Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Zdrowie > Opole: Uniwersytecki Szpital Kliniczny ogranicza przyjęcia z powodu wykrycia bakterii New Delhi
Monika Majko
Monika Majko 26.06.2021 17:42

Opole: Uniwersytecki Szpital Kliniczny ogranicza przyjęcia z powodu wykrycia bakterii New Delhi

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Google Street View Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu

Do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu przywieziono pacjenta zakażonego bakterią New Delhi. To superbateria odporna na antybiotyki, która stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. W opolskiej placówce wprowadzono ograniczenia w przyjmowaniu chorych na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Pacjent zakażony niezwykle groźną superbakterią przebywa w izolatce, a jego stan jest bardzo ciężki. New Delhi to inna nazwa bakterii Klebsiella pneumoniae, czyli pałeczek zapalenia płuc, które należą do grupy bakterii jelitowych.

Do szpitala w Opolu trafił pacjent zakażony superbakterią

Jak przekazała Edyta Hanszke-Lodzińska, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, cytowana przez portal polsatnews.pl, zakażony bakterią New Delhi pacjent został przywieziony do opolskiej placówki z sąsiedniego województwa.

Edyta Hanszke-Lodzińska podkreśliła, że nie ma ryzyka dla innych przebywających w szpitalu osób, jednak ze względów bezpieczeństwa ograniczono działalność Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, w tym przyjmowanie chorych.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Po raz pierwszy obecność bakterii New Delhi stwierdzono w 2008 roku w Indiach. Pierwszy przypadek zakażenia tą superbakterią w naszym kraju potwierdzono natomiast w 2011 roku w Warszawie.

Bateria New Delhi jest odporna praktycznie na wszystkie antybiotyki

New Delhi stanowi duże zagrożenie dla życia i zdrowia, bowiem może wywołać szereg groźnych chorób, jak m.in. zapalenia płuc i opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsę.

Wśród objawów zakażenia wyróżnia się m.in. kaszel i duszności oraz bóle w obrębie klatki piersiowej, bardzo wysoką gorączkę, bóle i zawroty głowy, osłabienie organizmu i zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Według specjalistów do zakażenia tą superbakterią dochodzi drogą pokarmową, lub przez uszkodzone tkanki. New Delhi jest odporna niemal na wszystkie dostępne antybiotyki, a więc bardzo trudna w leczeniu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Polsat News

Tagi: Szpital