Wybuch w zakładach zbrojeniowych Żródło: Marek BAZAK/East News

Skarżysko-Kamienna: wybuch w zakładach zbrojeniowych Mesko. Kobieta jest poważnie ranna

29 Kwiecień 2021 Klaudia BochenekKlaudia Bochenek

Dziś, 29 kwietnia, około godziny 7:00 w zakładach zbrojeniowych Mesko SA w Skarżysku-Kamiennej rozległ się wybuch, określany przez świadków zdarzenia jako „potworny”. Kobieta pracująca przy linii produkcyjnej została poważnie ranna, jest poparzona.

Wypadek wydarzył się zaledwie godzinę po rozpoczęciu zmiany na „wydziale 230”. Poparzoną kobietę do szpitala w Kielcach przetransportowało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Liczyła się każda chwila.

Wybuch w zakładach zbrojeniowych

Wyżej wspomniany „wydział 230” to miejsce, gdzie produkowana jest m.in. amunicja strzelecka. 48-letnia (niektóre media podają, że 40-letnia) kobieta znajdowała się w miejscu, gdzie powstają spłonki do pocisków.

Spłonki są małymi materiałami wybuchowymi, które są wykonane z miedzi lub mosiądzu. Środek detonujący, który się w nich znajduje, wybucha np. po zgnieceniu lub uderzeniu.

Dokładnie nie wiadomo, jak doszło do wybuchu. Pracownicy określają go jako „potworny”. Obecna w miejscu zdarzenia kobieta została przetransportowana śmigłowcem LPR do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Prokuratura prowadzi śledztwo ws. ataków na syna Beaty Szydło. Przesłuchania nawet za granicąProkuratura prowadzi śledztwo ws. ataków na syna Beaty Szydło. Przesłuchania nawet za granicąCzytaj dalej

Rzeczniczka szpitala, Anna Mazur-Kałuża, przekazała mediom jedynie krótką informację. Kobieta przebywa na oddziale SOR i jest diagnozowana. Wiadomo jednak, że ma poważne obrażenia twarzy, doznała też poparzenia górnych dróg oddechowych.

Stanisław Głowacki, szef „Solidarności” w Mesko SA, potwierdza, że dziś przy linii produkcyjnej materiałów pirotechnicznych taki wypadek miał miejsce i ranna została pracownica. Z kolei Tomasz Sztompke, kierownik działu marketingu i komunikacji Mesko SA, sprostował, że wybuchł nie pocisk, a materiał wybuchowy.

Na miejscu pojawiła się także policja, będą prowadzone czynności mające wyjaśnić, co dokładnie się stało. Zarząd Mesko SA wydał już stosowny komunikat:

- Strefa wybuchu została zabezpieczona zgodnie z obowiązującymi procedurami bezpieczeństwa. Na miejscu prowadzone są czynności wyjaśniające przebieg i przyczyny zdarzenia. Zarząd MESKO S.A. powołał komisję, która wyjaśni przyczyny wypadku - czytamy.

Szef „Solidarności” w Mesko SA informuje również, że takie wypadki się zdarzają. Są rzadkie nawet mimo wszelkich zapewnionych pokładów bezpieczeństwa.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Gazeta Wyborcza, Polsat, WP

Następny artykuł