Goniec.pl
Spotkanie liderów opozycji pod patronatem byłych prezydentów. To pierwszy kroku ku wspólnej liście wyborczej?

Piotr Molecki/East News

Kwaśniewski i Komorowski wychodzą z cienia, zwołali spotkanie liderów opozycji. Będzie wspólna lista wyborcza?

19 Września 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Kampania przedwyborcza Zjednoczonej Prawicy nabiera tempa, ale po piętach depczą jej polityczni rywale, którzy nie są sami na polu bitwy. Partie próbujące odsunąć PiS od władzy mocno dopingują byli prezydenci - Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, dlatego na wtorek zaprosili oni do wspólnych rozmów liderów opozycji. Ci mają dyskutować o najważniejszych bieżących sprawach Polski, ale niewykluczone, że podejmą też pierwsze kroki ku utworzeniu koalicji.

Według normalnego kalendarza wyborczego, naszych nowych reprezentantów do Sejmu i Senatu wybierzemy dopiero za rok, ale nie stoi to na przeszkodzie, by już rozmawiać o potencjalnych koalicjach i ewentualnym podziale stołków.

Krystyna Pawłowicz znów dała popis na Twitterze. Sędzia TK nie wytrzymała naporu krytyki po tym, jak obraziła Monikę Olejnik

Krystyna Pawłowicz znów dała popis, ostro uderzyła w Monikę Olejnik. Później było jeszcze gorzej

CZYTAJ DALEJ

Zjednoczona Prawica, mimo wielu zawirowań i wewnętrznych kłopotów, prze do przodu jak taran, atakując wszystkich po kolei, nie tylko w kraju, ale i za granicą, tworząc poczucie wszechobecnego zagrożenia i budując swój kapitał na micie o czyhającym wrogu ojczyzny.

Takie radykalne kroki wymusiły na obozie władzy ostatnie słabnące notowania, seria afer i skandali oraz skuteczne działania opozycji, coraz trafniej celującej w czułe punkty rządzących. Będące na fali partie, zepchnięte dotychczas do defensywy, ewidentnie mają swoje pięć minut, co wyczuwają także zaprawieni w bojach politycy obserwujący scenę polityczną z boku.

Wspólny cel: odsunąć PiS

Sam powrót Donalda Tuska do Polski nie skutkował rewolucją. Koalicja Obywatelska, choć jest coraz bliżej, nadal nie dogoniła Zjednoczonej Prawicy, nie wspominając o pozostałych partiach opozycyjnych.

Tajemnicą nie jest, że nadrzędnym celem wszystkich jest odsunięcie PiS od władzy w 2023 roku, jednak aby to zrobić, konieczne jest skonsolidowanie i współpraca, a to wcale nie jawi się jako łatwe. Punktów zapalnych jest wiele, a przeróżne interesy skutecznie uniemożliwiają dojście do kompromisu. Nieco zwaśnione strony mogą więc potrzebować pomocy mediatorów, a tych najlepiej szukać wśród wytrawnych graczy, doświadczonych w polityce.

Liderzy opozycji porozmawiają o koalicji wyborczej

Byli prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski już od dawna nie są czynnymi politykami, ale wciąż żywa jest w nich fascynacja tą sferą, połączona być może także z wyraźnym zatroskaniem o losy ojczyzny. Obaj często wypowiadają się na tematy bieżące, nie szczędząc gorzkich słów pod adresem obozu władzy, ale także szczerze wskazując na błędy opozycji, z którą postanowili podzielić się swoimi uwagami. Doskonałą okazją ku temu ma być zaplanowane na wtorek spotkanie w Pałacu Prymasowskim, gdzie podjęte zostaną próby wypracowania kompromisu.

Będzie to konferencja z udziałem przedstawicieli opozycji, a tematem jest bezpieczeństwo Polski i zmiany w polityce państwa polskiego w obliczu wojny w Ukrainie - zapowiedział Bronisław Komorowski w rozmowie z "Faktem".

Jak dodał, ma on nadzieję, że wspólne rozmowy ujawnią zbieżność zdań, a to już pozytywny sygnał w perspektywie poczynienia kroku ku zjednoczeniu. Jego zdaniem, opozycja może przekonać siebie i wyborców, że "w fundamentalnych kwestiach ma zbliżone poglądy".

Sonda uliczna Goniec.pl: kobieta nie ukrywa, że nie tylko ona boi się nadchodzącej zimy

Zrozpaczona seniorka nie zostawiła suchej nitki na rządzie PiS. "Żyję tyle lat i tak się jeszcze nie bałam"

CZYTAJ DALEJ

Różne partie, różne pomysły

Słowa byłego prezydenta zdążył już skomentować współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty, który stwierdził nawet, że debata o współtworzeniu koalicji rządzącej jest na finiszu. - Opozycja jest dogadana i wspólnie stworzy rząd - zapewnił.

Mniej ostrożny był Szymon Hołownia, który na łamach "SE" oświadczył, że jego minimum jest posiadanie w nowym rządzie "zielonego wicepremiera".

- Nie wiem, czy to ja nim będę, czy jakiś ekspert. Ludzie, którzy są wybitnymi ekspertami w danych dziedzinach, powinni piastować tego typu funkcje państwowe. Ja się na tym znam, bo się orientuję, bo jesteśmy "zieloni" od bardzo dawna. Będziemy też szukać stanowisk dających wpływ na Sejm. Ale rozdawanie stanowisk dzisiaj byłoby idiotyczne - stwierdził.

Zdaniem lidera Polski 2050 konkretne porozumienie ma być wypracowane do Bożego Narodzenia, gdyż jeszcze przed świętami trzeba będzie dać sygnał Polakom i zakomunikować: "Słuchajcie, mamy jakiś pomysł. Dogadaliśmy się i idziemy w rok wyborczy".

Wiadomo też, że prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz optuje za powstaniem dwóch list, argumentując przy tym, że "pięć list to wygrana PiS", jedna to "brak wyrazistości i tożsamości", natomiast dwie - "sukces". On widziałby się najchętniej we współpracy z Hołownią i Jarosławem Gowinem.

Z kolei Donald Tusk już w czerwcu mówił o jednym bloku, nawet jeśli miałoby to skutkować mniejszą ilością mandatów dla Koalicji Obywatelskiej. Jeszcze inny pogląd prezentuje zaś czujny obserwator polskiej polityki, mec. Roman Giertych, widzący szanse na powodzenie we wspólnym stracie PO, Polski 2050 i PSL.

A co sądzą Polacy? Najnowszy sondaż IBRIS dla "Rz" wyraźnie pokazał, że mało kto wierzy w dogadanie się opozycyjnych partii i ich sukces. Badania pokazują też, że ważniejsze od ilości list jest to, by wypracować wspólny komunikat i klarowną wizję zmian po wyborach.

Donald Tusk

Emeryci ledwo wiążą koniec z końcem, a politycy zbijają majątki. Donald Tusk może poszaleć

Ostatnio głośno było o zawrotnej emeryturze lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, który właśnie skończył 65 lat. Na polskiej scenie politycznej nie brakuje zresztą polityków, którzy dawno przekroczyli tę barierę i pobierają świadczenia emerytalne. Niektórzy z nich, jako byli europosłowie, otrzymują nawet dwie wypłaty. Sprawdź w naszej galerii, kto może cieszyć się takim przywilejem. /Fot. Pawel Wodzynski/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Radio ZET, Rz

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

policjant kajdanki
Polska Policja

Wiadomości

Dolnośląskie: Przedstawiono zarzuty handlarzowi narkotykami. Miała mu pomagać 14-latka

Czytaj więcej >

Wiadomości

Oszuści podszywają się pod bank PKO. Wydano ostrzeżenie, klienci narażeni na straty

Czytaj więcej >
Szewach Weiss

Wiadomości

Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat

Czytaj więcej >
Spalony Autobus, MPK Łódź

Wiadomości

Łódź: 5 zastępów straży pożarnej gasiło pożar autobusu MPK

Czytaj więcej >
JRG PSP Zakopane

Wiadomości

Podhale: Ewakuacja pasażerów pociągu. Linia wysokiego napięcia spadła na trakcję kolejową

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Ogromne zagrożenie na południu Polski. Wysoki poziom alertów, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >