest ograniczenie obowiązkowego zakresu treści nauczania, co - przy pozostawieniu aktualnego wymiaru godzin nauczania - umożliwi nauczycielom oraz uczniom spokojniejszą i bardziej dogłębną realizację treści, czego skutkiem będzie bardziej efektywne kształcenie – poinformowało MEN.

Prekonsultacje mają potrwać do 19 lutego bieżącego roku. Resort zachęcił ekspertów, nauczycieli, rodziców, oraz uczniów do nadsyłania swoich opinii i sugestii względem propozycji. Dodatkowo w dniach 19-21 lutego odbędą się spotkania online dotyczące zmian zawartych w projekcie. Aby wziąć w nich udział, należy dokonać rejestracji na stronie MEN.

Nowa podstawa programowa od 2026 roku. Pierwsze zmiany wejdą w życie w nowym roku szkolnym

MEN zaznaczyło, że mając na uwadze plany kompleksowej reformy programowej, proponowane obecnie zmiany polegają wyłącznie na zmniejszeniu zakresu wymagań określonych w aktualnej podstawie nauczania. Od 1 września 2024 roku miałyby one objąć wszystkich uczniów od IV klasy szkoły podstawowej do szkół ponadpodstawowych wszystkich typów. Zmiany nie będą skutkowały koniecznością wymiany podręczników szkolnych.

Przewidujemy, że w kwietniu projekty trafią do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych, a w czerwcu zostaną podpisane przez Ministra Edukacji – napisano w komunikacie.

Nowa podstawa programowa ma obowiązywać w okresie przejściowym od roku szkolnego 2024/2025. W tym czasie trwać będą pracę ekspertów względem kompleksowej reformy programowej. Całość zmian ma wejść w życie 2 lata później -  od 1 września 2026/2027 w szkołach podstawowych, oraz od 2028/2029 w szkołach ponadpodstawowych.

 

Źródło: Radio ZET