Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Śnieżyce nadciągają nad Polskę. Wydano ostrzeżenia 2. stopnia
Dawid Szczurek
Dawid Szczurek 20.01.2023 19:56

Śnieżyce nadciągają nad Polskę. Wydano ostrzeżenia 2. stopnia

Opady śniegu
TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News

Atak zimy sparaliżował ruch drogowy w Polsce. IMGW ostrzega przed nieustającymi, intensywnymi opadami. Alarmuje także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Zima w natarciu. IMGW wydaje ostrzeżenia

Zima zaatakowała ze zdwojoną siłą. Rejonem Polski, który zostanie w piątek 20 stycznia najbardziej dotknięty opadami, jest południe naszego kraju. Spadnie tutaj miejscowo aż do 30 cm śniegu.

W pozostałych rejonach Polski mamy mieć do czynienia w większości jedynie z przelotnymi opadami. Temperatura maksymalna na terenie kraju oscylować będzie w granicach 0 stopni Celsjusza.

IMGW wydało w swoim komunikacie ostrzeżenia 1. i 2. stopnia przed obfitymi opadami białego puchu, a także przed silnymi porywami wiatru, powodującymi zawieje śnieżne. Polacy mogą także spodziewać się otrzymania alertu w postaci wiadomości SMS.

Najtrudniejsza sytuacja na południu Polski

Obszarami, które w piątek 20 stycznia najbardziej odczują natarcie zimowej aury, będą województwa: małopolskie, podkarpackie, opolskie oraz dolnośląskie. Pokrywa śnieżna ma tutaj wzrosnąć miejscami nawet o 20-30 centymetrów, a intensywność opadów zwiększyć ma się przejściowo nocą. Mogą też pojawić się mgły, ograniczające widoczność nawet do 900 metrów.

W sobotę intensywne opady również w innych rejonach Polski

IMGW wydaje także ostrzeżenia dla województw: pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Tutaj, w sobotę 21 stycznia dojść ma do obfitych opadów, którym towarzyszyć będą silne porywy wiatru.

IMGW alarmuje o zachowanie ostrożności i powstrzymanie się od prowadzenia działań w warunkach narażenia na działanie tych czynników pogodowych.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: IMGW/wiadomosci.radiozet.pl/eska.pl

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. 

Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi: Pogoda śnieg