Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Setki tysięcy Polaków dostaną wezwanie. Nie ma wyjścia, trzeba się stawić
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 11.04.2023 14:32

Setki tysięcy Polaków dostaną wezwanie. Nie ma wyjścia, trzeba się stawić

None
Marek BAZAK/East News

Znany jest nowy termin ogłoszonej przez Ministerstwo Obrony Narodowej obowiązkowej kwalifikacji wojskowej. W jej ramach na komisję stawić się będzie musiało aż 230 tys. osób, przy czym nie będą to tylko młodzi mężczyźni, ale także kobiety. Poniżej przedstawiamy wszystko to, co koniecznie trzeba wiedzieć. Jedno jest pewne - warto sprawdzać skrzynkę na listy.

Obowiązkowa kwalifikacja wojskowa tuż, tuż

Nieubłaganie zbliża się termin stawiania się wezwanych przez MON na komisję w ramach obowiązkowej kwalifikacji wojskowej. Co ciekawe, w pierwszym założeniu miała ona ruszyć już 3 kwietnia, ale termin przesunięto ostatecznie na okres między 17 kwietnia a 21 lipca.

Oznacza to, że pierwsze wezwania już zostały wezwane, bo zgodnie z przepisami, powinny być one wręczone najpóźniej 7 dni przed wyznaczonym terminem komisji. Osoby, które nie mogą stawić się danego dnia na wezwanie, muszą powiadomić o tym organ zawiadamiający (wójt, burmistrz, prezydent miasta) do dnia, w którym miała nastąpić kwalifikacja. Wówczas wyznaczana jest nowa data.

Istotne jest też to, że wszystkich unikających stawienia się na kwalifikacji mogą czekać poważne konsekwencje - doprowadzenie przez policję lub zapłata grzywny.

Potężny karambol na A4, auta wjeżdżały w siebie jedno za drugim. W akcji mnóstwo służb

Kto otrzyma zawiadomienie?

Skoro wiemy już, mniej więcej, w jakim terminie możemy zostać wezwani oraz dlaczego tak ważne jest sprawdzanie skrzynki na listy, przyjrzyjmy się bliżej temu, kto konkretnie może otrzymać zawiadomienie.

W tym roku są to mężczyźni urodzeni w 2004 r., mężczyźni urodzeni w latach 1999–2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, a także osoby, które w latach 2021 i 2022:

- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,

- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności oraz

- kobiety urodzone w latach 1999-2004 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety, pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w m.in. w zawodach medycznych, weterynaryjnych, psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostów laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów oraz tłumaczy.

Jak wygląda procedura?

Sama kwalifikacja polega najpierw na potwierdzeniu tożsamość osoby stawiającej się, a następnie określeniu jej fizycznych i psychicznych możliwości do pełnienia służby wojskowej. Wówczas wydawane jest zaświadczenie o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do służby wojskowej, przy czym nie oznacza to jeszcze powołania do wojska.

Powiatowe komisje mają możliwość nadania nam czterech kategorii zdolności do służby wojskowej: kategorii A (zdolny do służby wojskowej), kategorii B (czasowo niezdolny do służby wojskowej), kategorii D (niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej) oraz kategorii E (trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny).

Źródło Fakt