Tego dnia uczestnictwo w mszy jest obowiązkowe. Ważne informacje przed Wielkanocą
Tegoroczne święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Z tego powodu wielu katolików przygotowuje się do obchodzenia tej ważnej uroczystości. Okazuje się jednak, że zanim do niej dojdzie, wszystkich wyznawców kościoła katolickiego czeka udział w wyjątkowej mszy świętej. Czy jest ona obowiązkowa? Biskupi nie mają w tym temacie wątpliwości. Oto szczegóły.
Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami
Początek wiosny to dla wielu katolików okres przygotowań do świąt Wielkanocnych . Okres ten jest o tyle wyjątkowy, że tradycyjnie poprzedzony jest czterdziestodniowym Wielki Postem. Same święta są natomiast najstarszymi i najważniejszymi obchodzonymi w religii chrześcijańskiej. Celebrują one bowiem śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa .
Z tego powodu okres Wielkanocy, poza przygotowywaniem ulubionych potraw i szykowaniem rodzinnych spotkań, charakteryzuje się częstymi wizytami w kościele . To ze względu na sporą ilość nabożeństw i mszy świętych, które celebrują całe misterium paschalne. Zanim jednak wyznawcy kościoła katolickiego zaczną celebrować najważniejszy tydzień w roku, czeka ich wyjątkowa niedzielna msza święta. Czy uczestnictwo w niej jest obowiązkowe? Okazuje się, że biskupi nie mają wątpliwości w tym temacie . Prezentujemy szczegóły.
Dalsza część artykułu pod zdjęciem.

Wielkanoc 2025. Przed Chrześcijanami najważniejszy czas w roku
Warto wspomnieć, że Wielkanoc jest ruchoma. Oznacza to, że każdego roku wypada w innym terminie. Tym razem spodziewać się można jej już w niedzielę, 20 kwietnia 2025 roku . Zanim jednak to, przed wiernymi obchody Wielkiego Tygodnia. Te rozpoczną się już w niedzielę, 13 kwietnia 2025 roku tzw. Niedzielą Palmową. Dzień ten jest wyjątkowo uroczysty i ważny dla wszystkich Katolików .
ZOBACZ: Sąsiedzi Barbary Skrzypek wspominają odwiedziny Jarosława Kaczyńskiego. “Zablokowali całą ulicę”
Sama Niedziela Palmowa jest bowiem wspomnieniem wydarzeń, które miały miejsce na kilka dni przed męką Jezusa . Wówczas Chrystus uroczyście wjechał do Jerozolimy. Na pamiątkę tamtych zdarzeń w kościele odśpiewywane jest radosne “Hosanna”, a w trakcie mszy odczytywana jest Męka Pańska według św. Mateusza, św. Marka lub św. Łukasza z podziałem na role. Gdy padają słowa o śmierci Jezusa, wierni w ciszy przyklękają na chwilę, by oddać hołd Chrystusowi.
Święto to w kościele katolickim ma oczywiście głęboki wymiar duchowny, ale także i symboliczny. Należy bowiem przypomnieć, że gałązki palmowe, które ścinano i kładziono na drodze Chrystusa, są symbolem zwycięstwa, pokoju i chwały . W polskim kościele zwykle wykonane są one z wierzbowych gałązek, bukszpanu, suszonych kwiatów oraz ziół.
Wiele osób w ferworze przygotowań do zbliżających świąt nie ma jednak czasu, aby zawitać tego dnia do kościoła . Z tego powodu w ich głowach często pojawia się pytanie: czy udział we mszy świętej podczas Niedzieli Palmowej jest obowiązkowy? Okazuje się, że biskupi w tym temacie mówią jednym głosem. Oto szczegóły.
Ze świętem wiąże się wiele nietypowych tradycji
Z Niedzielą Palmową wiąże się także wiele tradycji. Podstawową jest oczywiście święcenie palm w kościołach. Poświęcone gałązki, przechowywane w domu, mają bowiem przynosić błogosławieństwo oraz ochronę przed nieszczęściami. Co jednak ciekawe, w niektórych polskich miejscowościach tj. Lipowa Murowana, organizowane są specjalne konkursu na najwyższą i najpiękniejszą palmę. Niektóre z nich potrafią osiągać wysokość nawet kilkunastu metrów.
ZOBACZ: Tadeusz Rydzyk przerwał milczenie, wprost powiedział o swojej pensji. “Czy ja ukradłem coś ludziom?”
Ponadto w niektórych częściach kraju organizowane są specjalne procesje upamiętniających triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Część z miejscowości decyduje się nawet na inscenizacje tego wydarzenia , w których uczestnicy odgrywają role postaci biblijnych. Niedziela Palmowa ma również swoje liczne odniesienia w sztuce muzyce czy literaturze. Jednak czy uczestnictwo w mszy tego dnia jest obowiązkowe dla wszystkich Katolików? Oto odpowiedź na to pytanie.
Biskupi podkreślają, że każdy katolik jest zobowiązany do uczestnictwa w mszy świętej w święta, do których zaliczają się wszystkie niedziele w roku liturgicznym . Jak więc sama nazwa wskazuje, Niedziela Palmowa również jest takim dniem. Oznacza to, że wówczas wierni kościoła katolickiego powinni uczestniczyć w celebrowanym nabożeństwie.
Duchowni podkreślają także, że poza samym przymusem wynikającym z zasad kościoła, uczestnictwo w Niedzieli Palmowej jest ważne ze względu na jej refleksyjny i duchowy charakter . Pozwala ona bowiem jeszcze mocniej przeżyć te najważniejsze dni w roku liturgicznym. Święto łączy bowiem w sobie radość triumfu Chrystusa oraz zapowiedź jego bolesnej męki, co stanowi symboliczne połączenie okresu Wielkiego Postu ze świętami Wielkiej Nocy.
